Шість з 15 громад району знаходяться в зоні активних бойових дій. Решта 9 – в тимчасовій окупації. Про життя громад Пологівщини в умовах війни учасникам Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України розповів голова Пологівської РДА Артур Крупський. У засіданні в Запоріжжі взяли участь очільниця Офісу Конгресу Лілія Пашинної та начальник Запорізької ОВА Іван Федоров.
Населені пункти Пологівщини – щодня під вогнем. З 2022 року евакуйовано майже 88 % населення. Приблизно дев’ять із 10 людей були змушені покинути свої домівки під звуки вибухів. Однак життя в районі не зупинилося.
– В Запоріжжі працюють 3 ЦНАПи, які обслуговують не лише жителів Пологівського району, але й інших громад області. За 2022-2024 роки надано понад 16 тисяч послуг. На підконтрольній Україні території відновлено 14 з 30 базових станцій мобільних операторів. Це наша здатність тримати зв’язок між владою та людьми. Поштові послуги надаються у двох стаціонарних відділеннях Укрпошти та 10 мобільними групами. Пенсії, допомога, ліки – усе це дістається до людей, які залишаються в громадах, навіть під обстрілами, – повідомив голова Пологівської РДА Артур Крупський.
До повномасштабного вторгнення аграрне виробництво було основою економіки району. Наразі попри виклики воєнного часу в районі продовжують працювати 29 агропідприємств.
– Це герої, які під ворожими дронами і снарядами збирають врожаї і підтримують не лише економіку, а й оборону та інфраструктуру прифронтових громад, – зауважив очільник району.
Загалом за роки повномасштабного вторгнення Пологівський район зазнав колосальних втрат. Понад 450 об’єктів комунальної інфраструктури зруйновано. Понад 7,5 тисяч житлових будівель та 84 тисячі кілометрів доріг ушкоджено або повністю знищено. Однак всі служби продовжують працювати та допомагати людям.
– ДСНС, поліція, комунальні служби – герої, які щодня рятують, вивозять, гасять, розбирають завали. Робота громад в умовах постійної небезпеки – це титанічна праця, яка потребує визнання та підтримки. Війна принесла безліч болючих проблем. Але головне – вона згуртувала нас, – переконаний Артур Крупський.
За словами голови Пологівської РДА, жителі району з надією чекають на підписання Президентом закону № 11161, який допоможе розпочати процес справедливого відшкодування за знищене в результаті бойових дій майно. Тож попереду у громад – складна робота з фіксації збитків, документування руйнувань та підготовки до відновлення.