Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

День боротьби з цукровим діабетом 1 типу: підвищити обізнаність та підтримати людей із захворюванням

15 квітня 2025 - 17:30

15 квітня в Україні та світі відзначають День боротьби з діабетом 1-го типу. Через повномасштабне вторгнення ворога в Україну у людей виникає хронічний стрес, що є фактором ризику розвитку захворювання. Тому цей день – нагода підвищити обізнаність про цукровий діабет та підтримати тих, хто його має. 

День боротьби з діабетом 1-го типу був заснований у 2019 році родиною 13-річної Джак’ї Монік Фуртік – дівчинки, яка померла через низький рівень цукру в крові. Відтоді 15 квітня у всьому світі проходять інформаційні кампанії задля покращення обізнаності людей про це захворювання. 

У світі 550 млн людей хворіють на цукровий діабет. Це 4-8 % дорослого населення планети. Крім того, стільки ж людей мають недіагностований або переддіабет.

В Україні на цукровий діабет хворіє понад 2 мільйони громадян. Зокрема, у Запорізькій області до початку повномасштабної війни 55 тисяч жителів мали це захворювання.

Серед усіх людей, хворих на цукровий діабет, лише 10-15 % мають цукровий діабет 1-го типу та потребують постійного лікування препаратами інсуліну, контролю рівня глюкози крові.

Цукровий діабет 1-го типу розвивається у людей відносно швидко. Основними симптомами є:

  • відчутне зниження маси тіла протягом кількох тижнів або місяців;

  • відчуття сухості в роті та спрага.

Цукровий діабет небезпечний ускладненнями. У людей, які мають це захворювання:

  • у 3-4 рази частіше виникає інфаркт міокарда та інсульт;

  • у 20 разів частіше – сліпота;

  • у 200 разів частіше виникають нетравматичні ампутації нижніх кінцівок. 

Коли діагноз цукрового діабету 1-го типу встановлюється, у людини немає ознак хронічних діабетичних ускладнень. Проте через кілька років перебігу захворювання, особливо якщо незадовільно компенсувати рівень глюкози в крові, у пацієнта можуть бути діагностовані патологічні зміни в нирках, сітківках очей, нижніх кінцівках. 

Основними чинниками, які сприяють розвитку цукрового діабету 1-го типу, є наявність такого захворювання у близького родича, перенесені вірусні інфекції тощо.

Повномасштабне вторгнення ворога в Україну провокує в людей хронічний стрес, нераціональне харчування, відсутність традиційного режиму праці та відпочинку. Ці фактори також впливають на розвиток цукрового діабету 1-го типу.

Якщо людина має вищезазначені скарги, клінічні прояви, а також підвищення рівня глюкози в крові при профілактичних оглядах та лабораторних обстеженнях, їй необхідно звернутися до сімейного лікаря, який терміново направить пацієнта до лікаря-ендокринолога. Він надасть необхідний обсяг допомоги: назначить лікарські засоби, рекомендації щодо формування подальшого образу життя, фізичної активності, харчування, самоконтролю.

Рівень глюкози в крові визначають за допомогою аналізів натще. Якщо є сумніви щодо наявності або відсутності цукрового діабету, лікар призначає тест толерантності до глюкози. Він виявляє скриті форми захворювання. Також його проводять усім вагітним жінкам у другій половині вагітності. 

Пацієнтам з цукровим діабетом 1-го типу важливо правильно виконувати рекомендації лікаря. Тоді він найбільш вірогідно досягне компенсації рівня глюкози в крові. Це запорука мінімізації розвитку хронічних діабетичних ускладнень у майбутньому.

40 % від успіху – це дієта. Пацієнти проходять навчання у школах діабету, де розповідають про основні принципи харчування, особливості самоконтролю, профілактику гіпоглікемій, догляд за ногами тощо. 

Також людям із цукровим діабетом 1-го типу слід робити дозовані аеробні фізичні навантаження. Регулярні вправи знижують рівень глюкози, покращують самопочуття. 

Всі люди із цукровим діабетом 1-го типу потребують інсулінотерапії. Постійний контроль глюкози крові здійснюється за допомогою глюкометрів або систем безперервного контролю глюкози. Це дозволяє контролювати стан організма, своєчасно приймати рішення про зміну доз інсуліна, необхідність звернутися до лікаря за допомогою або консультуванням.

Читайте також

У Запоріжжі встановили ще одну когенераційну установку за підтримки GIZ

Свобода руху тих, хто захищав свободу України: у Запоріжжі ветеранам безоплатно встановили спортивні протези

Запорізька область впроваджує нову філософію ветеранської політики

Вступна кампанія-2025: учасники бойових дій можуть скористатися пільгами при вступі до закладів освіти

Підтримка ветеранів важлива

«Турбота з народження – вдома»: у запорізьких центрах медико-санітарної допомоги діє спеціальна програма для родин з маленькими дітьми

Війна та ментальне здоров'я: на Запоріжжі створюють систему психологічної підтримки

Дружина військового створила власну справу і навчає людей рятувати життя

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 01.05.2025

45-річний чоловік отримав поранення внаслідок ворожої атаки по Василівському району.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1162-го дня війни

Події квітня в об’єктиві фотожурналістів ОДА: завжди оперативно та неупереджено