Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Реформування системи медичного обслуговування

Реформування системи медичного обслуговування за 2011 рік

26 січня 2012 - 10:06

Реформування первинного рівня надання медичної допомоги передбачає:

  • централізацію коштів територіальних громад району на рівні районного бюджету;
  • системний перехід до організації первинної допомоги за принципом сімейної медицини;
  • територіальне наближення первинної допомоги до місць проживання населення як у сільській місцевості, так і у містах;
  • формування оптимальної мережі закладів первинного рівня надання медичної допомоги з вирішенням питання щодо реорганізації ФАПів (ФПів), що обслуговують понад 1000 населення, у лікарські амбулаторії (амбулаторії загальної практики сімейної медицини), частини дільничних лікарень - у лікарські амбулаторії тощо;
  • оптимізацію мережі дільничних лікарень шляхом перепрофілювання медичних закладів у заклади медико-соціальної допомоги, передачу їх у підпорядкування відповідним органам соціального захисту та утворення амбулаторій загальної практики/сімейної медицини з ліжками денного стаціонару;
  • юридичне та фінансово-економічне розмежування первинної допомоги та медичної допомоги інших рівнів (після прийняття нормативно-правових актів).

Станом на 01.01.2012 проведено:

Згідно з Указом Президента України затверджений план-графік реформування системи медичного забезпечення Запорізької області на 2010-2014 роки.

Обговоренню завдань реформування в системі галузі охорони здоров'я було присвячено виїзне засідання постійної комісії Запорізької обласної ради з питань соціальної політики і праці, охорони здоров'я, материнства і дитинства, робочої групи «Реформа соціальної сфери і підвищення якості життя» Комітету з економічних реформ Запорізької області в м. Токмак - в квітні 2011 року, ІІ Пленум Запорізької обласної організації профспілок працівників охорони здоров'я України, який відбувся в листопаді 2011 року.

Це питання розглядалося на розширених нарадах з керівниками лікувально-профілактичних установ області, засіданнях колегії управління охорони здоров'я облдержадміністрації.

Керівники управлінь і відділів охорони здоров'я, лікувально-профілактичних установ області інформують населення і медичних працівників про хід реформування в регіонах області через засоби масової інформації.

Проводяться зустрічі з громадськістю, круглі столи, прес-конференції, прямі ефіри на телебаченні і радіо, гарячі лінії по телефону і в редакціях газет. Протягом 2012 року тема про завдання реформування в системі галузі охорони здоров'я була висвітлена в пресі - 79 виступів, на телебаченні – 86, по радіо – 43, зокрема: при проведенні «круглих столів» – 17, прес-конференцій – 11, «гарячих ліній» - 5.

З метою контролю за станом виконання даного розпорядження, а також з метою визначення стану готовності керівників регіонів області до реформування, впродовж вересня 2011 року проведені співбесіди з головами райдержадміністрацій, міськвиконкомів міст обласного значення і керівниками органів і установ охорони здоров'я.

З1 січня 2011 року здійснюється фінансування установ первинної ланки медико-санітарної допомоги з районного бюджету і у ряді районів здійснена передача майнових комплексів сільських установ первинної медичної допомоги в загальну комунальну власність територіальних громад районів.

Проводиться активна робота щодо створення центрів первинної медико-санітарної допомоги. До кінця 2012 року в структурі центральних районних лікарень (Михайлівської, Василівської, Запорізької, Оріхівської, Бердянської) створено 5 центрів.

З метою більш ефективного використання бюджетних коштів продовжена планомірна робота по реорганізації малопотужних дільничних лікарень в сільські лікарські амбулаторії і амбулаторії загальної практики/сімейної медицини з ліжками денного стаціонару.

На базі 4 дільничних лікарень створені територіальні центри соціального обслуговування пенсіонерів і самотніх непрацездатних громадян управління праці і соціального захисту населення місцевої райдержадміністрації (Василівський, Якимівський, Приморський, Токмацький райони).

В цілому з 2005 року кількість дільничних лікарень в районах області зменшилася з 24 до 18 за рахунок їх реорганізації в сільські лікарські амбулаторії або амбулаторії загальної практики/сімейної медицини.

Внаслідок цього кількість сільських лікарських амбулаторій збільшилася з 113 до 127, з яких 97 мають статус амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Проводиться оптимізація мережі долікарських установ шляхом реорганізації ФАПів, які обслуговують більше 1 тис. населення в амбулаторії загальної практики/сімейної медицини.  

Впродовж 2011 року відкрито 11 закладів сімейної медицини, їх загальна чисельність тепер складає 118 з 304 дільницями.

