Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

«Запорізькій правді» - 100 років

3 листопада 2017 - 08:59

«Запорізькій правді» - 100 років

Сьогодні виповнюється 100 років одній із найстаріших газет області – «Запорізькій правді».

За документами державного архіву Запорізької області встановлено, що 21 жовтня (за старим стилем) 1917 р. вийшов перший номер газети "Александровская мысль" як органу Олександрівської ради робітничих, солдатських та селянських депутатів.
Час виходу першого номера був позначений надзвичайно складними умовами переджовтневої доби. У цей період, а точніше в жовтні 1917 р., в Олександрівську відбулися перевибори ради робітничих, солдатських і селянських депутатів, унаслідок яких до ради було обрано значну кількість більшовиків. Вони  активно впливали на діяльність видання.

Невдовзі, у зв'язку з революційними подіями, які розгорталися на території України, та боротьбою за владу на Запоріжжі багатьох політичних сил газета припинила вихід. Але це зовсім не означало, що Олександрівськ залишився без преси - на зміну "Александровской мысли" прийшли так звані газети-агітатори. Їх час від часу видавала місцева більшовицька організація. А вихід повноцінної газети-наступниці був фактично відновлений  6 січня 1918 p., але під іншою назвою: "Известия Александровского ревкома", а невдовзі знову відбулися зміни в її назві на "Известия укома КП(б)У и уисполкома", а також "Красный воин", "Красный кавалерист". Надалі протягом 1918-1919 pp. газета виходила під назвами "Известия укома КП(б)У и уисполкома", "Известия Александровского комитета КПУ и уездвоенревкома".
Регулярний вихід газети поновився в січні 1920 р. під назвою "Известия Александровского военно-революционного комитета". Але протягом року видання знову двічі змінювало свою назву: "Известия Александровского комитета КПУ и уездвоенревкома" (з травня 1920), "Известия Александровского губкома КПУ и губвоенревкома" (з вересня 1920). У 1921 р. газета стає щоденником і має назву "Известия Запорожского губисполкома и губкома КП(б)У".
Видання писало про непримиренну революційну боротьбу, необхідність подолання контрреволюційних осередків на півдні країни, а також про тяжкі випробовування, які випали на долю населення, зокрема голод, хвороби через розруху. Водночас, незважаючи на такі великі проблеми, газета закликала революційно настроєні народні маси до єдності в боротьбі за нове життя, його цілеспрямовану та поступову побудову.

Починаючи з 1921 p. газета видається як "Известия Запорожского губисполкома и губкома КП(б)У" і виходить щодня, на її шпальтах здебільшого публікується інформація про життя країни та закордону.

Четверті роковини від дня виходу газети прикметні тим, що видання черговий раз змінило свою назву на "Новь": надходила четверта річниця Жовтневої революції, життя в суспільстві стрімко змінювалося,  тому видавці вирішили саме такою короткою, але місткою назвою наголосити на тих тенденціях, які намагається висвітлити газета. Від цього часу вона стала щоденною газетою Запорізького губвиконкому, губкому КП(б)У.   З 5 травня 1922 p. газета знову змінює свою назву і стає "Красным Запорожьем". У неї з'явився статус щоденної газети Запорізького Окружного комітету КП(б)У, облпрофради, окрвиконкому.

З 1 вересня 1929 р. газета починає видаватися українською мовою під назвою "Червоне Запоріжжя", а 6 січня 1940 р. стає органом Запорізького обкому і міськкому КП(б)У та обласної ради депутатів трудящих. Наслідуючи традиції своїх попередниць, вона продовжує партійну лінію, веде велику організаторську роботу, наполегливо і пристрасно агітує за будівництво нового соціалістичного життя.

У період тимчасової німецько-фашистської окупації 1941-1943 pp. газета не видавалася. Але після визволення Запоріжжя, 15 жовтня 1943 p., випуск обласної газети "Червоне Запоріжжя", органу обкому КП(б)У та обласної ради депутатів трудящих, був відновлений. Відбувалося  це досить важко, подібно до пореволюційного становлення газети, в умовах нестачі паперу (у зв'язку з цим вона виходила малим форматом), слабкої поліграфічної бази. Також бракувало кадрів.  

З 1 січня 1957 р. газета починає виходити під нинішньою назвою -"Запорізька правда". Згідно з рішенням секретаріату ЦК КПУ "Про об'єднання обласних газет "Червоне Запоріжжя" та "Запорожская правда" від 22 листопада 1956 р. ці газети з 1 січня 1957 р. об'єдналися в одну обласну газету "Запорізька правда".

Починаючи з 1989 p. газета з органу Запорізького обкому КПУ переходить в іншу якість - стає газетою обласної ради. Такий статус вона має й сьогодні, а її видавцем є Запорізька облдержадміністрація.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

«Завдяки підтримці – я можу!»: як державна допомога сприяє розвитку соціально відповідальних професій та бізнесу

«Підземні» школи та освітні реформи: робоча поїздка до Запоріжжя заступниці міністра освіти і науки України Надії Кузьмичової

Із дистанційки – у справжній клас: у Запорізькій області розпочалося навчання у восьмій «підземній» школі

«Наука має стати не просто статтею витрат у бюджеті, а новою сферою економіки», – заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов презентував план трансформації української науки

VR-технології, штучний інтелект та реальна стійкість: Запоріжжя відвідав заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов

Спорт для ветеранів та їхніх сімей: безоплатні тренування з важкої атлетики в Запоріжжі

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 22.05.2025

Загалом упродовж доби окупанти завдали 495 ударів по 13 прифронтових населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1183-го дня війни

«Підземна» школа буде затишною і комфортною для всіх»: учні, батьки та вчителі чекають на відкриття безпечного освітнього простору

Спорт для ветеранів та їхніх сімей: безоплатні тренування з важкої атлетики в Запоріжжі

«Підліткові балачки»: в Запоріжжі Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко долучилася до молодіжного проєкту