Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Першому міському голові міста Олександрівська відкрито меморіальну дошку

27 травня 2016 - 13:00

У Запорізькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті «Джерело» свято останнього дзвоника співпало з іншою подією, визначною не лише для закладу, а й усього міста  – відкриттям меморіальної дошки на честь відомого педагога, історика, етнографа, краєзнавця, просвітителя, першого міського голови міста Олександрівськ - Фелікса Францовича Мовчановського. В урочистостях взяв участь голова облдержадміністрації Костянтин Бриль. Фелікс Мовчановський був поляком за національністю, тож вшанувати його пам'ять прибули Генеральний консул Республіки Польща в Україні пан Януш Яблонський та його дружина Анна Яблонська, Віце-консул пан Ян Здановський, Віце-консул пані Йоанна Ланг, голова спілки польської культури ім. Святого Івана Павла II Анна Макушинська.

Фелікс Мовчановський був першим міським головою  м. Олександрівська  у 1901-1911 та 1916-1917 роках. Усе своє життя і сили присвятив місту Олександрівську. За період керівництва містом Фелікс Францович Мовчановський побудував приміщення міського банку, завершив будівництво Олександрівської жіночої гімназії та спорудження водопроводу і водонапірної вежі, також були замощені бруківкою міські вулиці, розгорнуто активне спорудження муніципальних будівель. Серед багатьох об’єктів культурної спадщини у 1903 році було відкрито першу в державі школу для глухонімих дітей-сиріт. Заклад мав власну електростанцію, водогін, систему центрального опалення, лікарню, аптеку, гуртожиток, біологічну станцію, типографію, завод сільськогосподарських машин і навіть свою залізничну гілку (оскільки школа розташовувалась за 2 км від Олександрівська). На території хутора глухонімих діяла православна церква (служба священика дублювалася мовою жестів).

 Школа-хутір була побудована на кошти виключно громадських організацій та на доброчинні внески. Ці фінансові надходження дали можливість створити зразковий навчальний заклад, рівного якому не було не тільки в царській Росії, а й у Європі.

Більш ніж столітня історія навчального закладу акумулює та продовжує історичні традиції її засновників. У 2016 році спілка польської культури ім. Святого Івана Павла II подарувала школі-інтернату «Джерело» меморіальну дошку на честь фундатора навчального закладу Фелікса Францовича Мовчановського.

У своєму вітанні школярам це відзначив очільник Запорізького регіону.

 - Хочу подякувати нашим польським партнерам, за те, що вони приділяють увагу школі-інтернат «Джерело» і допомогли встановити тут цю меморіальну дошку. Свого часу Фелікс Мовчановський доклав чимало зусиль для того, щоб наше місто розвивалось і розквітало. Ми пишаємось такими особистостями, які зробили з сучасного Запоріжжя ту перлину, якою воно є нині, - підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

У Запоріжжі вшанували пам'ять жертв політичних репресій

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 459 разів ударили по Запорізькій області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 815-го дня війни

Незламний запорізький бізнес

Жителі регіону – про майбутнє Запорізького краю

Запоріжжя перезавантажується: плани розвитку регіону окреслив голова ОДА Іван Федоров на «Запорізькій платформі співпраці та розвитку 2024»

Життя під час війни: виклики для Запорізької області

«Запорізька платформа співпраці та розвитку» – формула успішного майбутнього

У 1944 році через примусову депортацію «совєтами» понад 190 тисяч кримських татар втратили дім, свої сімʼї та навіть життя

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 452 рази вдарили по Запорізькій області