Підписання Угоди про асоціацію з ЄС не зашкодить давнім зв’язків, що існують між Україною та Росією. Про це під час свого виступу перед студентами Європейського університету в Санкт-Петербурзі, що відбувся 5 вересня, сказав Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей.
За словами Ван Ромпея, Росія та ЄС мають не лише спільні кордони, але й спільних сусідів. «Україна, Вірменія, Молдова – країни, що мають однаково важливе значення для нас обох, – повинні самі визначитися зі своїм подальшим шляхом», – сказав Президент Європейської Ради.
«Однак, на нашу думку, для України, Угода про асоціацію з Євросоюзом не зашкодить давнім зв’язкам з Росією», – підкреслив Ван Ромпей.
Говорячи безпосередньо про відносини між Брюсселем і Москвою, високопосадовець зазначив, що співпраця обох сторін не обмежується лише енергетичною сферою. «Досить сказати, що ми є найважливішими партнерами один для одного – і це правда не лише, коли йдеться про імпорт та експорт енергоресурсів». Однак, коли вже мова йде про енергетику, то «ми є вашим найбільшим клієнтом», додав він.
Високопосадовець нагадав, що ЄС підтримав шлях Росії до членства у Світовій організації торгівлі. Адже такі наміри Кремля, на переконання Ван Ромпея, є «доказом того, що відкрита торгівля та чесна конкуренція модернізують наші суспільства, роблять їх сильнішими, а також підготовленими для досягнення успіхів у глобальній економіці».
Торкаючись теми візових відносин, Ван Ромпей визнав існування проблем, з якими зіштовхуються росіяни, подорожуючи у Європу, та європейці, які прагнуть відвідати Росію. Однак ці проблеми не можна розв’язати похапцем, адже вони містять достатньо «делікатних» моментів, що стосуються, з-поміж усього іншого, питань управління кордонами, міграції, верховенства права, пояснив він.
Окрім того, під час свого виступу Герман Ван Ромпей приділив увагу питанням міжнародної політики. Президент Європейської Ради закликав працювати наполегливіше над вирішенням тривалих конфліктів на спільних кордонах, зокрема, що стосується придністровського конфлікту в Молдові. Також високопосадовець привітав кроки у напрямі відновлення «нормальних економічних відносин та неформальних дипломатичних контактів» між Росією та Грузією.