Новини

Оріхівщина вшановує героїв селянського спротиву більшовикам

17 липня 2017 - 12:45

Оріхівщина вшановує героїв селянського спротиву більшовикам

Науково-редакційна група історико-меморіального проекту «Місця пам’яті Української революції» розпочала виїзні наради в містах та районах області. Завдання вчених  та посадовців  -  виявити об’єкти, пов’язані з періодом національно-визвольних змагань 1917-1921 років, забезпечити їх упорядкування, відродити пам’ять про суворо заборонені за радянських часів сторінки нашої історії.

У рамках цього проекту група побувала в с. Мала Токмачка Оріхівського району. За розвідками краєзнавців Василя Коростельова та Івана Панченка, 26 листопада 1920 року солдати 42-ї стрілецької дивізії Червоної армії за наказом Фрунзе підступно оточили один із полків Нестора Махна, який квартирував тут, та розстріляли на східній околиці села понад 1000 повстанців. Про ці події розповідала місцева довгожителька Галина Бут, підтвердження можна знайти у роботах російського історика Віктора Кондрашина. Заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко наголосив на важливості увічнення всіх українців, які сто років тому, майже без надії на успіх, підняли зброю проти окупаційного більшовицького режиму.

- На жаль, збереглося дуже мало документальних свідоцтв. Більшість матеріалів сховано в архівах російських спецслужб. Наша мета – показати, що українці ніколи не корилися агресорам зі Сходу, а сьогодні воїни Української Народної Республіки, Гетьманату, Директорії, учасники селянських антибільшовицьких повстань надихають на перемогу наших військовослужбовців на Сході України, - зазначив посадовець.

На місці трагедії поблизу автодороги Оріхів – Пологи за сприяння голови Малотокмачанської громади Анатолія Малахатька та райдержадміністрації буде встановлено пам’ятний хрест. Невдовзі редакційна група відвідає  район знову, щоб обговорити підготовку до відзначення 100-річчя встановлення в Оріхові української влади та відкриття меморіальної дошки полковнику армії УНР Василю Проході.

 

 

Департамент  інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також