Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Війна та ментальне здоров'я: на Запоріжжі створюють систему психологічної підтримки

1 травня 2025 - 14:00

Через повномасштабне вторгнення в Україні велика кількість людей потребує психологічної допомоги. У відповідь на цю потребу в Запорізькій області створюють систему психологічної підтримки. Про це під час брифінгу розповів регіональний координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Координаційного центру з психічного здоров'я КМУ та практичний психолог Сергій Дружинін. 

В умовах війни у населення зростає втома, напруженість, страх, роздратування та безсилля. Українці все частіше звертаються по допомогу до фахівців-психологів. Про це свідчать дані останнього дослідження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

– Ми маємо доволі затяжну війну з російською федерацією, і це дуже негативно впливає на психоемоційний стан людей. Під час четвертої хвилі досліджень 78 % опитаних сказали, що саме війна спричиняє погіршення їхнього стану. Підвищився й запит на отримання психологічної допомоги: якщо раніше про цю потребу заявляло 40 відсотків опитаних, то зараз – близько 71 відсотка, – зазначив Сергій Дружинін. 

 У громадах Запорізької області створюються інформаційні маршрути, які допоможуть кожному отримати необхідну психологічну допомогу. Наразі 6 таких маршрутів вже розроблені для Біленьківської, Вільнянської, Широківської, Кушугумської, Новоолександрівської та Михайлівської громад.

– Кожен маршрут передбачає повну інформацію про всіх надавачів послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки у громаді. Цей інструмент є абсолютно дієвим як для людини, яка хоче отримати допомогу, так і для фахівців, які її надають. Тому що вони знають, куди перенаправити людину у разі, якщо самі не можуть впоратися з її запитом, – зауважив регіональний координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Психологічну підтримку можна буде отримати і в бібліотеках Запорізької області. Їх використовуватимуть як простори для психоемоційного розвантаження.  

– Наш новий проєкт – «Бібліотека як простір психосоціальної підтримки. Стійкість освітян». Його мета –  щоб суспільство сприймало бібліотеку не лише як місце, де можна отримати книгу, але й як простір для психоемоційного розвантаження. Прагнемо поєднати різні напрями діяльності заради однієї мети – формування стійкості людей, – розповів Сергій Дружинін. 

Фахівець також нагадав, як отримати допомогу у сфері ментального здоров’я. За потреби можна звернутися до таких фахівців, як сімейний лікар, психолог, психотерапевт і психіатр. 

– Але ми маємо пам’ятати, що перший крок – це звернення саме до сімейного лікаря. Понад 92 % сімейних лікарів Запорізької області пройшли навчання за програмою від Всесвітньої організації охорони здоров’я mhGAP. Ця програма дозволяє надавати послуги з ментального здоров’я громадянам. Тобто зараз сімейних лікар – це не людина, яка виключно перенаправляє вас до психіатра, а фахівець, що самостійно надає послуги з ментального здоров’я, – зазначив спікер. 

 Дізнатися, чи пройшов ваш сімейний лікар навчання за програмою mhGAP, можна як в реєстратурі закладу з надання медичної допомоги, так і за телефоном гарячої лінії  НСЗУ 16-77.  

Окрім того, Сергій Дружинін повідомив, що 1 травня в Україні та світі розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. В Україні він проходитиме із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори. Щодня сенси зʼявлятимуться на платформі «Ти як? Сенси поряд» разом із рекомендаціями, як піклуватися про ментальне здоров’я.


Читайте також

У Запоріжжі встановили ще одну когенераційну установку за підтримки GIZ

Свобода руху тих, хто захищав свободу України: у Запоріжжі ветеранам безоплатно встановили спортивні протези

Запорізька область впроваджує нову філософію ветеранської політики

Вступна кампанія-2025: учасники бойових дій можуть скористатися пільгами при вступі до закладів освіти

Підтримка ветеранів важлива

«Турбота з народження – вдома»: у запорізьких центрах медико-санітарної допомоги діє спеціальна програма для родин з маленькими дітьми

Дружина військового створила власну справу і навчає людей рятувати життя

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 01.05.2025

45-річний чоловік отримав поранення внаслідок ворожої атаки по Василівському району.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1162-го дня війни

Події квітня в об’єктиві фотожурналістів ОДА: завжди оперативно та неупереджено

У Запоріжжі встановили ще одну когенераційну установку за підтримки GIZ