Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Децентралізація

Польський досвід єднання сільських громад вивчали представники новостворених громад Запорізької області

27 травня 2016 - 10:32

З 15 по 21 травня делегація представників від Берестівської сільської, Чапаєвської сільської та Веселівської селищної об’єднаних територіальних громад відвідали Сілезьке воєводство Республіки Польща. Переймали досвід роботи сусідів та побували з начальним візитом у сільських та міських гмінах Глівіце, Котовіце, Істебна, Лазиська Гурне, Коняково, Тошек, Гєралтовіце, Сосьніцовіце. Навчальна поїздка була організована в рамках співробітництва з польсько-канадською програмою, яку реалізує Фундація Лідери Змін та Програма Study Tours to Poland.

Уперше деякі громади Польщі об’єднували ще в 1976 році - примусово, не давши їм при цьому ні власності, ні повноважень. А з 27 липня 1990 року тамтешні міські та сільські громади (гміни) стали окремими юридичними одиницями, їх самостійність відтепер гарантувала Конституція, також відбулась передача з державної в їхню власність усього майна, розташовуваного на територіях гмін. Становлення польської системи самоврядування, яку називають найуспішнішою в Європі, не обійшлося без так званого укрупнення, тобто об’єднання адміністративно-територіальних одиниць базового рівня у більш потужні та самодостатні самоврядні утворення. Так, невеликі сільські гміни об’єднувались між собою або приєднувались до сусідніх міст.

Під час відвідувань запорожці мали змогу дізнатись як відбувався  процес адміністративно-територіальної реформи, як створювались гміни, з якими проблемами стикались і як в подальшому господарювали. Наші представники отримали неоціненний досвід про вигоди, які отримали гміни при о єднанні та побачили в дії польське самоврядування.

Про аспекти об’єднання громад у Польщі представникам делегації докладно розповіли міський голова міста Глівіце - Зигмунт Франкевіч, голова Лазиськ Гурних Александр Вира, лісничий Пьотр Кульчина та інші. На сьогодні рада гміни має право встановлювати рівень деяких податків; що надходження до бюджету гміни складають податки (на нерухомість, виробництво, ріллю та ліс, доходи фізичних осіб тощо), також дотації з держбюджету на здійснення делегованих державою повноважень (освіту, соціальний захист, реєстрацію та видачу паспортів) та грантові кошти (левова частка - з джерел Євросоюзу). Уряд Польщі може ліквідувати гміну або ухвалити рішення про об’єднання гмін, якщо гміна не в змозі себе утримувати.

Програмою навчального візиту було передбачено ознайомлення з  роботою законодавчої та виконавчої гілок місцевого самоврядування - ради гміни та уряду гміни (виконкому) та ряду мальовничих міст, зокрема фермерського господарства солецтво Коняков, де господар пан Пьотр Кохут ознайомив з селянськими традиціями випасання овець та приготуванням сиру.

Під час цього навчального візиту члени делегації не лише роздивлялись та розпитували, а й радилися з польськими партнерами про те, які проекти (спільне комунальне підприємство, розвиток сільського туризму, ремонт доріг) можна буде втілити разом.  

Читайте також

Володимир Зеленський провів онлайн-зустріч зі студентами та ректорами українських ВНЗ (Відео)

Обласний гуманітарний штаб продовжує вдосконалювати алгоритми дій

Обласна влада підтримує людей, які стали заручниками безпекової ситуації на блокпосту окупантів

Ми зобов’язані відстояти своє право носити вишиту сорочку

Пологівський район продовжує фіксувати руйнування, завдані окупантами цивільним об’єктам

Обласний гуманітарний штаб почав співпрацювати з штабом партії “Слуга Народу”

Олександр Старух розповів про дії ворожих військ на території Запорізької області

Увага!

Кількість пошкоджених житлових будинків та комунальних мереж збільшується через постійні обстріли

Ситуація щодо російського вторгнення станом на 18.05.2022 року (22:00) - #ЗСУ, 84 доба (Відео)

Будівельні матеріали від ООН використовуються для термінового ремонту приватних будинків у Запорізькій області

Ситуація щодо російського вторгнення станом на 19.05.2022 року (08:00) - #ЗСУ, 85 доба (Відео)