Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Довідка по агропромисловому комплексу Запорізької області

6 січня 2022 - 15:53

Аграрний комплекс – один із найбільших і важливих секторів економіки Запорізької області. Тут формується основна частина продовольчих ресурсів та майже три чверті роздрібного товарообігу, що має визначальний вплив на гарантування продовольчої безпеки як регіону, так і держави в цілому.

Сільськогосподарські угіддя області займають 82,5 % її території або 2241,6 тис. га, з них рілля – 1903,6 тис. га. На одного жителя області припадає 1,1 гектар орних земель, тоді як по Україні лише 0,7 га, а в Європі - 0,25 гектара.

Індекс сільськогосподарської продукції в регіоні у господарствах усіх категорій порівняно з 2020 роком за січень-листопад 2021 року склав 116,4 % (9 місце, в Україні – 116,7 %). Збільшення виробництва продукції сільського господарства отримано за рахунок збільшення виробництва продукції рослинництва на 20,9 %.

У рослинництві в останні роки спостерігається стабілізація галузі, про що свідчать досягнуті показники врожайності і валового збору сільськогосподарських культур.

За станом на 01.12.2021 аграріями області зібрано 3,8 млн. тонн зернових і зернобобових культур у початково-оприбуткованій масі, цей показник найвищий за роки Незалежності України (13 місце в Україні), урожайність склала 38,0 ц/га.

Основною зерновою культурою нашої області є озима пшениця, питома вага якої в валовому виробництві в 2021 році склала 71 % при середній врожайності по області 38,9 центнерів з гектара. Обсяг виробництва озимої пшениці склав 2721,6 тис. тонн (2 місце в Україні).

Провідною технічною культурою в регіоні є соняшник, оскільки вирощування цієї культури високорентабельне. У 2021 році обсяг виробництва склав 1,1 млн. тонн (5 місце в Україні), урожайність – 19,9 ц/га.

Щороку збільшується площа посіву гороху, що позитивно впливає на родючість ґрунтів.

Сільгосптоваровиробники приділяють велику увагу вирощуванню нішевих культур.

З урахуванням значної залежності результатів роботи аграрного комплексу області від погодно-кліматичних умов проводиться робота щодо відновлення меліоративних систем. Протягом 2021 року сільгосппідприємствами області придбано та відновлено 34 одиниць зрошувальної техніки на суму 77 млн. грн. Відновлено полив на площі 1,9 тис. га на суму 17,5 млн. грн. Фактичний полив здійснено на площі 74,1 тис. га (на 3,3 га більше ніж у 2020 році).

В області створено умови для зростання обсягів виробництва ягідництва, садівництва, виноградарства та непромислового виноробства.

Так, у 2021 році господарства Запорізького, Мелітопольського та Пологівського районів провели посадку яблуні, черешні, вишні, сливи, груші, суниці та волоського горіху. Загальна площа багаторічних насаджень збільшилась на 216,4 га. Підприємства області отримали компенсацію за державною цільовою програмою фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства і хмелярства у сумі 5213,5 тис. грн.

У поточному році ТОВ «СПП Лана» Мелітопольського району введено в експлуатацію логістичний центр з камерами охолодження для овочів та фруктів ємністю 3,5 тис. тонн (вартість будівництва – 25 млн. грн.). Зазначене підприємство отримало компенсацію у розмірі 5,24 млн. грн.

Запорізька область займає лідируючу позицію по закупівлі техніки та обладнання вітчизняного виробництва в Україні. За бюджетною програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» сільгосптоваровиробниками області щороку закуповується техніки та обладнання близько 300 одиниць.

В усіх категоріях господарств на 01.12.2021 налічується: великої рогатої худоби – 59,5 тис. гол. (81,6 % до 2020 року), в тому числі корів – 32,7 тис. гол. (80,5 %), свиней – 138,3 тис. гол. (76,2 %), овець та кіз – 59,1 тис. гол. (94,7 %), птиці – 2798,6 тис. гол. (67,0 %).

