"Гаряча лінія" обласного штабу протидії коронавірусу0 800 503 508

Новини

Трудові відносини між ФОП і найманим працівником: від А до Я

17 листопада 2020 - 16:00

Фізичні особи-підприємці (ФОП) становлять досить вагому частку від усіх роботодавців. Втім, не завжди оформлення трудових відносин ФОПа з працівниками відбувається в повній відповідності з вимогами законодавства. Варто пам’ятати, що на фізичних осіб-підприємців поширюються ті ж нормативно-правові акти регулювання підприємницької діяльності, що й на юридичних осіб.

З метою недопущення помилок у діяльності ФОПа, державна служба зайнятості пропонує звернути увагу на низку специфічних положень, що регулюють трудові відносини  між найманим працівником та даною категорією роботодавців.

 1. Особливі вимоги до укладення трудового договору.

Трудовий договір між фізичною особою-підприємцем та найманим працівником укладається письмово в двох примірниках. Один із примірників має зберігатися у працівника. Реєструвати трудовий договір в державній службі зайнятості не треба з 2015 року. В усьому іншому оформлення трудових відносин між ФОПом та працівником таке ж, як і для юридичної особи. Роботодавець має видати наказ про прийняття працівника на роботу, зробити відповідний запис у його трудовій книжці та сповістити податковий орган перед допуском працівника до роботи.

 2. Визначеність типової форми трудового договору. 

Форма трудового договору між працівником і фізичною особою-підприємцем, яка використовує найману працю, затверджена Наказом Мінсоцполітики від 08.06.2001 № 260. Сторони можуть вносити в зазначену форму зміни та доповнення за умови, що вони не будуть погіршувати становище працівників та суперечити законодавству України.

3. Специфічні підстави й порядок припинення трудових відносин. 

Додатковою підставою для  припинення дії трудового договору є призов ФОПа на військову службу або направлення на альтернативну службу. Трудовий договір може бути розірваний у разі призову або мобілізації ФОПа під час особливого періоду. ФОП при звільненні має провести розрахунок з працівником і видати йому трудову книжку із внесеним записом; у разі мобілізації ФОПа можна це зробити протягом місяця без застосування санкцій. Щодо розірвання трудових договорів, які були укладені до 2015 року і зареєстровані в службі зайнятості, то під час звільнення працівника потрібно звернутися до служби зайнятості для зняття договору з реєстрації. У випадку смерті роботодавця – трудові відносини між сторонами припиняються достроково.

4. Спрощені вимоги до ведення кадрової документації та ухвалення локальних актів. 

Фізична особа-підприємець має оформляти локальні акти, укладати трудові договори в письмовій формі, вести трудові книжки працівників, розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку, вести табель обліку робочого часу. Водночас не передбачено обов'язок мати штатний розпис. Про це йдеться в листі Мінсоцполітики від 21.05.2019 N 34/0/23-19/133. Укладення колективного договору є обов'язковим лише для юридичних осіб. Деякі питання, які можуть бути врегульовані колективним договором, допустимо врегулювати іншим нормативним актом. Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб-підприємців без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов'язану з наданням послуг, зберігаються безпосередньо у працівників. При цьому ФОП не веде книгу обліку бланків трудових книжок і вкладишів, а також книгу обліку руху трудових  книжок  і вкладишів до них.

5. Лояльні норми щодо санкцій за недотримання трудового законодавства. 

Усі фізичні особи-підприємці мають дотримуватись трудового законодавства, а усі працівники мають рівні трудові права. Проте, чинним законодавством закріплено особливий підхід у питаннях притягнення до відповідальності за недотримання правил. Так, статтею 265 КЗпП встановлені менш суворі санкції у випадку, коли порушниками виступають певні категорії роботодавців. Зокрема, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) до юридичних осіб та ФОПів, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І - ІІІ груп, застосовується попередження. У разі ж повторення порушення накладаються фінансові санкції. Ці норми покликані, передусім, обмежити негативні наслідки саме для фізичних осіб, адже ФОПи складають 70% платників єдиного податку.

 

Довідково.

Офіційний сайт Державної служби зайнятості за посиланням: https://is.gd/a4SKy6


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також