Цiлодобова "гаряча лінія" обласного штабу протидії коронавірусу0 800 503 508

Звіт голови обласної державної адміністрації за 2017 рік

6 лютого 2018 - 11:59

Звіт голови Запорізької обласної державної адміністрації Костянтина Бриля

Пріоритетними напрямами розвитку Запорізької області у 2017 році були: впровадження реформи децентралізації, реформування медицини та освітньої галузі, розвиток промислового потенціалу області, її інфраструктури, широке залучення інвестицій в економіку краю. Протягом 2017 року облдержадміністрацією спільно з місцевими органами виконавчої влади проводилася цілеспрямована робота для забезпечення зростання економіки області та вирішення проблемних питань у всіх галузях господарського комплексу області.

Згідно з рейтинговою оцінкою, проведеною Мінрегіоном, Запорізька область за більшістю показників увійшла до першої десятки регіонів; за напрямами «Економічна ефективність» та «Інвестиційний розвиток та зовнішньоекономічна співпраця» посідає 3 місце серед регіонів України.

Запорізька область за 11 місяців 2017 року посідає 4 місце за експортом та 10 за імпортом товарів серед областей України. Зовнішньоторговельні операції здійснювалися з партнерами із 150 країн світу.

Розмір середньомісячної заробітної плати в області є одним із найвищих в Україні – 5 місце серед регіонів (6 733 грн.).

 

Надходження до бюджету

У порівнянні з 2016 роком надходження до бюджетів усіх рівнів збільшилися на 23,6% або на 1817,9 млн. грн. Найбільш вагомими для місцевих бюджетів податками є податок на доходи фізичних осіб і плата за землю. По цих надходженнях приріст склав 32,6% і 14,3% відповідно.

Збільшення надходжень до місцевих бюджетів досягнуто, передусім, за рахунок розширення ресурсної бази податку на доходи фізичних осіб, а саме: зростання середньої заробітної плати, легалізації зайнятості, декларування доходів громадян, які самостійно обробляють земельні ділянки. За рахунок перегляду договорів оренди земельних ділянок збільшено надходження до місцевих бюджетів від плати за землю.

Завдяки плідній співпраці з народними депутатами, галузевими Міністерствами та Кабінетом Міністрів України протягом 2017 року додатково було отримано міжбюджетних трансфертів на суму  2,1 млрд. грн., у т.ч. дотацій –  29,4 млн. грн., субвенцій – 2,1 млрд. грн.

 

Промисловість

Запорізька область входить до складу провідних індустріальних регіонів України. Основу промисловості регіону складають металургійний (37,9% загальної реалізації по області), енергетичний (23,1 %) та машинобудівний (12,5%) комплекси.

Після п’яти років скорочення обсягів промислового виробництва з 2017 року спостерігається зростання індексу промислового виробництва, який за підсумками 2017 року у порівнянні з 2016 роком склав 105,9%. За цим показником область перемістилася з 23 на 10 місце серед регіонів України.

А от за обсягом реалізованої промислової продукції ми стабільно посідаємо 3 місце. За січень-листопад 2017 року обсяг реалізованої промислової продукції склав 167,8 млрд. грн. або 8,7% обсягу реалізації по Україні.

 

Сфера АПК

Протягом останніх чотирьох років поспіль досягнуто рекордних показників збору врожаю зернових (валовий збір щороку перевищує 2,5 млн. тонн), а в 2017 році перевищив 3-х мільйонний рубіж – це рекордний урожай за роки Незалежності!

У структурі посівних площ на зерно озимі займають 38% від площі ріллі. За оперативною інформацією, область посідає 2 місце в Україні за посівами озимих зернових та 1 місце - за посівами озимої пшениці.

Чимала увага приділяється підвищенню ефективності використання аграрного потенціалу регіону. Зокрема, облдержадміністрацією продовжено перший та єдиний в Україні захід «Врожай». За даними районних груп, у ході проведення заходу «Врожай-2017» досягнуто таких результатів: обстежено понад 2 млн. 35 тис. га; виявлено факти використання земель сільськогосподарського призначення без документів на площі 48,4 тис. га; землі, які не використовуються, – 123,8 тис. га. У результаті цієї роботи додаткові надходження до місцевих бюджетів за рахунок орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності склали 6,6 млн. грн., збільшено розмір заробітної плати 3 597 фізичним особам (легалізовано 9,2 млн. грн. доходів),  добровільно оформлено 3375 найманих працівників (легалізовано 11,7 млн. грн.).