Найактивніше в цьому напрямі працюють в Приморському, Гуляйпільському, Приазовському, Куйбишевському, Токмакцькому, Василівському, Веселівському, Запорізькому, Михайлівському, Оріхівському районах. В 2011 році цей список поповнив Мелітопольський район, де реорганізовані ряд ФАПів і ФП в сімейні амбулаторії, приміщення яких відремонтовані як за рахунок бюджетних коштів, так і за рахунок коштів фермерів.

Завдяки проведеній роботі, на теперішній час 66% сільських жителів і 19 % міських жителів одержують медичну допомогу у сімейних лікарів.

Як позитивний результат цих перетворень – відносне збільшення доступності лікарської медичної допомоги, в першу чергу населенню сільської місцевості.

Як позитивний приклад роботи по модернізації галузі охорони здоров'я можна привести Приморський район. У 2010 році створений відділ охорони здоров'я Приморської районної державної адміністрації.

Впродовж 2011 року проведена оптимізація мережі сільських дільничних лікарень району. На їх базі створені амбулаторії загальної практики-сімейної медицини. На базі Коларівської дільничної лікарні з червня минулого року відкрито відділення для постійного або тимчасового мешкання самотніх і непрацездатних громадян територіального центру соціального обслуговування «Надання соціальних послуг» Приморської районної ради на 30 ліжок.

 З урахуванням потреби населення району, з метою раціонального використання бюджетних коштів проведена оптимізація ліжкового фонду з 185 до 116 ліжок.

Впродовж 2012 року створені 3 амбулаторії загальної практики/сімейної медицини, в т.ч. шляхом реорганізації ФАПа і ФП, а також 2 дільничних лікарень. На сьогодні в районі функціонує 6 сімейних амбулаторій.

З метою забезпечення повноцінного функціонування закладів первинної медико-санітарної допомоги району за рахунок бюджетних коштів району придбано 3 автомобілі для поліклініки центральної районної лікарні і 2 сімейних амбулаторій.

Вирішено питання відкриття в районі комунальної аптеки при ЦРЛ.

Рішенням районної ради затверджена Концепція реформування медичної галузі на території Приморського району на період 2011-2016 років, в якій окремим розділом передбачені заходи, направлені на підготовку і залучення до роботи в районі медичних працівників і поліпшення їх соціального захисту.

Вирішується питання реконструкції одного з приміщень району під квартири для медичних працівників.

Вивчається можливість проведення навчання сільської молоді в Запорізькому державному медичному університеті за принципом, засновником якого є Приазовський район, тобто - на підставі тристоронніх угод між райдержадміністрацією, ЗДМУ і студентом за рахунок місцевих бюджетів.

Слід відзначити якість підготовки Програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги сільському населенню Вільнянського району на 2012-2015 роки, в якій передбачено і фінансово обгрунтовано: матеріально-технічне забезпечення установ первинної медичної допомоги, формування організаційних положень сімейної медицини, підготовка і перепідготовка медичних кадрів, в т.ч. навчання сільської молоді в Запорізькому державному медичному університеті за принципом тристоронніх угод між райдержадміністрацією, ЗДМУ і студентом за рахунок місцевого бюджету, інформатизація установ охорони здоров'я району.

Серед міст слід відзначити Запоріжжя і Мелітополь.

У місті Запоріжжя затверджена примірна структура реорганізації лікувальних закладів обласного центру з розподілом первинного і вторинного рівнів надання медичної допомоги і створення мережі центрів первинної медико-санітарної допомоги.

У місті Мелітополі підготовлені проект рішення сесії про створення єдиної медичної установи – Центральна міська поліклініка Центр первинної медико-санітарної допомоги, статут установи. Розроблений план оптимізації ліжкового фонду міста шляхом реструктуризації профільних ліжок з урахуванням потреби населення. У бюджеті міста на поточний рік передбачені кошти в сумі 300 тис. грн. на придбання медичного обладнання, 203 тис. грн. – на придбання технічного обладнання для створення єдиного інформаційного простору в медичних установах, які надають первинну медичну допомогу.

Завдання на 2012 рік:

  • створення центрів первинної медико-санітарної допомоги в містах і районах області;
  • завершення оптимізації мережі дільничних лікарень шляхом перепрофілювання їх в стаціонарні відділення територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів і самотніх непрацездатних громадян відповідних органів праці і соціального захисту населення і утворення амбулаторій загальної практики/сімейної медицини з ліжками денного стаціонару;
  • поліпшення забезпечення закладів охорони здоров'я області кваліфікованими медичними кадрами, сучасним медичним устаткуванням, санітарним автотранспортом, в першу чергу установ первинної медико-санітарної допомоги;
  • впровадження інституту сімейної медицини. 

