"Гаряча лінія" обласного штабу протидії коронавірусу0 800 503 508

Новини

За п’ять років у Запоріжжя розраховують повернути українську мову

25 лютого 2016 - 16:02

За п’ять років у Запоріжжя розраховують повернути українську мову

Під час другої сесії VІІ скликання обласної ради депутати ухвалили  Програму розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016-2020 роки. 

Аналіз мовного питання в Запорізькій області свідчить, що ситуація є достатньо незбалансована і проблемна.

За даними Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, українською мовою в області навчаються 114 366 учнів, що становить     75 % від загальної кількості школярів. При цьому у міських школах цей показник становить 71,4%  (81 686 учнів від їх контингенту) та 92,1% у сільських  (32 680 учнів). Динаміка розвитку майже відсутня: порівняно з минулим роком кількість учнів, які навчаються державною мовою, збільшилася на 0,4%.

У системі професійно-технічної освіти навчальний процес державною мовою здійснюється у 21 закладі (50%),  а в інших 21 – частково українською мовою.

Спостерігається помітне погіршення стану вивчення української мови у вищій школі, незважаючи на те, що є необхідність посилення мовної фахової підготовки майбутніх фахівців різних напрямів діяльності, особливо оволодіння культурою усного українського ділового мовлення.

Стосовно сфери культури у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара частка спектаклів українською мовою зросла від 60 до 75%, в обласній філармонії  близько 80% культурно-мистецьких заходів проводяться державною мовою. Натомість у  репертуарі  обласних театрів ляльок та юного глядача україномовні вистави є рідкістю: у театрі ляльок із 27 вистав лише три українською мовою, в театрі юного глядача із 26 вистав також лише три україномовні.

Книготоргівля в області задовольняє інтереси більшою мірою російськомовного читача. Навіть у найбільших книжкових магазинах «Буклет», «Папірус», «Книгоманія» українська книга представлена в дуже малій кількості, зате аж занадто російськомовних творів масової літератури, книг російських авторів.

Незважаючи на певні здобутки у розвитку і функціонуванні української мови в різних сферах, сучасна молодь, володіючи українською мовою, сприймає її формально: її вивчають, уміють розмовляти, але без неї можуть обходитися в повсякденному житті. Тож існує гостра потреба в активізації цілеспрямованої роботи над забезпеченням використання української мови в засобах масової інформації, сфері культури, освіти та науки, в інформаційних технологіях, рекламі тощо.

Враховуючи такий стан, облдержадміністрацією розроблено Програму розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016-2020 роки з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян України; створення оптимальних умов для реалізації конституційних гарантій на вільне функціонування української мови в Запорізькій області, розширення сфери вживання державної мови, зміни в обласному центрі та містах обласного значення інформаційного середовища на користь державної мови.

Заходи програми спрямовано передусім на підтримку й розвиток існуючих громадських ініціатив, наукових, журналістських та пісенно-музичних починань, які спрямовані на відродження й популяризацію народної української культури, пісенної, театральної, танцювальної та іншої традиційної спадщини, її поєднання з кращими сучасними зразками і методами поширення.

На фінансування Програми передбачено 500 тис. грн. за рахунок коштів обласного бюджету з урахуванням його можливостей, а також інших джерел, не заборонених законодавством, зі щорічним виділенням по 100 тис.грн.

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Звернення заступниці голови облдержадміністрації Олени Теряєвої щодо захворюваності на COVID-19 в області

Облдержадміністрація виступає за зменшення рівня тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «Укрзалізниця»

У Запорізькій області презентували новий путівник «Шляхами Запоріжжя. Туристичні маршрути»

Вогнеборці області протягом тижня ліквідували 190 пожеж на відкритих територіях

Коштом обласного бюджету цього року оздоровлено майже 2 тисячі дітей

Жителі Більмака знову звернулися з проханням сприяти збереженню історичної назви селища

До уваги журналістів!

В області триває прибирання лісових масивів

Запорізькі власники нерухомості сплатили 106 мільйонів гривень податків

Запоріжці можуть спостерігати за реконструкцією обласної клінічної лікарні у форматі онлайн

В Україні відзначають Всеукраїнський день дошкілля-2020

Запорізький обласний лабораторний центр проводить безкоштовне ПЛР-тестування та надає платні послуги