 

Інвестиції

Завдяки потужному промисловому та аграрному комплексам спостерігається зростання залучення та освоєння інвестиційних ресурсів. Так, за останніми статистичними даними за 9 місяців 2017 року, підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 10,1 млрд. грн. капітальних інвестицій (4% від загального обсягу по Україні –  7 місце серед регіонів), що на 52% більше порівняно з відповідним періодом 2016 року. Це 1 місце серед регіонів України за темпом приросту.

За оцінкою Мінрегіону України щодо соціально-економічного розвитку регіонів за 9 місяців 2017 року, Запорізька область за напрямом «Інвестиційний розвиток та зовнішньоекономічна співпраця» посіла ІІІ місце по Україні. Крім цього, за оцінкою рейтингового агентства «Євро Рейтинг» інвестиційної ефективності областей України Запорізька область вкотре покращила свої показники і вийшла на ІІІ місце серед регіонів України. Наразі рейтинг області оцінюється на рівні ineB (високий).

12-13 жовтня 2017 року у ВЦ «Козак-Палац» відбувся ІI міжнародний Форум з питань кооперації територіальних громад і бізнесу «InCoForum». У тематичних секціях та засіданнях загалом взяли участь понад 800 учасників із близько 50 країн світу. Спікерами форуму виступили більше 40 авторитетних українських та зарубіжних експертів. Одночасно з Форумом працювали спеціалізовані виставки та тематичні експозиції з питань енергозбереження, малого і середнього бізнесу.

У 2017 році в ході реалізації понад 400 найважливіших інвестиційних проектів регіону освоєно 349,9 млн. грн., з них:

кошти державного фонду регіонального розвитку – 70,6 млн. грн.;

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони – 10,3 млн. грн.;

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 200,0 млн. грн.;

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 69,1 млн. грн.

Окрему увагу  хочу приділити нашим інвесторам, які доводять, що Запорізький край – дійсно перспективний та надійний партнер. У рамках програми соціального партнерства компанія «ДТЕК» передала грошові кошти для реалізації соціальних проектів:

Приазовській громаді – 5,7 млн. грн.

Приморській громаді – 0,5 млн. грн.

Компанія «Юрокейп Юкрейн І» здійснила інвестиції в розвиток соціальної інфраструктури на загальну суму 8,2 млн. грн. (проект будівництва вітрових електростанцій реалізується на території Приазовського та Мелітопольського районів). На інвестування вітрової електростанції потужністю 345 МВт на території Приазовського та Мелітопольського районів протягом 2018-2019 років планується спрямувати близько 1 млрд. доларів. У рамках ІІ міжнародного інвестиційного форуму «InCoForum-2017» було підписано Договір про внесок «Юрокейп Юкрейн І» у розвиток соціальної інфраструктури Гірсівської об’єднаної територіальної громади на загальну суму  330 000 євро.

ТОВ СП «Нібулон» завершено будівництво перевантажувального терміналу для зернових та олійних культур у с. Біленьке Запорізького району. Потужне підприємство було створено лише за 100 днів. Під час будівництва тут з’явились 1500 робочих місць. Бюджет громади отримав майже 400 тисяч гривень додаткових коштів. Крім цього, ТОВ СП «Нібулон»:

  • добудовано комплекс очисних споруд  потужністю 2000м3/добу;
  • обладнано сучасний комп'ютерний клас у школі с. Біленьке;
  • збудовано футбольне поле з натуральним зеленим покриттям та системою поливу;
  • виконано ремонт дорожнього покриття та освітлення вулиці в селі;
  • забезпечено робочими місцями близько 120 осіб;
  • тривають роботи з облаштування парку відпочинку на березі Дніпра та прилеглої до підприємства території.

