Дніпрогес – «підземні» школи – промислові підприємства – меморіал «Дерево пам’яті» – будинки, що відновлюють після російських атак. А ще – зранений, але нескорений Оріхів та місце сили й козацької звитяги – острів Хортиця. Майже сотня українських дипломатів вперше з робочою поїздкою – у Запорізькому регіоні.
Підготовка до традиційної наради послів, що проходитиме у Києві, цього разу відбулася за новим сценарієм. Глави українських дипмісій занурилися у життя прифронтової Запорізької області. Зокрема, відвідали «підземні» школи.
– Я вперше в Запоріжжі і вражена містом. Незважаючи на ті руйнування, які ми сьогодні спостерігаємо, відчувається велич історії та незламний дух людей. Ми дуже пишаємося тим, що бачимо. А «підземна» школа, в якій ми перебуваємо, є символом української незламності і віри в майбутнє, – поділилася посол України в Південно-Африканській Республіці Любов Абравітова.
Наразі в Запоріжжі вже 8 таких шкіл, а до кінця року їх буде 25. Відсутність можливостей для очного навчання дітей на початку великої війни спонукала родини запоріжців виїжджати за кордон. А будівництво таких безпечних освітніх просторів вже сприяло поверненню 1000 дітей з їхніми родинами до рідного міста.
– Домовилися масштабувати цей успіх завдяки міжнародній підтримці. А також сприяти оздоровленню дітей за кордоном. Крім того, будемо разом працювати над тим, щоб мотивувати талановиту молодь та виховувати покоління нашої перемоги. Ми готові допомагати цій молоді бачити світ. Ми також хотіли би бачити їх згодом в МЗС, – зазначив Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Українські дипломати побували на металургійному комбінаті «Запоріжсталь», який попри труднощі воєнного часу продовжує працювати. Посли відвідали центральну диспетчерську, цехи гарячої та холодної прокатки. Поспілкувалися й з фахівцями підприємства – дізналися про першочергові потреби та перспективи розвитку міжнародної співпраці.
– Хочу подякувати тим людям, які працюють тут, у Запоріжжі, на Запоріжсталі. Це герої сьогодення, які, щодня перебуваючи в страшних умовах, фактично на передовій, роблять свою роботу, продовжують виконувати свої обов’язки. Шана і повага цим людям. І керівництво Міністерства закордонних справ, і посли, які побували на цьому підприємстві, зроблять все можливе для того, щоб підтримати це виробництво, – зауважив директор Дипломатичної академії України при МЗС Геннадій Надоленко.
Українські дипломати відвідали будмайданчики, де ведуться роботи з відновлення пошкоджених російськими обстрілами будинків. А потім вшанували памʼять полеглих Героїв, поклавши квіти до меморіального комплексу «Дерево памʼяті» й до стели на честь кіборга В’ячеслава Зайцева на Хортиці.
– Для мене головний висновок поїздки – попри війну та щоденний російський терор, Запоріжжя живе та розвивається. Це свідчення сили духу наших людей. Запоріжжя – це серце української промисловості та колиска українського козацького духу. Керівники посольств отримали чіткі настанови щодо залучення додаткової міжнародної підтримки для регіону, додаткових інвестицій, іноземного бізнесу, встановлення міжрегіональних партнерств між муніципалітетами та містами. Це про економічну стійкість і створення можливостей для людей, щоб вони відчували, що у них є майбутнє, попри всі труднощі воєнних літ, – наголосив Міністр закордонних справ Андрій Сибіга.