Як адаптувати робочі місця, змінити підходи до працевлаштування, підтримати тих, хто цього потребує найбільше? Про інклюзивність та безбар’єрність говорили учасники платформи «Діалог влади та бізнесу» під час зустрічі, організованої Запорізькою ОДА.
Безбар’єрність – це не лише про фізичний доступ, а й про рівність можливостей, повагу до людської гідності та максимальне залучення потенціалу кожної людини. В цьому переконаний начальник Управління розвитку підприємництва, регуляторної політики та торгівлі Департаменту економічного розвитку та торгівлі Запорізької ОДА Максим Кучеренко.
– Сучасний бізнес має не лише відповідати вимогам ринку, а й бути відкритим, доступним і соціально відповідальним. Бізнес, який враховує потреби різних груп населення, стає більш гнучким, конкурентоспроможним та стійким до викликів часу. Реалії війни кардинально змінили наше суспільство. В нашій області збільшилася кількість громадян, які отримали поранення, втратили здоров’я, пережили психологічні травми. Тому питання безбар’єрності для нас актуальне як ніколи, – вважає Максим Кучеренко.
За словами директорки Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїди Бойко, з початку 2025 року до установи звернулися майже 8 тисяч людей. Кожен десятий з них – людина з інвалідністю.
– Роботодавці можуть скористатися програмою державних компенсацій за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. З початку року в Запорізькій області завдяки цій програмі працевлаштовано 15 людей. Розмір компенсації становить від 80 до 120 тисяч гривень в залежності від групи інвалідності працівника. На що можна витратити ці кошти? На придбання спеціалізованих меблів, транспортерів для підйому сходами, клавіатури із шрифтом Брайля, засобів для відтворення звуків тощо, – розповіла Зінаїда Бойко.
Крім працевлаштування, Обласний центр зайнятості надає послуги з навчання, перенавчання та створення власної справи, якими може скористатися будь-яка людина.
– Бар’єри ще існують, але ми працюємо над їх подоланням та забезпеченням економічної, освітньої та інформаційної безбар’єрності. Наша мета – створити рівні можливості для всіх людей, – запевнила директорка Служби зайнятості.
Послугою Центру зайнятості щодо компенсації за облаштування робочого місця для свого працівника з інвалідністю скористався Міжнародний реабілітаційний фаховий коледж, де готують спеціалістів з реабілітації. Про це розповів виконувач обов’язків директора закладу освіти Віталій Лисак. Пан Олександр – викладач з порушеннями зору, але завдяки придбаному обладнанню може викладати свій предмет. Двомісячне навчання в нього вже пройшла група медпрацівників, наразі ведеться набір нових груп.
Як зробити наші населені пункти зручними і комфортними для різних категорій населення? Начальник Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації, головний архітектор області Максим Прудкий в своїй презентації показав наочні приклади коректного та некоректного облаштування безбар’єрних маршрутів.
– Принципи архітектурної безбар’єрності (універсальний дизайн, фізична доступність, зрозумілість та орієнтація, сенсорна доступність і психологічний комфорт) мають обов’язково враховуватися при проєктуванні. Запорізька область долучилася до флагманського проєкту «Рух без бар’єрів», і вже 10 громад області розробили проєкти безбар’єрних маршрутів, – повідомив Максим Прудкий.
Для підприємиці Маргарити Кімс безбар’єрність – це не тільки про пандуси чи інші архітектурні рішення, але й про прийняття суспільством людей з інвалідністю. Жінка виховує дитину з розладами аутистичного спектру і створила Центр допомоги дітям з особливими потребами «Батерфляй».
– Ми з моєю командою організували похід наших вихованців до супермаркету. Як виявилося, люди мало поінформовані про ментальну інвалідність. Наші діти не мають якихось фізичних вад, але мають труднощі з комунікацією і взаємодією. Однак вони мають право бути почутими, включеними і прийнятими суспільством, – зауважила Маргарита Кімс.
Підприємець, ветеран і батько двох дітей Єгор Кочнєв створив компанію «Лізмарк», яка виготовляє підйомники для людей з інвалідністю. Підприємець також розповів про роботу створеної ним громадської організації «Безбар’єрне середовище, реабілітація та параолімпійський спорт».
– Символічно, що наша зустріч відбулася саме в період «Національного тижня безбар’єрності», метою якого є підвищення обізнаності, популяризація рівного доступу та інклюзії у всіх сферах життя. Сьогодні до нас долучилося понад 60 учасників – не тільки підприємці, але й представники громад, держслужбовці, громадські активісти. І це важливо, адже принципи безбар’єрності маємо впроваджувати у всі сфери нашого життя. І зробити це можна, тільки об’єднавши зусилля, – підсумував начальник Управління розвитку підприємництва, регуляторної політики та торгівлі Департаменту економічного розвитку та торгівлі Запорізької ОДА Максим Кучеренко.
Платформа «Діалог влади та бізнесу» продовжує свою роботу. Інформацію про час та тему наступної зустрічі можна дізнатися на інформаційних ресурсах голови Запорізької облдержадміністрації Івана Федорова та Запорізької ОДА.