Німецька федеральна компанія GIZ у рамках програми «Розвиток соціальної інфраструктури у зв’язку із збільшенням кількості ВПО» профінансувала капітальний ремонт чотирьох шкіл Бердянська:  №№ 1,2,4,11.

У рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - ІІІ» беруть участь 12 районів області (40 громадських організацій та чотири сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи). Наприклад, у Пологівському районі введено в експлуатацію консервний цех сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Злагода-2015»; у Токмацькому районі відкрито цех з переробки молока.

Протягом 2017 року за грантові кошти уряду Німеччини в рамках проекту УФСІ «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури» у м. Мелітополь завершено реконструкцію (утеплення, облаштування інженерних мереж) та відкрито два соціальні гуртожитки для 39 переселенців,  дитячий садочок №39, де проведено ще благоустрій території.

Постановою Кабінету Міністрів України місту Токмак у 2017 році було надано статус депресивної території строком на п’ять років. Запорізька облдержадміністрація єдина, хто за погодженням з місцевою радою подала пропозицію, аби територія отримала такий статус. Тепер місто має можливість отримувати реальну державну підтримку, насамперед фінансову, спрямовану на стимулювання його розвитку. Це, в свою чергу, є додатковим стимулом до створення робочих місць та підвищення доходів місцевих жителів.

 

Будівництво

Взявши курс на відновлення будівельної активності, Запорізька область посідає 11 місце за обсягом виконаних будівельних робіт, що становить 2,4% загальноукраїнського рівня. Так, у 2017 році підприємствами області виконано будівельних робіт на суму майже 2,4 млрд. грн., індекс будівельної продукції склав 123% - це 8 результат серед регіонів України.

У 2017 році завдяки спільним зусиллям облдержадміністрації та народних депутатів України отримано фінансову підтримку з боку держави в обсязі 54 млн. грн. та спрямовано на добудову 11 газопроводів у шести районах області (Веселівському, Гуляйпільському, Новомиколаївському, Пологівському, Приазовському та Якимівському). Будівництво дев’яти  газопроводів планується завершити у 2018 році.

 

Ремонт доріг

У Запорізькій області 2018 рік  оголошено роком будівництва доріг. Проте і в минулому році не пасли задніх. За рахунок коштів обласного бюджету були виконані заходи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення на суму 19,951 млн. грн. на площі 66 282 м².

За рахунок коштів від перевиконання надходжень митних платежів у 2017 році у сумі 81 697,7 тис. грн. були виконані заходи з поточного середнього ремонту доріг, які є складовими автомобільних доріг загального користування державного значення. За рахунок усіх джерел фінансування у 2017 році було виконано поточний середній ремонт на двох об’єктах дороги Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя (через м. Кременчук)-Маріуполь. Окремо за рахунок коштів обласного бюджету в 2017 році у сумі 9 808,6 тис. грн. були розроблені проекти з поточного середнього ремонту 13 ділянок доріг державного значення.

Вже у грудні 2017 року зі сфери управління Укравтодору до сфери управління облдержадміністрації було передано 541 дорогу загального користування місцевого значення загальною  протяжністю 5357,8 км. У 2018 році очікується субвенція з державного бюджету в розмірі 479,7 млн. грн. на розвиток місцевої дорожньої мережі.

Для збереження доріг від руйнувань великогабаритним транспортом у 2017 році Запорізька область отримала три сучасних пересувних габаритно-вагових комплекси.

Украй важливе значення для обласного центру має будівництво автотранспортної магістралі через річку Дніпро у м. Запоріжжі. В 2017 було завершено передостанній етап поздовжнього насування прогонової будови споруди № 4 та проведено інші роботи.

У 2017 році розроблено та погоджено з Державним агентством водних ресурсів України 35 паспортів водних об’єктів Запорізької області. На їх підставі проводиться перерахунок орендної плати за надані в оренду водні об’єкти, що суттєво збільшує надходження до обласного бюджету.

Активно використовувались кошти Державного екологічного фонду (20,1 млн. грн.) та обласного екологічного фонду (196,8 млн. грн.).

