Безбар’єрність – це коли можеш навчатися разом з усіма. У «підземній» школі в Балабиному третина від усіх класів – інклюзивні. Тут навіть під час літніх канікул проводять корекційні заняття для учнів з особливими освітніми потребами. З дітьми працюють дефектологи, логопеди та психологи.
Модифікована комп’ютерна техніка, адаптовані підручники та спеціальні тренажери – усе це доступно для учнів з особливими освітніми потребами в «підземній» школі в Балабиному. Також на базі школи проходять адаптивні заняття з фізичної культури. Відвідує такі заняття і третьокласник Тимур разом зі своєю мамою Юлією.
– У сина діагностовано синдром Дауна та інші порушення. Він навчається в цій школі разом з усіма дітками. Крім освіти, Тимур ще здобуває навички спілкування з однолітками, соціалізується, стає більш самостійним. Ходимо й до інклюзивно-ресурсного центру на заняття з дефектологом та логопедом. Тобто тут є все, чого потребує дитина. Інклюзія багато чого нам дала, – поділилась пані Юлія.
Балабинська школа бере участь у проєкті «Розвиток інклюзивного освітнього середовища в Запорізькій області» ще з 2016 року. Тут із дітьми працюють дефектолог, логопед, соціальний педагог, психолог, асистент вчителя. А викладачі-предметники пройшли відповідні курси щодо адаптації навчальних матеріалів відповідно до різних потреб учнів.
– Для кожного школяра з особливими освітніми потребами ми складаємо індивідуальну програму розвитку. Щонайменше тричі на рік проводимо засідання батьків та спеціалістів психологічного й педагогічного супроводу. Оцінюємо потреби дітей, динаміку та необхідний рівень підтримки. За потреби коригуємо індивідуальну програму, – зауважила заступниця директора ліцею Наталія Миколаївна.
Простір «підземної» школи – безбар’єрний. Спуститися в укриття можна за допомогою електричного підйомника. Аудиторії, вбиральні та коридор теж інклюзивні, а на кожних дверях – написи шрифтом Брайля.
– Обов’язково є адаптовані підручники та модифікована техніка. Маємо спеціальні тренажери для того, щоб допомагати дитині в конкретній потребі, – зазначила заступниця директора ліцею.
Загалом у Балабинському ліцеї функціонують 33 класи. Третина з них – інклюзивні. Це дозволяє сформувати інклюзивне суспільство не тільки в школі, а й в регіоні.
– Усі проєкти, які реалізовуються обласною владою в Запорізькому регіоні, мають обов’язкову складову – безбар’єрність. Наша мета – сформувати середовище, де можливості кожного й кожної можуть бути реалізовані. Не виключенням є й освіта. Окрім безбар’єрного простору, ми створюємо й рівний доступ до знань та реалізації власного потенціалу кожною дитиною. Наразі майже в кожній запорізькій школі працює хоча б один інклюзивний клас. Продовжуємо розвивати доступну та безпечну освіту в нашому регіоні, – підсумувала заступниця голови Запорізької ОДА Людмила Бухаріна.