Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

У Запоріжжі встановлено меморіальну дошку дітям, які загинули від голоду в 1932-1933 роках

20 листопада 2014 - 14:23

Напередодні Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні у Запоріжжі відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки дітям, які загинули від голоду в 1932-1933 роках. Участь у заході взяв директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Владислав Мороко.

Як зазначив посадовець, ініціатива пошуковців про встановлення на колишньому будинку для немовлят  меморіальної дошки була  зареєстрована в міській раді ще в 2009 році.

Кілька років тому запорізький краєзнавець Анатолій Пеньок виявив у Державному архіві області матеріали про високу дитячу смертність у будинку немовляти, що на початку 1930-х років розташовувався в невеличкому купецькому будинку на вул. Рози Люксембург, 7 (теперішня адреса – вул. Дзержинського, 7). На підставі книг реєстрації актів цивільного стану про смерть по Сталінському району м. Запоріжжя дослідник ретельно підрахував кількість померлих у будинку немовляти. За короткий час -  від травня 1932 року по грудень 1933 року – в ньому померло 788 дітей віком від двох тижнів до трьох років. Серед діагнозів: виснаження, шлункове захворювання, інтоксикація, вроджена кволість, запалення легенів, катар кишечника. Пік смертності, відповідно до історичних довідок, припадає на весну – літо 1933 року: в березні померло 71 немовля, у квітні – 66, травні – 108, червні – 116, липні – 119, у серпні – 60 дітей.

- Це діти із сел та селищ, батьки яких загинули від голодомору. Їх привозили до області, але тут їх чекала така ж доля. Трагічність ситуації полягає в тому, что дошку на будинку немовлят ми відкрили, але де поховані ці діти,  досі не знаємо. Тому це ще потрібно з’ясувати. Наразі історики та краєзнавці досліджують архіви, ведуть копітку роботу з цього питання.  Наш святий обов’язок  сьогодні – пам’ятати тих, хто безневинно загинув у ті страшні роки, - зазначив Владислав Мороко.

Дослідженням архівних матеріалів щодо теми голодоморів займалися різні організації та багато дослідників. Запорізький том «Національної книги пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні» дає можливість осягнути масштаби безпрецедентно спокійного знищення населення. Доктор історичних наук,  керівник редколегії Федір Турченко написав: «Поки на берегах Дніпра зводилися гіганти промисловості, по селах навкруги у селян відбирали останні жмені зерна. Люди вимирали родинами, колгоспами і селами. Найбільших людських втрат зазнала Дніпропетровська область, до якої тоді входила і нинішня територія Запорізької; з усієї кількості зареєстрованих смертей від голоду в Україні 70 % припадає на Дніпропетровську область». За словами історика, в Мелітопольському, Пологівському, Оріхівському та інших районах смертність сягнула найвищого рівня – 20-25 % населення.

Загальна кількість померлих від голоду 1932-1933 років у Запорізькій області складає кілька сотень тисяч чоловік.

Прізвища дітей, що загинули в будинку немовляти, мають бути занесені до мартиролога жертв Голодомору.

 

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Впродовж доби окупанти завдали 479 ударів по 15 населених пунктах Запорізької області

Підприємці Запоріжжя та області!

Підрив Каховської ГЕС: як змінилася Хортиця та які заборони діють на території заповідника

Усиновлення та інші форми сімейного виховання: де отримати консультацію щодо допомоги дітям, які залишилися без батьківського піклування

Від листа ДСП до власного цеху: ветеран Іван Горбенко взяв грант та розширив власну справу

Понад 33,6 млн грн державних коштів – для розвитку професійної освіти Запорізької області

Державна програма єКнига: як отримати кошти на книжки в Дії

У Запоріжжі СБУ викрила працівницю одного з оборонних підприємств міста, яка публічно виправдовувала збройну агресію рф проти України

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 05.05.2025

Колектив Запорізького театру імені В. Г. Магара щодня вшановує пам’ять загиблих хвилиною мовчання

Впродовж доби окупанти завдали 449 ударів по 13 населених пунктах Запорізької області

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 04.05.2025