У січні-листопаді 2021 року виробництво основних видів тваринницької продукції в усіх категоріях господарств склало: реалізація худоби та птиці на забій (в живій вазі) – 48,5 тис. тонн (92,7 % до відповідного періоду 2020 року), молоко – 171,0 тис. тонн (89,8 %), яйця – 351,7 млн. штук (66,1 %), вовни – 54 тонни (84,4 %).

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації у 2021 році здійснив нарахування та виплату бюджетних коштів суб’єктам господарювання за напрямками державної підтримки відповідно до бюджетної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників».

У галузі тваринництва по Запорізькій області у поточному році за цією Програмою сільгосптоваровиробникам нараховано та виплачено 20,8 млн. гривень.

Спеціальна бюджетна дотація за утримання овець нарахована та виплачена сільгосппідприємствам у розмірі 6,7 млн. гривень.

Власникам бджолосімей нарахована та виплачена спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім’ї на загальну суму 12,7 млн. гривень.

Спеціальна бюджетна дотація за утримання корів усіх напрямів продуктивності нараховано та виплачено фермерським господарствам у розмірі 235,0 тис. гривень.

Також, нарахована та виплачена спеціальна бюджетна дотація сільгосппідприємствам за приріст поголів’я корів власного відтворення у розмірі 1,2 млн гривень.

Перспективи подальшого розвитку галузі тваринництва тісно пов’язані з реалізацією інвестиційних проєктів, зокрема за рахунок реконструкції та будівництва тваринницьких приміщень.

У поточному році в області завершено будівництво та введено в експлуатацію тваринницьке приміщення для утримання та вирощування ремонтного молодняка свиней на 1500 голів, площадку для утримання і вирощування поголів’я молодняка великої рогатої худоби на 250 голів та завершено реконструкцію свинарника на 3000 голів.

Реалізація інвестиційних проєктів здійснена за власні кошти господарств.

Реалізація інвестиційних проєктів дає змогу призупиненню спаду виробництва у м’ясо-молочній галузі, стабілізації та поступового відновлення обсягів виробництва продукції тваринництва, а також можливості створення додаткових робочих місць, збільшення надходження коштів до місцевого бюджету та поліпшення соціальних умов життя на селі.

Також, в області створено і успішно працює сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Жовтневе» Токмацького району, який об’єднує більше 200 членів кооперативу. Щорічно кооперативом заготовлюється більше 1,5 тис. тонн молока.

Разом з тим, в області створено 12 сімейних молочних міні-ферм, за рахунок співфінансування як за кошти Канадського проекту «Розвиток молочних кооперативів» так частково і за кошти місцевих бюджетів.

У 2021 році за участі керівництва Департаменту відбулися:

 • медіа-марафон на громадській медіа-платформі "Запорізький-Медіа-Центр" на тему «АПК: основні виклики та план розвитку на 2021 рік». Учасники зустрічі обговорили програми Уряду, які діють у 2021 році на підтримку розвитку агропромислового комплексу, відкриття ринку землі та головні виклики, що чекають на аграріїв у 2021 році;
 • робоча зустріч в режимі онлайн-конференції у рамках можливості реалізації проєкту Австрійського Агрокультурного Кластеру на територіях областей України з метою вивчення австрійського досвіду та можливості реалізації вказаного проєкту на території Запорізької області;
 • інформаційний день проєкту «Агрокебети-Схід» в онлайн форматі з метою «перезавантажити» аграрну освіту, наблизити її до рівня університетів високорозвинутих країн та забезпечити українські аграрні компанії висококваліфікованими працівниками, а випускників – високооплачуваним робочим місцем;
 • у виставковому центрі «Козак Палац» урочисте відкриття 20 міжрегіональної спеціалізованої виставки для аграрного бізнесу «АгроТехСервіс-2021», а також в рамках виставки відбулась онлайн-конференція «2021 рік – очікування для аграріїв, перспективи, виклики та ризики».

Згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-ІХ, рішення сесії Запорізької обласної ради від 29.12.2020 № 24 «Про обласний бюджет на 2021 рік», рішень сесій сільських, міських та районних рад Запорізької області на фінансування Програми передбачено 6 304,0 тис. грн, в т.ч:

 • 2 000,0 тис. грн – з державного бюджету (спеціальний фонд),
 • 3 800,0 тис. грн – з обласного бюджету (в т.ч. 600,0 тис. грн. – загальний фонд, 3 200,0 тис. грн. – спеціальний фонд),
 • 284,0 тис. грн – з районних бюджетів (спеціальний фонд),
 • 220,0 тис. грн – з бюджету об’єднаних територіальних громад (загальний фонд Василівської міської, Більмацької селищної, Веселівської сільської Розівської селищної, Малобілозерської сільської територіальних громад).

Із спрямованої протягом 2021 року на реалізацію Програми суми 6 304,0 тис. грн. по цілям кредитування профінансовано:

 • на придбання житлових будинків – 4 024,0 тис. грн,
 • на будівництво (добудову, реконструкцію) житлових будинків – 2 234,85 тис. грн,
 • на розвиток особистого селянського господарства —45,15 тис. грн. (придбання сільськогосподарської техніки).

При підтримці Фонду протягом 2021 року:

 • реконструйовано (добудовано) 26 житлових будинків загальною площею 2 393,41 кв. м. у Бердянському, Василівському, Мелітопольському районах та Пологівському;
 • придбано 20 житлових будинків загальною площею 1 806,0 кв. м. у Василівському, Мелітопольському, Пологівському районах;
 • 1 сім’я отримала підтримку для розвитку особистого селянського господарства (придбання сільгосптехніки) у Пологівському районі.

В умовах проведеної децентралізації для подальшого прискорення економічного розвитку сільських громад актуальним питанням є наявність переробної промисловості, яка дозволить:

 • збільшити виробництво продовольчої продукції;
 • забезпечити продовольчу безпеку шляхом забезпечення населення основними видами продовольства власного виробництва;
 • забезпечити зайнятість сільського населення;
 • збільшити надходження до бюджетів.

Запорізька область має достатній потенціал для промислового виробництва плодоовочевої, м’ясомолочної, кондитерської продукції та аквакультури.

За січень-листопад 2021 року в порівнянні з відповідним періодом 2020 року індекс промислового виробництва харчової продукції та напоїв склав 85,3 %.

За звітний період скоротилося виробництво олії соняшникової нерафінованої на 23,3 %, рафінованої – на 32,1 %, масла вершкового – на 5,9 %, борошна – на 16,8 %, хліба та виробів хлібобулочних – на 3,2 %.

У той же час відбулося зростання у виробництві яловичини свіжої чи охолодженої на 40,9 %.

Актуальним є необхідність подальшого розвитку переробної промисловості для отримання власного ресурсу для задоволення потреб населення у продовольстві.

Слід зазначити, що останнім часом в України, зокрема в Запорізькій області, набуває розвиток ланцюг «від лану до столу» та виробництво крафтової продукції.

Читайте також

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО БЕЗПЕЧНОСТІ ПИТНОЇ ВОДИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА 21.05.2022

Інформація про роботу мобільної лабораторії моніторингу довкілля 21.05.2022

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО РАДІАЦІЙНОГО ФОНУ на 08.00 годину 22.05.2022

Війна триває, і кожен та кожна з нас мають щоденно дбати про те, щоб допомогти обороні – звернення Президента України

Сьогодні, 22 травня, близько 02:44 російські війська запустили ракети по цивільній інфраструктурі одного з сіл на Вільнянщині Запорізької області.

Ситуація щодо російського вторгнення станом на 21.05.2022 року (22:00) - #ЗСУ, 87 доба

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО РАДІАЦІЙНОГО ФОНУ на 17.00 годину 21.05.2022

Біля Запорізької областной військової адміністрації замайорів прапор Європейського Союзу (ВІДЕО)

Обласна влада продовжує плідно співпрацювати з міжнародними організаціями

Комунальні служби відновлюють надання послуг після обстрілів

Запорізька область продовжує будувати лінію захисту та укріплювати міжнародні зв’язки

Обласна влада продовжує піклуватися про евакуйованих людей (ВІДЕО)