Реформування вторинного рівня надання медичної допомоги передбачає:

  • створення органів управління охорони здоров’я – відділів (управлінь) охорони здоров’я районних державних адміністрацій (міських рад), як замовників медичних послуг та розпорядників бюджетних коштів на відповідній території;
  • поступове формування оптимальної мережі закладів вторинного рівня надання медичної допомоги з урахуванням інтенсивності надання медичних послуг на засадах єдиного медичного простору;
  • поступове створення «госпітальних округів», що об’єднують заклади декількох районів або міст і районів залежно від щільності та характеру розселення населення з урахуванням стану транспортних комунікацій, матеріально-технічного та кадрового потенціалу стаціонарів, профілю їх діяльності та структури медичних послуг.

Станом на 01.01.2012 :

  • створені відділи охорони здоров’я районних державних адміністрацій в Розівському, Куйбишевському, Приморському районах;
  • проводиться робота по регіоналізації акушерської допомоги, зокрема:
  • у Розівському районі, враховуючи неефективне використання 7 ліжок пологового відділення, здійснена передача міжбюджетних трансфертів за надання пологової допомоги жінкам району Куйбишевській центральній районній лікарні;
  • у Куйбишевському районі в гінекологічному відділенні з метою більш ефективного використання 10 стаціонарних ліжок проведено їх перерозподіл шляхом виділення 5 ліжок стаціонарних та 5 ліжок денного стаціонару; 

7 квітня 2011 року у Василівській центральній районній лікарні відкрито оновлене пологове відділення, яке укомплектоване сучасним медичним обладнанням, для чого з місцевого бюджету у поточному році виділено 160 тис. грн. (у 2010 році – 100 тис. грн. на медичне обладнання та 400 тис. грн. на капітальний ремонт).

30 травня 2011 після ремонту відкрито гінекологічне відділення КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер». Протягом останнього року проведений ремонт гінекологічного відділення на суму 1300,0 тис.грн., у т.ч. 900 тис. грн. - за рахунок обласного бюджету.

Групою експертів Національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства» у складі фахівців Міністерства охорони здоров'я України і Державного агентства з інвестицій і управління національними проектами України після проведення зовнішнього аудиту в грудні 2011 року схвалене рішення щодо оптимального об'єкту, як базового лікувально-профілактичного закладу для обласного перинатального центру, - КУ «Міський пологовий будинок № 5» м. Запоріжжя. Відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я України розроблений План заходів реалізації національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства» в Запорізькій області в 2012 році.

На даний час прийнято рішення сесії Запорізької обласної ради про прийом будівель пологового будинку № 5 м. Запоріжжя в комунальну власність територіальних громад сіл, селищ та міст Запорізької області з наступною передачею їх на баланс КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР з метою розробки проектно-кошторисної документації на реконструкцію обласного перинатального центру.

У м. Мелітополі одному з перших на станції швидкої медичної допомоги впроваджена система оперативного виклику швидкої медичної допомоги до хворих інвалідів по слуху, що дозволило більш, чим 60 жителям міста з порушенням слуху і мови при необхідності самостійно викликати бригаду швидкої медичної допомоги шляхом відправлення СМС-повідомлення з мобільного телефону. 

Завдання на 2012 рік:

  • почати роботу із створення єдиної дієздатної мережі лікувальних закладів по наданню екстреної і невідкладної медичної допомоги, в першу чергу по оснащенню служби сучасним санітарним автотранспортом, обладнанням;
  • продовжити роботу зі створення перинатального центру.


Читайте також

До уваги мешканців міста!

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 10.11.2024

58-річна жінка дістала поранення внаслідок ворожої атаки на Запорізький район

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 990-го дня війни

«Культура – це ключ до патріотизму», – голова Запорізької облдержадміністрації Іван Федоров

Співпраця з міжнародними партнерами: в центрі уваги – забезпечення гуманітарних потреб жителів Запорізької області

Теплопостачання запустили без проблем: у запорізьких школах розпочався опалювальний сезон

Спорт єднає: у Запоріжжі відбувся фінал обласного етапу Всеукраїнських спортивних змагань для школярів «Cool games»

Міністерство культури та стратегічних комунікацій проводить кампанію #СилаКультури

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 09.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 417 ударів по 14 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 989-го дня війни