Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Реформування системи медичного обслуговування

Реформування системи медичного обслуговування станом на 01.02.2014

17 лютого 2014 - 14:26

В області активно реалізується Програма економічних реформ Президента України Віктора Федоровича Януковича. Одним з основних пріоритетів є реорганізація первинної медико -санітарної допомоги, основна мета якої - наближення лікарської допомоги до населення, в першу чергу, віддалених сільських районів. Це питання вирішуються шляхом реорганізації фельдшерських та фельдшерсько-акушерських пунктів, які обслуговують більше 1 тис. населення; малопотужних дільничних лікарень - в амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Загалом в минулому році в області проведена реорганізація медичних закладів первинної ланки: 362 - фельдшерських та фельдшерсько-акушерських пунктів увійшли до складу центральних районних лікарень, районних лікарень, центрів первинної медико-санітарної допомоги; 141 сільська амбулаторія, 10 сільських дільничних лікарень та 1 районна лікарня реорганізовані в амбулаторії загальної практики — сімейної медицини.

Станом на 01.02.2014 в області функціонує 260 амбулаторій загальної практики — сімейної медицини з яких: 90 амбулаторій створені в містах і 170 в районах області; 194 увійшли в структуру  центрів первинної медико-санітарної допомоги, 65  амбулаторій  - в структуру центральних районних лікарень та районних лікарень і 1 самостійна амбулаторія.

Продовжується робота по формуванню мережі амбулаторій - відокремлених структурних підрозділів центрів первинної медико-санітарної допомоги відповідно до потреб населення, що значно покращить доступність медичної допомоги та дозволить наблизити показник забезпеченості амбулаторіями в містах до нормативного.

Згідно Національного плану дій на 2013 рік  в області створені і зареєстровані як самостійні юридичні особи 32 центри первинної медико -санітарної допомоги.

Необхідною умовою успіху реформування первинної ланки є створення належної матеріально-технічної бази, насамперед, за рахунок ремонту приміщень лікарських амбулаторій, оснащення їх медичним обладнанням, транспортом, медикаментами згідно табеля оснащення.

Департамент охорони здоров'я проводить моніторинг цього  процесу щомісяця і на сьогодні вже є позитивні результати роботи в цьому напрямі.

На виконання положень Закону України "Про екстрену медичну допомогу" проведено ряд заходів, спрямованих на створення єдиної системи екстреної медичної допомоги на всій території області. Регіональний план розвитку системи екстреної медичної допомоги області на 2014 рік затверджений головою Запорізької облдержадміністрації 20.09.2013.

В області створено Територіальне медичне об'єднання "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Запорізької облради.

До складу центру увійшли 3 юридичних особи: Запорізька, Мелітопольська станції екстреної медичної допомоги, КУ "Обласний центр медицини катастроф" та 3 відділення екстреної медичної допомоги (Пологівське, Василівське, Токмацьке).

Загальна штатна чисельність працівників ТМО складає 2703 одиниць. При реорганізації служби вдалося зберегти всіх працівників швидкої допомоги.

З 01.04.2013 служба екстреної медичної допомоги функціонує під єдиним центром управління на всій території області.

Проводиться щоденний моніторинг часу доїзду бригад швидкої медичної допомоги в усіх адміністративно-територіальних одиницях області. Виклики на всій території області обслуговуються стовідсотково. У середньому дотримання нормативу доїзду в містах складає 89-90%, у сільській місцевості - 88-89%, що залежить і від стану доріг, розвитку інфраструктури населених пунктів.

На підставі аналізу роботи ЕМД як єдиної структури, визначені населенні пункти для створення додаткових пунктів базування бригад швидкої допомоги. Наразі функціонує 36 пунктів постійного базування бригад ШМД, планується довести їх кількість до 45.

Дотримання принципу екстериторіальності можливе за наявності єдиної оперативно-диспетчерської служби та оснащення серверним обладнанням, сучасними засобами зв'язку та GPS-навігацією.

ВАТ «Запоріжсталь» виділив кошти в сумі 12,0 млн. грн. на створення централізованої диспетчерської, в тому числі 7,8 млн. грн. на проведення реконструкції.

