Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Завдяки Стратегії розвитку кримськотатарської мови вдасться відновити цілісність освітнього, інформаційного, комунікаційного простору кримськотатарської мови

8 квітня 2022 - 13:30

Кримськотатарська мова як мова одного з корінних народів України є невід’ємним елементом ідентичності та етнокультурної цілісності української нації.

Потенційне коло носіїв кримськотатарської мови з урахуванням діаспори становить близько 6 млн осіб. Згідно з оціночними даними дослідників, кількість носіїв кримськотатарської мови на території України становить 20-25 відсотків кримськотатарського етносу, або 70-90 тис осіб.

Згідно з класифікацією ЮНЕСКО (UNESCO Atlas of the World’s Languages in Danger, 2010) кримськотатарська мова належить до мов, що перебувають під серйозною загрозою зникнення (severely endangered languages).

Фактором небезпеки насамперед є політика російської федерації та її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя щодо обмеження сфери застосування кримськотатарської мови, в тому числі стосовно зменшення можливостей для громадян отримувати освіту рідною мовою.

З метою виправлення критичної ситуації, яка склалося,   розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2021 році була затверджена «Концепція розвитку кримськотатарської мови», а на її основі у лютому 2022 р. -  «Стратегія розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки».

  Комплекс заходів у рамках Стратегії спрямований на законодавче, інституційне, організаційне, фінансове, інформаційне та інше забезпечення функціонування кримськотатарської мови як мови одного з корінних народів України, на розширення сфер її застосування, заохочення до її вивчення громадян незалежно від етнічної належності, популяризацію серед різних вікових груп, особливо серед молоді.

В рамках Стратегії передбачається створення Національної комісії з питань кримськотатарської мови як дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України для забезпечення міжвідомчої координації, узгодження дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань, пов’язаних з реалізацією Стратегії.

Завдяки плану дій, який має реалізуватися у рамках Стратегії, до 2032 року  заплановано досягнути використання кримськотатарської мови не менш як 80-ма відсотками кримськотатарського етносу на території України у межах міжнародно визнаного державного кордону України; використання кримськотатарської мови у більшості нових сфер (Інтернет, сучасні медіа тощо); створення та, у разі потреби, оновлення повного комплексу підручників, словників, проведення наукових досліджень тощо.

У Запорізькій області також проживає досить велика кількість кримськотатарського населення, зареєстровано 4 кримськотатарські громадські організації: ГО «АНА ЮРТ», ГО Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину «Азат» ; Сімферопольська міська громадська організація «Кримськотатарська перспектива»; ГО «Safiya. Мусульманки Запоріжжя».

Щороку, 26 червня, в день кримськотатарського прапора на центральній площі міста Запоріжжя проходить флеш-моб з розгортанням кримськотатарського та українських прапорів.

Кримськотатарська мова вивчається факультативно у навчальних закладах Мелітополя, а кримськотатарський ансамбль пісні і танцю «Гюзель Керім» неодноразово займав призові місця у всеукраїнських фестивалях національних культур.Департамент культури та інформаційної політики

 

Читайте також

Весь день російська армія по-звірячому обстрілює Херсон. Звернення Володимира Зеленського 29.01.2023

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО РАДІАЦІЙНОГО ФОНУ на 17.00 годину 29.01.23

Президент України вшанував пам’ять Героїв Крут

Інформація про цілодобову роботу мобільної лабораторії моніторингу довкілля 28.01.2023

Нові руйнування мереж та житлових будинків: комунальні служби продовжують роботу

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО РАДІАЦІЙНОГО ФОНУ на 8.00 годину 29.01.2023

Ситуація щодо російського вторгнення станом на 29.01.2023, 340 доба

Щоб у терористів не було відчуття безкарності,Україні потрібні далекобійні ракети

Наслідки ворожих атак у Запорізькій області

Оперативна інформація щодо радіаційного фону на 17.00 годину 28.01.23 р.

Інформація про цілодобову роботу мобільної лабораторії моніторингу довкілля 27.01.2023

​​За матеріалами СБУ до 15 років за ґратами проведуть бойовики, які штурмували українські міста на Донеччині та Запоріжжі