"Гаряча лінія" обласного штабу протидії коронавірусу0 800 503 508

Оголошення

УВАГА! ЗМІНИ У ЗАКОНОДАВСТВІ!

2 квітня 2020 - 13:20

ПОДАТКОВІ ЗМІНИ

Законом № 530-IX від 17.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» зміни внесені до Податкового кодексу.

1. Тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання визначається Кабміном.

Дана норма буде діяти протягом трьох місяців з дня опублікування Закону № 530-IX.

Закон № 533-IX від 17.03.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» також вносить зміни до Податкового кодексу.

2. Так, за порушення податкового законодавства штрафні санкції не застосовуються.

Крім санкцій за:

 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
 • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

3. Встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок.

Крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня по 31 травня 2020 року та на день набрання чинності Законом № 533-IX не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 березня 2020 року.

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 Кодексу.

4. Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік, визначена ст. 179 Кодексу, подається до 1 липня 2020 року.

Крім випадків, передбачених розд. IV Кодексу, коли така Декларація може бути подана пізніше цього строку.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею Декларації за 2019 рік.

5. За період з 1 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці.

Фізичним особам - платникам плати за землю перерахунок здійснюється контролюючим органом.

6. Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

При цьому платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (крім фізичних осіб), що відповідно до п.п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Кодексу подали податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання за відповідні місяці.

Фізичним особам - платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, перерахунок здійснюється контролюючим органом.

Зміни внесені до Закону № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

7. Фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства тимчасово звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за себе за періоди:

 • з 1 березня по 31 березня 2020 року;
 • з 1 квітня по 30 квітня 2020 року.

8. Тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою ст. 25 Закону № 2464, не застосовуються за такі порушення:

 • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
 • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
 • несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом № 2464, до контролюючих органів.

Стосується порушень, вчинених у періоди:

 1. з 1 березня по 31 березня 2020 року;
 2. з 1 квітня по 30 квітня 2020 року.

9. Платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Протягом періодів:

 • з 1 березня по 31 березня 2020 року;
 • з 1 квітня по 30 квітня 2020 року.

10. Встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

Документальні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, зупиняються до 18 травня 2020 року.

Зміни внесені до законів № 128-IX "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" та № 129-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг".

11. Відтерміновано застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних РРО для фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку ІІ - ІV групи.

Відтерміновано:

 • до 1 серпня 2020 впровадження застосування програмних РРО; 
 • до 1 січня 2021 року застосування РРО та/або програмних РРО для окремих видів діяльності, 
 • - до 1 квітня 2021 року запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку ІІ - ІV групи.

12. Відтерміновано для фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку ІІ - ІV групи застосування санкцій, визначених п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Закони набрали чинності з 17.02.2020

 

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

1. Закон України від 30.02.2020 № 539-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)»  встановив, що в інтересах лікування особи, хворої на коронавірусну хворобу (COVID-19), підтверджену за результатами лабораторного тестування, згідно з протоколом надання медичної допомоги, затвердженим Міністерством охорони здоров’я, за умови отримання інформованої згоди на медичне втручання відповідно до цього Закону можуть також застосовуватися незареєстровані в Україні лікарські засоби, що рекомендовані офіційним органом США, ЄС, Великобританії,  Австралії, Канади та КНР.

2. Постановою Головного санітарного лікаря Міністерства охорони здоров’я від 30.03.2020 № 5 дозволено роботу продовольчих ринків з наступними обмеженнями:

 1. діяльність має проводити зареєстрований оператор ринку харчових продуктів;
 2. знаходження на ринку не більше одного відвідувача на 20 м торгівельної площі;
 3. наявна можливість забезпечення дотримання відстані між покупцями в чергах не менш ніж 1,5 метри;
 4. забезпечення відповідного персоналу та покупців засобами індивідуального захисту;
 5. забезпечена можливість дотримання протиепідемічних заходів;
 6. для ринків вихідного дня відстань між місцями торгівлі повинна становити не менш ніж 3 метри.

Забезпечення виконання вказаних нормативів покладено на відповідні органи місцевого самоврядування. 

 

ОСВІТА

Наказом Міністерства освіти і науки від 30.03.2020 № 463 у 2019/2020 навчальному році звільняються від проходження державної підсумкової атестації учні, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2020 № 244 внесено зміни до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, і тепер на час карантину призначення виплат допомоги по безробіттю призначається автоматично з наступного дня за днем подання безробітним заяви до служби зайнятості, з наданням ним копій необхідних документів в 10-денний строк після закінчення карантину. Таким чином, немає необхідності особисто з’являтися до служби зайнятості.

Також, постановою Кабінету Міністрів від 01.04.2020 «Питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (текст відсутній) передбачено:

 • індексацію пенсій на 11%;
 • щомісячну виплату у розмірі 500 гривень пенсіонерам старше 80-річного віку, у яких розмір пенсійної виплати не перевищує 9205 гривень. При цьому встановлюється, що для вказаних пенсіонерів із страховим стажем 20 років для жінок та 25 років для чоловіків пенсійна виплата не може бути менша,  ніж 2600 грн;
 • встановлення мінімальної пенсійної виплати на рівні 2100 грн особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків).

Крім того, у квітні буде здійснена одноразова виплата грошової допомоги у сумі 1000 гривень окремим категоріям населення, зокрема:

 • пенсіонерам, розмір пенсії яких з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації пенсії, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не перевищує 5000 гривень станом на 1 квітня 2020 року;
 • одержувачам державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю, які одночасно з цією допомогою отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»);
 • одержувачам державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
 • одержувачам тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Читайте також

Додаткова сесія ЗНО-2020 відбудеться 24 липня – 10 серпня

В області продовжується допомога вразливим категоріям населення під час карантину

Запорізькі підприємці сплатили до місцевих бюджетів 320 млн грн

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 у Запорізькій області

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 у Запорізькій області

В Україні зафіксовано 21 584 випадки коронавірусної хвороби COVID-19

В Україні зафіксовано 21 584 випадки коронавірусної хвороби COVID-19

З 1 червня учні профтехів можуть виходити на навчання

Розпочався відбір кандидатів на призначення академічних стипендій імені Героїв Небесної Сотні

Затверджено перелік посад працівників, яким передбачено додаткові доплати до заробітної плати

Від продажу земельних ділянок та прав оренди місцеві бюджети регіону отримали 1,69 мільйони гривень

Запорізька область за всіма показниками готова до другого етапу послаблення карантину