Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Освітяни Запорізької області обмінюються досвідом з колегами у Польщі

23 жовтня 2017 - 11:12

«Управління освітою на місцевому рівні» - так називається проект, завдяки якому освітяни відвідали Сілезьке воєводство і ознайомились з системою освіти Польщі. Групу очолила директор Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Тетяна Озерова, також в групі із одинадцяти учасників були заступник начальника управління Валентина Хіврич, проректор Запорізького інституту післядипломної освіти Людмила Чернікова,  профільні заступники голів об’єднаних територіальних громад, директори шкіл Веселівської, Оріхівської, Преображенської, Приморської, Смирновської, Широківської громад.

Запорізьким освітянам допомогла в розумінні освіти Польщі лекція від відомого експерта Войцеха Мархлевського «Трансформація освітньої системи у Польщі. Освітні цілі у новій реформі освіти». Пан Войцех відповідав на запитання учасників, крім того, здійснював інформаційний супровід учасників від Запорізької області з усіх питань щодо самоврядування, управління та історії децентралізації Польщі.

У Польщі є декілька рівнів педагогічних кваліфікацій. Вчитель-стажер – це перший рівень. Після закінчення інституту молодий вчитель стає стажером. До нього директор прикріпляє куратора, якому дають невеличку надбавку за таку опіку. Стажер працює один рік, після цього спеціальна комісія вирішує, чи переходить він не інший рівень, чи ні. Якщо так, то з учителем укладають контракт. На контракті вчитель зобов’язаний працювати 2,9 місяців, потім скласти іспит, а тоді спеціальна комісія від гміни (громади), вирішить майбутній статус цього вчителя.

Подальший рівень – «іменований», тобто штатний вчитель. Вчитель, якого взяли у штат школи, отримує суттєву надбавку до зарплатні. Рівень «почесного вчителя» можна заслужити через декілька років роботи і певних досягнень. Це вирішує комісія на рівні воєводства (області).

Також учасники відвідали регіональний центр підвищення кваліфікації. Різниця у методичній роботі Польщі і України доволі відчутна. Судячи з побаченого, вчителі України отримують навіть більше підтримки, ніж польські.

Окрім цього, відбулися зустрічі в початкових школах, садочках, бібліотеках. У початковій школі міста Щирк була зустріч з керівництвом управління освіти, представниками батьківських комітетів, головою депутатської комісії з освіти. Директор місцевої школи розповів про проблеми, які виникають під час перевезення дітей з інших населених пунктів шкільними автобусами, про забезпечення харчування, кадрові питання і оптимізацію шкіл.

Під час зустрічі з вуйтом міста Венгерська Гурка говорили про освітню субвенцію, про призначення директорів шкіл (в Польщі ця процедура вимагає проведення конкурсу), фінансові питання, підвіз дітей. Проблематика залучення молодих вчителів на село у Польщі не стоїть так гостро, як в Україні: освітяни самі туди повертаються, бо в таких районах є робота і створені сприятливі умови для життя.

- Дякую всім за гарне відчуття командної роботи, ми гідно представили Запорізьку область, сподіваюсь, всім поїздка була корисною. Попереду багато планів, цікавої роботи, ми готові змінюватись і змінювати освіту на краще, - підкреслила директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Озерова.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

«Завдяки підтримці – я можу!»: як державна допомога сприяє розвитку соціально відповідальних професій та бізнесу

«Підземні» школи та освітні реформи: робоча поїздка до Запоріжжя заступниці міністра освіти і науки України Надії Кузьмичової

Із дистанційки – у справжній клас: у Запорізькій області розпочалося навчання у восьмій «підземній» школі

«Наука має стати не просто статтею витрат у бюджеті, а новою сферою економіки», – заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов презентував план трансформації української науки

VR-технології, штучний інтелект та реальна стійкість: Запоріжжя відвідав заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов

Спорт для ветеранів та їхніх сімей: безоплатні тренування з важкої атлетики в Запоріжжі

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 22.05.2025

Загалом упродовж доби окупанти завдали 495 ударів по 13 прифронтових населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1183-го дня війни

«Підземна» школа буде затишною і комфортною для всіх»: учні, батьки та вчителі чекають на відкриття безпечного освітнього простору

Спорт для ветеранів та їхніх сімей: безоплатні тренування з важкої атлетики в Запоріжжі

«Підліткові балачки»: в Запоріжжі Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко долучилася до молодіжного проєкту