Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

«Ситуація складна, але контрольована», – вибухотехніки про розмінування території Запорізької області

23 квітня 2025 - 19:16

Розмінування територій, реагування на виклики про підозрілі предмети та замінування будівель. Про роботу вибухотехніків в Запорізькій області розповіли начальник відділу гуманітарного розмінування ГУ ДСНС в Запорізькій області Олександр Юрковський та заступник начальника управління вибухотехнічної служби ГУНП в Запорізькій області Віталій Варяник під час брифінгу в медіацентрі Запорізької ОДА.

На території Запорізької області працюють 15 піротехнічних розрахунків ДСНС, які оперативно реагують на виклики. 

– Наразі ситуація досить складна, але контрольована. Ворожих обстрілів не стає менше, тож доводиться постійно зачищати місцевість, адже там можуть бути вибухонебезпечні предмети. Піротехнічні розрахунки ДСНС з початку року здійснили понад 350 виїздів. Для нас це аномальна цифра – більше ніж 3 виїзди на день. Всього з початку війни наші підрозділи виїжджали на місце подій майже 3000 разів, – повідомив начальник відділу гуманітарного розмінування ГУ ДСНС в Запорізькій області Олександр Юрковський.

Піротехнічні розрахунки ДСНС працюють не тільки в населених пунктах, але й обстежують відкриті території, зокрема й акваторії водойм. Після підриву Каховської ГЕС на березі Дніпра нерідко знаходили вибухівку часів Другої світової війни. І хоча більшість таких небезпечних знахідок вже виявили і знищили, певні ризики залишаються. А от гуманітарне розмінування сільгоспугідь не проводиться – через постійні обстріли з боку рф та ризик для співробітників ДСНС.

Запорізькі вибухотехніки беруть участь й у розмінуванні деокупованих територій України, зокрема Харківщини та Херсонщини.

– Наразі там працюють наші розрахунки, а також відділення механізованого розмінування з машинами GCS-200 та Nikken. Вони  виконують свої завдання за призначенням, – зазначив підполковник служби цивільного захисту Олександр Юрковський.

Робота піротехніків пов’язана з небезпекою для життя. Минулого тижня травмувалися два співробітники ГУ ДСНС в Запорізькій області.

–  Один з них отримав важкі поранення, внаслідок чого втратив стопу правої ноги. Наразі стан його стабільний, йому надається вся необхідна допомога. Людина буде ходити і працювати далі. Для цього у нього є бажання. І моральний стан у нього на високому рівні, – зауважив спікер.

Олександр Юрковський також нагадав, як діяти у разі виявлення підозрілих предметів, схожих на вибухонебезпечні.

  • Викликати піротехнічні підрозділи ДСНС або Національної поліції за номером телефону 101 або 102. 

  • Ні в якому разі не підходити до небезпечної знахідки, адже росіяни підступно використовують вибухові пристрої, такі як пастки або вибухники з самоліквідатором.

  • Якщо на місці надзвичайної події вже працюють оперативні служби, не потрібно створювати скупчень, адже є ризик повторних прильотів.

З початку повномасштабного вторгнення збільшився обсяг роботи й у фахівців Управління вибухотехнічної служби ГУНП в Запорізькій області. Поліцейські-вибухотехніки фіксують злочини російської федерації, скоєні проти населення із застосуванням ракетних та артилерійських систем. 

– На території Запорізької області з початку року здійснено 544 службових виїзди. 100 з них пов’язані з оглядом залишків ракетних або артилерійських снарядів на території населених пунктів. Якщо об'єднати цифри ДСНС і Нацполіції, то кількість виїздів вибухотехніків на місця надзвичайних подій сягне майже 1000, – відзначив заступник начальника управління вибухотехнічної служби ГУНП в Запорізькій області Віталій Варяник. 

В управлінні вибухотехнічної служби ГУНП в Запорізькій області також створений зведений загін, фахівці якого залучені до розмінування територій Запорізької та інших областей. З початку року під час виконання службових обов’язків (при знешкодженні дрона на деокупованій частині Херсонщини) загинуло двоє поліцейських-вибухотехніків. 

З початку року збільшилась кількість викликів поліції при виявленні підозрілих предметів. І хоча загроза жодного разу не підтвердилася, але кожний такий виїзд (а їх з початку року було вже 50) вважається бойовим. 

– Також збільшилася кількість повідомлень про загрозу вибуху. За 4 місяці сталося «замінування» 80 об’єктів. Ми розробили схему, яка дозволяє дуже швидко відпрацювати ці повідомлення. При цьому залучаємо практично всі наявні сили – вибухотехніків, кінологів. В деяких випадках звертаємось до наших колег з  ДСНС, які завжди допомагають, – розповів полковник поліції Віталій Варяник.

Правоохоронці постійно проводять роз’яснювальну роботу серед населення. Мета таких занять – підвищити обізнаність людей про правила поводження з вибухонебезпечними предметами.

– За 4 місяці з початку року проведено вже 31 навчання серед учнів та фахівців територіальних громад – особливо тих, що наближені до лінії бойового зіткнення, – підсумував Віталій Варяник. 


Читайте також

Незламне місто нескорених людей: Енергодару – 55 років

«Ти як?» – у Європарламенті: український досвід покращення ментального здоров’я надихає європейські країни

Засідання платформи «Діалог влади та бізнесу» присвятили особливостям підготовки грантових заявок

Засідання платформи «Діалог влади та бізнесу» присвятили особливостям підготовки грантових заявок

Запорізька область отримала обладнання для забезпечення енергостійкості соціальної інфраструктури від китайських партнерів

«Приходьте в нашу секцію й приводьте друзів. Будемо тренуватися», – професійний тренер із боксу запрошує ветеранів на безоплатні заняття

У перинатальному центрі Запоріжжя з’явився новий інкубатор для немовлят

Запоріжжя й Латвія – партнерство в дії: від освіти до військової допомоги

Адаптивний клуб «Нестримні»: безоплатні тренування з настільного тенісу для ветеранів та членів їхніх сімей

Індивідуальна програма тренувань та спільнота однодумців: запорізькі ветерани можуть безоплатно займатися ММА

Зброя знайома – підхід новий: у Запоріжжі ветеранів запрошують на тренування з кульової стрільби

«Кар’єра ветерана»: нова онлайн-платформа допоможе Захисникам знайти роботу