Як допомогти тим, хто вимушено залишив дім, підтримати багатодітні родини та створити нові соціальні сервіси? Про це представники обласної та міської влади говорили з Міністеркою соціальної політики України Оксаною Жолнович під час її робочої поїздки до Запоріжжя.
Про основні соціальні виклики для жителів регіону розповів голова Запорізької ОДА Іван Федоров. З найбільшими труднощами стикаються ВПО, які виїхали з окупованих територій, проте бажають залишитися на території області.
– Питання розселення – номер один для області. У нас понад 180 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Більшість із них хоче залишитись тут надовго. Наше завдання – створити їм гідні умови, – наголосив Іван Федоров.
Міністерка соцполітики впевнена: головна мета – не просто допомогти, а змінити звичну систему. Наприклад, дати ВПО соціальне житло та роботу – у сфері догляду за дітьми або людьми похилого віку. Так працює модель підтриманого проживання, що вже впроваджується в області.
– Ми маємо будувати нову соціальну політику. Без старого формату інтернатів. Людина має жити у звичних умовах – у квартирі, з підтримкою, якщо треба. І працювати. Це можливість бути частиною громади, – зазначила Оксана Жолнович.
Урядовиця оглянула один із інтернатних закладів Запорізької області, який долучається до пілотного проєкту з реалізації Стратегії деінституалізації системи догляду за людьми з інвалідністю. На думку Оксани Жолнович, розвиток підтриманого проживання – альтернатива інтернатам для людей з інвалідністю та літніх людей.
– Ми хочемо, щоб люди жили у звичних умовах, а не в закритих установах. Коли є свій простір, своя кімната, можливість обирати – це і є гідне життя, – підкреслила міністерка соціальної політики.
За останній рік у Запорізькій області створено 4 дитячі будинки сімейного типу, ще два готуються до відкриття. Міністерка відвідала одну з таких родин – батьків-вихователів Андрія та Катерини Дмитрієвих. У подарунок багатодітна родина отримала новий телевізор.
– Тепер ми будемо збиратися ввечері разом – за переглядом фільму чи грою в приставку. Можливо, влаштуємо навіть сімейні кіноночі з попкорном, – поділився пан Андрій.
У планах обласної та міської влади й розвиток патронатних сімей, створення посад муніципальних нянь та нових безпечних дитсадків.
– Ми лише починаємо розвивати патронатні сімʼї як механізм, маємо певні труднощі, але за підтримки міністерства нам це точно вдасться, – переконана секретарка Запорізької міської ради Регіна Харченко.
Міністерка соцполітики також завітала на відкриття навчально-тренінгового Центру соціальної роботи у Запоріжжі. Він був облаштований за підтримки іноземних партнерів – Європейського Союзу, Програми розвитку ООН, Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
– Сьогодні відбувся перший тренінг для соціальних фахівців громад. На заняттях працівники детальніше дізнаватимуться, як їм надавати соціальну підтримку на місцях, на що звернути увагу, які технології вони можуть використовувати. Тренінги проводять тренери Запорізького обласного центру соціальних служб, які пройшли спеціальну підготовку з різних напрямків соціальної роботи, – зазначила директорка Запорізького обласного центру соціальних служб Оксана Понікарова.
Оксана Жолнович поспілкувалася з соціальними працівниками прифронтових громад Запорізької області та ознайомилася з результатами роботи проєкту «Соціальне таксі» для людей з інвалідністю.
– Соціальна робота – це непросто. Тому я бажаю вам сил і витримки, а разом з тим – натхнення й невичерпної енергії. Бо ваша підтримка важлива для жителів громад, – підсумувала Міністерка соціальної політики України.