Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Єдина гаряча лінія з евакуації в Запорізькій області+38 0800 331 630
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Експорт під час війни: інструменти підтримки та нові можливості

31 липня 2026 - 15:30

Вихід на нові ринки – можливості та виклики. Такою була тема чергового «Діалогу влади та бізнесу». Зустріч підприємців з експертами організувала Запорізька ОДА. 

Попри виклики війни експортно орієнтовані підприємства області показують високу життєстійкість та адаптивність до змін, продовжують працювати та розвиватись, створюють продукцію, яка користується попитом на внутрішньому ринку та за кордоном. Для багатьох підприємств саме експорт став головним драйвером розвитку та надійним щитом від ризиків.

– Ми розуміємо, що для стабільного економічного розвитку одним із завдань влади на всіх рівнях є сприяння бізнесу та збільшення експортного потенціалу, а також створення умов для успішної міжнародної діяльності наших підприємств. Хочу зауважити, що окрім підтримки від держави у вигляді різноманітних програм, виходу вітчизняних підприємств на нові ринки сприяють наші міжнародні партнери. Зокрема, це торгові місії та безпечні торгові коридори. У ході сьогоднішньої зустрічі пропонуємо не лише обговорити актуальні проблеми, але й запропонувати бізнесу практичні кроки для організації та розвитку зовнішньоекономічної діяльності, – звернулась до учасників зустрічі виконувачка обов’язків директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі ЗОДА Людмила Грабчилєва.

До участі в «Діалозі влади та бізнесу» долучився керуючий партнер національної платформи NAZOVNI Михайло Гончарук. Він розповів про підтримку для підприємців, які надавала платформа під час війни.

–  Nazovni став мостом між бізнесом і дипломатією. Чотири роки Nazovni працював у партнерстві з Міністерством закордонних справ як єдине вікно між українським експортером і мережею дипломатів у понад 100 країнах. Як це відбувалося? Була розроблена цифрова інфраструктура, яка дозволяла підприємцю залишити заявку в системі, скерувати цю заявку на відповідне дипломатичне представництво, щоб дипломат в тій чи іншій країні допоміг опрацювати цю потребу для українського підприємства. Це часто був пошук контрагентів на купівлю продукції, це були якісь запити на участь у виставках. І дуже багато успішних історій, коли наші компанії отримували знижки на участь у виставці, їздили на дипломатичні зустрічі, укладали контракти. І відповідно наша платформа NAZOVNI виконувала функцію модератора: опрацьовувала ці заявки і передавала далі дипломатам, а вподальшому відслідковувала роботу дипломатичних установ – що вдалося, що не вдалося. І це дозволяло активно вести роботу, – розповів Михайло Гончарук.

Наразі платформа NAZOVNI є членом української мережі підприємств EEN (Enterprise Europe Network, Європейська мережа підприємств).

– Це найбільша у світі мережа підтримки малого і середнього бізнесу , що виходить на міжнародні ринки. Її мета – допомогти бізнесу рости, впроваджувати інновації й виходити на нові ринки. Європейська Комісія створила EEN у 2008, щоб зробити європейський бізнес сильнішим. Для України як кандидата в ЄС це міст у європейську бізнес-екосистему ще до вступу, – повідомив експерт. 

Українські компанії мають можливість створити свій профіль в цій мережі.  Участь у ній є безкоштовною, адже послуги мережі фінансує ЄС. До числа безкоштовних послуг входять:

  • консультації з ринку й регуляторики;
  • пошук партнерів і профіль у базі POD (Partnership Opportunities Database);
  • участь у брокеражах і бізнес-місіях.

Власні витрати: поїздки, адаптація продукту, сертифікація та глибокий супровід – підприємці оплачують самостійно.

Михайло Гончарук наголосив: експорт – це системна робота, а не разова угода, тож бізнес має проявляти зацікавленість та активність.

Щоб допомогти підприємцям, що планують вихід на зовнішні ринки, платформа NAZOVNI розробила власний продукт – ERS.

– Export Readiness System – це система експортної готовності. Наша інтелектуальна власність, а не запозичена система: ми синтезували 10 провідних національних експортних програм світу (APEX-Brasil, Enterprise Ireland, KOTRA, EDC, ITC) і додали 8 вимірів українського контексту, яких немає ніде. Наші чек-листи дозволяють підприємцю оцінити свою готовність до експорту, розібратися з продуктом та з регулюванням того чи іншого ринку, прорахувати фінансові потоки, розрахунки, які можуть бути розтягнуті в часі з урахуванням валютних обмежень. Це те, що ми намагаємося донести перед тим, як підприємець може бути залученим до мережі EEN, – зауважив Михайло Гончарук.

Віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати Андрій КУЦ  поінформував учасників «Діалогу влади та бізнесу»  про проєкт підтримки малого та середнього бізнесу у громадах Запорізької та Донецької областей. Проєкт стартував у травні і триватиме один рік.

– Щонайменше 100 компаній отримають консультації, адаптовані до потреб бізнесу, що працює в умовах підвищених ризиків. Вони включатимуть практичні рекомендації щодо відновлення і розвитку діяльності та сприятимуть кращому доступу до державних і донорських програм підтримки. Серед тем консультацій – вихід на експорт і розвиток зовнішньоекономічної діяльності, пошук партнерів і нових ринків збуту, маркетинг і продажі, захист торговельних марок та інтелектуальної власності тощо. 40 мікро-, малих та середніх підприємств отримають поглиблені консультації, – зазначив Андрій Куц.

Учасники зустрічі мали можливість поставити запитання експертам, отримати корисні контакти та посилання на презентації.

Платформа «Діалог влади та бізнесу» продовжує свою роботу. Інформацію про час та тему наступної зустрічі можна дізнатися на інформаційних ресурсах голови Запорізької облдержадміністрації Івана Федорова та Запорізької ОДА.   


Читайте також

Від евакуації до нового дому: як у Запоріжжі допомагають родинам-ВПО

Захист працює: попри десятки ворожих ударів по енергообʼєктах, 45 тисяч споживачів – знову зі світлом

Кожна дитина сьогодні – це майбутнє країни: як в Запоріжжі підтримують дітей

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 31.07.2026

У Запорізькій області тривають масштабні перевірки укриттів: результати оприлюднять офіційно

Упродовж доби окупанти завдали 842 удари по 45 населених пунктах Запорізької області

«Це твій напарник, твоя відрада, твоя родина»: як працюють поліцейські кінологи в Запорізькій області

Цифрова безбар’єрність: для людей із порушеннями зору та дислексією доступні безоплатні скрінрідери

Запоріжжя отримало додаткові засоби захисту об’єктів критичної та цивільної інфраструктури

Фінансування освітньої інфраструктури на 2027 рік: громадам презентували критерії відбору проєктів та пріоритетні напрями

Рішення, які змінюють історію: твій крок до лав 1-го окремого штурмового полку

Запорізькі дзюдоїсти вибороли три нагороди на чемпіонаті України