Окремо хочу згадати, що в 2017 облдержадміністрацією здійснено централізоване придбання 25 одиниць техніки еконапрямку для 15 районів та двох міст обласного значення. Крім цього, за рахунок коштів обласного бюджету (37 млн. грн.) окремі території самостійно придбали 28 одиниць техніки.

 

Децентралізація

Не можу не відзначити впровадження реформи децентралізації влади. Загалом на території Запорізької області запроектовано створення 67 об'єднаних територіальних громад. Нині створено 42 ОТГ. Із 20 існуючих районів області території семи районів повністю покриті об'єднаними територіальними громадами. Торік 24 територіальні громади, що об’єдналися в 2015-2016 роках, отримали субвенцію з обласного бюджету в розмірі 12 млн. гривень (91,35%).

З державного бюджету  16 громадам області виділено 70 млн. 918,8 тис. грн.. Завдяки цим коштам об’єднаними громадами реалізовано 116 проектів на загальну суму субвенції 69 млн. 82,602 тис. грн.(97,41%).

 

Програма житлових субсидій

В умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги в області тривала реалізація програми житлових субсидій, якою у 2017 році скористалося майже 52% від загальної чисельності домогосподарств у регіоні. Сума коштів, яка нарахована організаціям, що надавали житлово-комунальні послуги, склала 2,3 млрд. гривень. Субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено 32,3 тис. домогосподарств  на суму 89,3 млн. гривень. У 2017 році понад 50 тисячам осіб, які отримували субсидії, повернуто «монетизовані» суми за зекономлене електро- та газопостачання в обсязі 30,6 млн. гривень.

 

Придбання квартир для дітей-сиріт

Завдяки оперативній та злагодженій роботі обласної, районних служб у справах дітей та місцевих органів влади за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у грудні 2017 року придбано 47 квартир/будинків для 57 осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які не мають власного житла, та перебувають на соціальному квартирному обліку, а також два житлових приміщення для створення дитячих будинків сімейного типу. Крім цього, на умовах 50% співфінансування обласного бюджету з місцевими бюджетами придбано 12 квартир/будинків для 12 осіб із числа дітей-сиріт.

 

Соціальний захист учасників АТО

Пріоритетним напрямом роботи залишається соціальний захист учасників антитерористичної операції, членів їх сімей. У 2017 чотирьом особам з інвалідністю III групи надано грошову компенсацію на придбання житла на суму 2,5 млн. гривень. З державного бюджету Запорізькій області у 2017 році було виділено 5,1 млн. гривень на грошову компенсацію для придбання житла учасниками АТО з інвалідністю 1 та 2 груп, а також членами сімей загиблих. Ці кошти отримали шість сімей загиблих військовослужбовців та один учасник АТО з інвалідністю 2 групи.

В області працює найбільший в Україні волонтерський центр для військовослужбовців «Солдатський привал». За два з половиною року роботи центр прийняв 7,5 тис. бійців.

 

Сфера охорони здоров’я

Як і в усій державі, в регіоні триває процес реформування галузі охорони здоров’я. У Запорізькій області затверджено перелік та склад п’яти госпітальних округів: Запорізький, Бердянський, Мелітопольський, Пологівський та Василівський, до яких входять і об’єднані територіальні громади.

З березня 2017 року розпочав функціонування єдиний диспетчерський Центр служби екстреної медичної допомоги з використанням сучасних GPS технологій.  Запорізька область стала однією з небагатьох, де почала працювати нова система, яка дозволить керувати всіма бригадами екстреної медичної допомоги регіону, які обслуговують у середньому до 500 тис. викликів протягом року.

Владою регіону було придбано 30 одиниць медичного та п’ять  одиниць технологічного обладнання, у тому числі 21 автомобіль швидкої медичної допомоги на суму 56 млн. 485,100 тис. грн. та один дитячий реанімобіль.

У 2017 році завершено будівництво та введено в експлуатацію поліклініку на 250 відвідувань у смт. Кушугум Запорізького району.

