Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

За п’ять років у Запоріжжя розраховують повернути українську мову

25 лютого 2016 - 16:02

За п’ять років у Запоріжжя розраховують повернути українську мову

Під час другої сесії VІІ скликання обласної ради депутати ухвалили  Програму розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016-2020 роки. 

Аналіз мовного питання в Запорізькій області свідчить, що ситуація є достатньо незбалансована і проблемна.

За даними Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, українською мовою в області навчаються 114 366 учнів, що становить     75 % від загальної кількості школярів. При цьому у міських школах цей показник становить 71,4%  (81 686 учнів від їх контингенту) та 92,1% у сільських  (32 680 учнів). Динаміка розвитку майже відсутня: порівняно з минулим роком кількість учнів, які навчаються державною мовою, збільшилася на 0,4%.

У системі професійно-технічної освіти навчальний процес державною мовою здійснюється у 21 закладі (50%),  а в інших 21 – частково українською мовою.

Спостерігається помітне погіршення стану вивчення української мови у вищій школі, незважаючи на те, що є необхідність посилення мовної фахової підготовки майбутніх фахівців різних напрямів діяльності, особливо оволодіння культурою усного українського ділового мовлення.

Стосовно сфери культури у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара частка спектаклів українською мовою зросла від 60 до 75%, в обласній філармонії  близько 80% культурно-мистецьких заходів проводяться державною мовою. Натомість у  репертуарі  обласних театрів ляльок та юного глядача україномовні вистави є рідкістю: у театрі ляльок із 27 вистав лише три українською мовою, в театрі юного глядача із 26 вистав також лише три україномовні.

Книготоргівля в області задовольняє інтереси більшою мірою російськомовного читача. Навіть у найбільших книжкових магазинах «Буклет», «Папірус», «Книгоманія» українська книга представлена в дуже малій кількості, зате аж занадто російськомовних творів масової літератури, книг російських авторів.

Незважаючи на певні здобутки у розвитку і функціонуванні української мови в різних сферах, сучасна молодь, володіючи українською мовою, сприймає її формально: її вивчають, уміють розмовляти, але без неї можуть обходитися в повсякденному житті. Тож існує гостра потреба в активізації цілеспрямованої роботи над забезпеченням використання української мови в засобах масової інформації, сфері культури, освіти та науки, в інформаційних технологіях, рекламі тощо.

Враховуючи такий стан, облдержадміністрацією розроблено Програму розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016-2020 роки з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян України; створення оптимальних умов для реалізації конституційних гарантій на вільне функціонування української мови в Запорізькій області, розширення сфери вживання державної мови, зміни в обласному центрі та містах обласного значення інформаційного середовища на користь державної мови.

Заходи програми спрямовано передусім на підтримку й розвиток існуючих громадських ініціатив, наукових, журналістських та пісенно-музичних починань, які спрямовані на відродження й популяризацію народної української культури, пісенної, театральної, танцювальної та іншої традиційної спадщини, її поєднання з кращими сучасними зразками і методами поширення.

На фінансування Програми передбачено 500 тис. грн. за рахунок коштів обласного бюджету з урахуванням його можливостей, а також інших джерел, не заборонених законодавством, зі щорічним виділенням по 100 тис.грн.

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Запорізьку область з робочою поїздкою відвідав Міністр культури України Олександр Ткаченко

Значна кількість укриттів області виявились зачиненими

Юрій Малашко про оперативну ситуацію

Оперативна інформація щодо радіаційного фону на 17.00 годину 09.06.2023

Стан водних біоресурсів на контролі ОВА та громад

Міжнародні партнери підтримують постраждалі внаслідок руйнування Каховської ГЕС громади

Керована авіабомба влучила в медзаклад у прифронтовому місті

За добу окупанти завдали 97 ударів по території Запорізької області – наслідки влучань задокументували правоохоронці

В обласному центрі відкрили ще один заклад розміщення ВПО

СБУ повідомила про підозру черговій зрадниці, яка допомагає країні-агресору підтримувати окупаційний режим у Кам’янка-Дніпровському районі

Юрій Малашко: “Дієві заходи, аби мінімізувати задуху біоресурсів мають бути вжиті негайно”

Оперативна інформація щодо радіаційного фону на 8.00 годину 09.06.2023