Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

На станції «Гайчур» у пам’ять про депортованих селян встановлять пам’ятний знак

4 березня 2019 - 10:31

До 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років у Тернуватській селищній раді за участі заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, представників Новомиколаївської та Гуляйпільської райдержадміністрацій відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті жертв сталінських репресій 1930-х років.

Про трагедію на залізничній станції «Гайчур» у травні 1931 року розповів відомий краєзнавець, член Національної спілки журналістів України Іван Кушніренко. Разом із істориком Володимиром Жилинським, який, на жаль, вже пішов із життя, вони зібрали та видали спогади очевидців тих подій П.Міщенка, М.Духонченка та А.Богословської.

На станцію силоміць звезли сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне та Цвіткове. Серед них – учасники Української революції 1917-1921 років, селянського повстанського руху,  розкуркулені селяни та їхні родини, включно із немовлятами та стариками.  Виселення до Сибіру було помстою комуністичної влади за спротив колективізації, небажання українців йти у колгоспне рабство.

Людей били та вантажили у товарні вагони, багато хто помер у дорозі через голод, антисанітарію та нестачу води.  Ешелоном лунали стогін та крики. Жертвами депортації стали родини Міщенків, Духонченків, Морозова, Хохотви, Тилика, Пахаря, Глушка, Галчинського та інших наших земляків.  Їхні нащадки досі живуть на Гуляйпільщині та Новомиколаївщині.

Кінцевим пунктом страшного шляху було м. Богословськ (нині – Карпінськ) у Свердловській області Російської Федерації. Після двох тижнів перебування у концтаборі, який обладнали на центральній площі міста, частину «спецпоселенців» відправили до сел. Галка у глухій тайзі, а інших – зігнали на хутір Тимофіївський або до шахт. Більшість депортованих загинули від каторжної праці та нелюдських умов життя.

Ініціативу обласної влади про вшанування жертв більшовицького терору підтримали селищний голова Олександр Бабанін та начальник станції Олександр Середа. Біля вокзалу планують встановити пам’ятний знак, провести благоустрій території та висадити вишневий сад у пам’ять про загиблих.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

В Запорізькій області об’єднають медичні установи – допомога вузьких спеціалістів стане більш якісною та доступною

Перший з 40 нових потужних позашляховиків передали нашим захисникам на Запорізький напрямок

Запорізька область визначила переможців обласного етапу баскетбольного турніру проєкту «Пліч-о-пліч»

Я вважаю, що кожен чоловік може себе знайти в Збройних Силах, – майбутній військовослужбовець

Будівництво підземної школи в Біленьківській громаді Запорізького району дозволить забезпечити офлайн-навчанням усіх учнів громади

Як ветеранам і цивільним порозумітися: новий інформаційний проєкт

Запорізьких експортерів запрошують на віртуальну виставку в Йорданії

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 291 раз ударили по Запорізькій області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 803-го дня війни

Звернення керуючого Запорізькою єпархією Православної церкви України єпископа Фотія напередодні поминальних днів

«Повернення ветерана на робоче місце»: роботодавцям розповіли про працевлаштування та перенавчання