Пошук

Архів новин

Важливо

НАЗК

PPU

DSVV

e-data

NADUpPrU

AmKU

NADS

UVPZp

DAEE

AB

ZRCZ

GUMNSUZp

PFZU

OCPVM

DOZ

DOiN

DSZN

Історія Української революції оживає в народному музеї

Новини | 17/07/2017 09:46

Історія Української революції оживає в народному музеї

У рамках історико-меморіального проекту «Місця пам’яті Української революції» до етнографічного комплексу у с. Вершина Друга Більмацького району завітали члени обласної науково-редакційної групи. Три роки тому за ініціативи учасника Революції Гідності, пенсіонера МВС та викладача права Василя Скрибця було засновано громадське формування з охорони правопорядку «Берда». З перших днів АТО добровольці стояли на блокпостах на східних  рубежах області, відправили на фронт десятки тонн гуманітарних вантажів, ремонтували військову техніку, допомагали військовому госпіталю та частинам української армії. Серед багатьох «Самооборон», що сформувалися після перемоги Майдану в різних містах та районах області,  «Берда» - єдина, що продовжує діяти, уникаючи розколів та внутрішніх чвар.

Активісти спільно з головою Смирновської громади Олександром Романюком з’ясували, що в грудні 1920 року в місцевій церкві Успіння Пресвятої Богородиці побував Нестор Махно. Вирвавшись із оточення червоних під Токмаком, він прямував на звільнення Бердянська. Страх радянської влади перед легендарним отаманом був настільки великим, що церкву зруйнували вже у 1983 році, на схилі комуністичного режиму.

Цей об’єкт подано до загальнодержавного реєстру місць Української революції, який готується Українським інститутом національної пам’яті. Василь Скрибець мріє встановити тут дерев’яну капличку. Також, за словами заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, обласна влада допоможе з оновленням меморіальної дошки.

Поруч із руїнами церкви більмацькі патріоти відкрили пам’ятник жертвам комуністичного терору – єдиний в області за останні роки. Голодомор, розкуркулювання та колективізація забрали життя багатьох селян, проте відомі імена лише трьох із них – простих колгоспникiв, яких заарештували та розстріляли за надуманими звинуваченнями.

Справжньою окрасою села став народний музей, створений у колишньому зерносховищі. У його колекції багато унікальних речей – зразків зброї та амуніції, ткацького приладдя XVII – XVIII століття, археологічних знахідок давніх епох, землевпорядних документів дореволюційної Росії. Окрему експозицію присвячено участі жителів району в проведенні антитерористичної операції, фронтовому волонтерстві, вшануванню загиблих героїв.

Багато уваги команда однодумців приділяє розвитку зеленого туризму. Неподалік витоків р. Берда вони побудували місток закоханих з вітряним млином, установили стилізовані пам’ятники першим поселенцям, географічним координатам села та придорожньому колодязю.

Завдяки народній ініціативі за підтримки місцевої влади та соціально відповідального агробізнесу вершинці бережуть пам’ять про героїчні та трагічні сторінки нашої історії.

 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Про головне

YouTube_Zoda

IMZO

AD

BV

UPDL

ZORM

ZRIO

OCUATO

TSER

Teplo

PMB

DK_DM_ATO

ARRZO

ugl

Зміни одне життя

GSiV

OGL

BUDJET

LPL

FSOZO

SRGS

Zapobigania_korypcia

Strategia

PZG_1932_1933

Сhildren from Zaporizhzhya

OKRZK

ECO

EnergyMapZR

ZOTIC

PROON