Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Єдина гаряча лінія з евакуації в Запорізькій області+38 0800 331 630
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Так! Ми можемо подолати туберкульоз. Лідерство – за державою, сила – в громадах

24 березня 2026 - 19:00

Профілактика туберкульозу, його перші симптоми та спростування міфів про лікування хвороби. Про це й не тільки розповіли фахівці у сфері охорони здоров’я та праці в медіацентрі Запорізької ОДА.

24 березня в усьому світі відзначають День боротьби з туберкульозом. Цьогоріч його гасло «Так! Ми можемо подолати туберкульоз. Лідерство – за державою, сила – в громадах». 

– В Україні лікування туберкульозу доступне та безкоштовне. Своєчасне звернення до лікаря значно підвищує шанси на повне одужання. Варто знати основні симптоми, які можуть свідчити про можливу хворобу. Це тривалий кашель понад два тижні, загальна слабкість, підвищена температура, нічна пітливість та безпричинне зниження ваги. При появі цих ознак не варто зволікати –  слід одразу звернутися до сімейного лікаря, – зазначила лікарка-епідеміологиня Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Тетяна Податкова.

Не менш важливим є профілактика туберкульозу. До ключових способів захисту належать вакцинація в ранньому дитячому віці, регулярні медичні огляди, своєчасне обстеження при появі симптомів та дотримання здорового способу життя.

– Туберкульоз – одне з найпоширеніших інфекційних захворювань. Існує багато міфів, зокрема, що його можна лікувати лише в стаціонарі. Звісно, ідея потрапити в лікарню лякає, адже здається, що там скрізь інфекція. Насправді в Україні близько 70 % пацієнтів лікуються амбулаторно. Сучасне лікування триває від 4 до 9 місяців. Чутливі форми туберкульозу лікують 4-6 місяців. Лікарсько-стійкі – 6-9 місяців. Це втричі швидше, ніж раніше, – зауважила заступниця медичного директора обласного клінічного закладу з надання психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб ЗОР Алла Пирог.

У 2025 році виявлено 416 випадків туберкульозу – на 100 менше, ніж у попередньому році. 

– Таке зниження не є позитивною тенденцією, адже свідчить про недовиявлення хвороби. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 20-25 % пацієнтів залишаються недіагностованими та можуть перебувати серед населення, не знаючи про свій стан. В Запорізькій області також фіксували випадки захворювання серед дітей. У 2024 році захворіла 31 дитина, у 2025-му – 22, – поінформувала Алла Пирог.

За словами головного державного інспектора відділу з питань гігієни праці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Сергія Чайковського, випадки захворювання трапляються й серед працівників закладів охорони здоров’я.

– У 2024–2025 роках в Україні туберкульозом захворіли 294 працівники закладів охорони здоров’я. У Запорізькій області зареєстровано 8 випадків. Туберкульоз входить до переліку професійних захворювань. Якщо медпрацівник вважає, що його хвороба пов’язана з роботою, він звертається до сімейного лікаря. Далі отримує направлення до профпатолога. Після розслідування, яке встановлює характер захворювання, хвороба визнається професійною, якщо підтверджено контакт із хворим. Такі працівники отримують одноразові або щомісячні виплати. Це залежить від заробітної плати та ступеня втрати працездатності, – підсумував Сергій Чайковський.


 

Читайте також

Загалом упродовж доби окупанти завдали 738 ударів по 31 населеному пункту Запорізької області

Зруйноване – відновлюємо, критичне – захищаємо: делегація Агентства відновлення – в Запоріжжі

«Ми хочемо повертатися в Запоріжжя знову і знову з ще більшою підтримкою», – Координатор системи ООН та Гуманітарний координатор в Україні Матіас Шмале

«Головна потреба релокованого бізнесу – не разова допомога, а зрозуміла екосистема рішень», – виконавча директорка Асоціації релокованого бізнесу України Олена Гордон

«Головна потреба релокованого бізнесу – не разова допомога, а зрозуміла екосистема рішень», – виконавча директорка Асоціації релокованого бізнесу України Олена Гордон

В Запорізькій області стартував проєкт міжнародної організації Corus International

Мандрівка Європою у «підземній» школі: як у запорізькій гімназії минув тематичний тиждень до Дня Європи

Від Магдебурга до Запоріжжя: як німецькі партнери допомагають прифронтовому регіону

У Запоріжжі вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 08.05.2026

Загалом упродовж доби окупанти завдали 917 ударів по 48 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1534-го дня війни