 

Сфера освіти

На реалізацію обласних програмних заходів  та надання фінансової підтримки навчальним закладам області видатки обласного бюджету склали 27,15 млн. грн., що майже втричі більше, ніж у попередні роки. Так, у 2017 році було придбано 17 шкільних автобусів, 12 з яких закупили наші об’єднані територіальні громади. У наступному році ми плануємо продовжити цю практику. Здійснено модернізацію п’яти  професійно-технічних навчальних закладів.

Якщо говорити про дошкільнят, зусиллями органів місцевої влади та місцевого самоврядування відновлено 1 061 місце в закладах дошкільної освіти. Збільшено більш ніж удвічі кількість закладів дошкільної освіти з інклюзивними групами (27 закладів), у яких відкрито 35 груп з інклюзивною формою навчання та охоплено  95 дітей з особливими освітніми потребами.

У площині загальної середньої освіти створено 13 опорних закладів із 18 філіями. Для модернізації освітнього процесу придбано 12 комплектів інтерактивних програмно-апаратних комплексів для шести опорних навчальних закладів Запорізької області на загальну суму 952 800 грн.

Для 10 закладів, які відвідують учні, що пересуваються на візках, придбано 10 гусеничних мобільних сходових підйомників для транспортування людей в інвалідному візку на загальну суму 850 тис. грн. За кошти з різних джерел облаштовано 53 сучасні медіатеки. Запорізька область – перший регіон України, де створено інтерактивну карту інклюзивних шкіл на сервісі «Google».

Разом із «Google Україна» також реалізовано проект «Цифрове перетворення Запорізької області», що дозволить підвищити туристичну та інвестиційну привабливість регіону.

 

Соціальний захист та підтримка військових

У 2017 році проведено три масштабні обласні заходи: до Дня Перемоги, Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, а також з нагоди Міжнародного дня осіб з інвалідністю та Міжнародного дня волонтера.

Ми намагаємось всіляко допомагати нашим захисникам. Загалом у 2017 році військовим структурам та правоохоронним органам була надана допомога на загальну суму 56 мільйонів 515 654 гривні. Сюди увійшли кошти, які виділялися за обласними програмами, програмами районів та міст обласного значення, Фондом сприяння обороні Запорізької області, а також допомога, надана підприємствами, установами та організаціями регіону.

У 2017 році запорізька обласна влада та активні жителі регіону зібрали допомогу постраждалим жителям Авдіївки. Їм було відправлено 75 тонн продуктів харчування, понад 100 тонн будівельних матеріалів, а також теплі речі, дизпаливо та інша гуманітарна допомога.

У рамках співпраці з проектом «Допомога йде», за сприяння оперативного командування «Схід» та Запорізької облдержадміністрації, проведено лікування дітей та дорослих із зони проведення антитерористичної операції. Цього року ми підтримали понад 50 осіб із сірої зони.

 

Сфера фізичної культури та спорту

У 2017 році з обласного бюджету на сферу фізичної культури та спорту виділено 72 млн. 627 тис. грн. Спортсмени області в 2017 році здобули 14 медалей на чемпіонатах світу та Європи (дві золоті, дві срібні, 10 бронзових), 313 медалей на чемпіонатах і кубках України (180 золотих, 75 срібних, 58 бронзових). Спортсмени Запорізького регіонального центру фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» на Дефлімпійських іграх у турецькому місті Самсун вибороли одну золоту та дві бронзові медалі, на чемпіонатах світу – чотири золоті та дві бронзові медалі, на чемпіонатах Європи – дві золоті та одну срібну медаль. За результатами рейтингу виступів запорізьких спортсменів у 2017 році встановлені та виплачені щомісячні стипендії 18 спортсменам та тренерам області в сумі 355 тис. грн. За результатами рейтингу виступів на Дефлімпійських іграх 2017 року встановлені та виплачені запорізьким спортсменам з інвалідністю одноразові грошові премії в сумі 300 тис. грн.

У рамках реалізації державної бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям у регіонах України» у 2017 році було ініційовано будівництво та реконструкцію восьми міні-футбольних полів у Запорізькій області на умовах співфінансування

Це лише найвагоміші досягнення 2017 року. Ми робимо все, аби Запорізька область розвивалась та процвітала. Впевнений – 2018 буде багатим на нові звершення!