Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня 2022 - 11:15

18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цей день також відзначають як День боротьби за права кримськотатарського народу.

18 травня 1944 року згідно із таємною постановою № 5859-сс «Про кримських татар», підписаною Сталіним, розпочалася спецоперація військ НКВД по вивозу з Кримського півострова його корінного населення.

Загалом протягом трьох днів з Криму було вивезено понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944 році з Криму було депортовано понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.

Лише наприкінці 80–х рр. ХХ ст. кримські татари отримали можливість повернення на свою історичну батьківщину. Але пройшло лише декілька десятків років і трагічна історія повторилася: російська федерація окупувала кримській півострів у 2014 р., поставивши кримських татар на грань знищення. Цей гордий народ знову втратив свої землі, але не втратив почуття гідності та свободи, волю до перемоги.

Громадська організація «Кримськотатарський Ресурсний Центр» в рамках відзначення Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу започаткувала інформаційну кампанію, в рамках якої активістами міжнародного руху за деокупацію Криму та солідарність з кримськотатарським народом #LIBIRATECRIMEA спільно з художником Андрієм Єрмоленко розроблено інформаційні  плакати.

В Запорізькій області мешкають декілька тисяч кримських татар, існує ряд громадських кримськотатарських організацій. Як зазначила  керівник ГО «АНА ЮРТ»  Ніяра Мамутова, сьогодні наша країна переживає нелегкі випробування і Крим окуповано вже 8 років. Разом з тим, ми не можемо забути про страшну подію, яка сталася 18 травня 1944 року - примусова депортація кримськотатарського народу. Ця жахлива трагедія цілого народу нагадує нам кожного року, як це страшно бути відірваним від Батьківщини, як це складно відчувати несправедливість, обман і зраду: бо зрадили не ми, а зрадили нас. Ми пам’ятаємо цю трагедію. Шануємо ім’я загиблих. В Україні депортація визнана в 2015 році геноцидом кримськотатарського народу. Кожна родина має свою трагічну історію втрат. Не забудемо!

 

Департамент культури та інформаційної політики

 

Читайте також