20.08.2013 розпочато реконструкцію приміщення централізованої диспетчерської, яка наразі триває. За станом на 01.02.2014 роботи виконані  на 80%.

При виконанні проектних робіт здійснювався постійний зв’язок проектної організації з керівником Національного проекту «Вчасна допомога» для узгодження технічного завдання і дотримання всіх вимог до приміщення серверної.

У 2013 році придбані автомобілі швидкої допомоги (на базі автомобілю «Соболь») укомплектовані медичним обладнанням: 8 автомобілів за рахунок обласного бюджету на загальну суму 2,0 млн. грн. та 3 автомобілі на   750 тис.грн. за рахунок коштів ВАТ «Запоріжсталь».

За кошти благодійного фонду ВАТ “Запоріжсталь” закуплені: 25 комп’ютерів, 25 моніторів,  25 комплектів стереогарнітури та 25 джерел безперебійного живлення в комплектації на загальну  суму 345931 грн. (13837,24 грн. за одиницю); 80 сучасних електрокардіографів та 5 дефібриляторів на загальну суму 1 млн. 16 тис.грн.

Всі 154 автомобілі швидкої медичної допомоги на сьогодні оснащені «тривожними кнопками».  «Тривожна кнопка» представляє собою брелок, що знаходиться у лікаря швидкої допомоги і кнопку виклику служби охорони, вмонтовану у панель автомобіля. Сигнал виклику може надходити як з кабіни санітарного транспорту, так і дистанційно. Тобто, у разі потреби медики можуть безперешкодно подавати сигнал тривоги, знаходячись на відстані від машини. Крім цього, всі автомобілі швидкої допомоги оснащені системою GPS-навігації. Оператор пульта охорони визначає адресу, звідки надійшов сигнал, і направляє за нею найближчу групу реагування Державної служби охорони, яка прибуває на місце впродовж декількох хвилин.

З метою реалізації національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства» в області в поточному році створений обласний перинатальний центр.

Завдяки співпраці із Всеукраїнською добродійною організацією «Фонд Віктора Пінчука - соціальна ініціатива» в поточному році отримано обладнання для відділення інтенсивної терапії новонароджених обласного перинатального центру.

Обласний перинатальний центр розрахований на 124 ліжка. Орієнтовна його потужність - близько 2700 пологів в рік. До структури Перинатального центру входять вісім підрозділів. Затверджений штатний розклад на 501 штатну одиницю.

Обласний перинатальний центр відкрив свої двері для пацієнтів до першого грудня. Перший новонароджений в лікувальному закладі з'явився тридцятого листопада 2013 року.

Наразі закінчується реконструкція гінекологічного корпусу.

Завдання на 2014 рік:

- подальший розвиток інституту сімейної медицини;

- розширення мережі амбулаторій загальної практики / сімейної медицини;

- забезпечення закладів охорони здоров'я області кваліфікованими медичними кадрами;

- оснащення закладів первинної медико-санітарної допомоги та екстреної медичної допомоги сучасним медичним обладнанням, санітарним автотранспортом відповідно до табелів оснащення;

- завершення робіт по створенню єдиної оперативно-диспетчерської служби області з оснащенням її сучасним серверним і навігаційним обладнанням;

- збільшення частки первинної медичної допомоги в загальному обсязі фінансування медичних послуг;

- активізація інформаційно - роз'яснювальної роботи.

Читайте також

Від пожежника до фармацевта: запорізькі виші презентували свої можливості на спеціалізованій виставці

Прийомні сім'ї та опікуни за кордоном зможуть отримати матеріальну допомогу

Безоплатне зубопротезування для військових та ветеранів: як і де отримати

Вже скоро в Дії зʼявиться посвідчення ветерана – записатися на тестування можна вже зараз

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 268 разів вдарили по Запорізькій області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 811-го дня війни

Наша мета – до кінця року відновити багатоквартирні будинки в Запоріжжі, які значно постраждали від ракетних обстрілів, – Іван Федоров

Фермери прифронтових регіонів можуть безоплатно перевірити стан ґрунтів

«Біжу за героїв – вірю в перемогу, вірю в ЗСУ!»

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

єВідновлення в Запорізькій області: майже 700 людей вже отримали компенсації за пошкоджене житло