Запорізька обласна військова адміністрація представляє звіт роботи обласної влади за понад шість місяців 2022 року з моменту початку повномасштабного вторгнення рф.
Що вдалося зробити? Як область прожила 200 днів війни? Які досягнення, попри воєнний стан? Про все це в наступному матеріалі.
Соціальний захист населення
• В умовах воєнного стану в Україні в області здійснюються всі можливі заходи щодо соціального захисту населення.За станом на 01 вересня 2022 року державні допомоги в області отримують 149,51 тис. осіб, сума нарахованих державних допомог складає 434,6 млн. гривень.
• З початком запровадження воєнного стану в Україні, активних бойових дій, Запорізька область приймає внутрішньо переміщених осіб, кількість яких постійно збільшується.
• Станом на 08.09.2022 управліннями соціального захисту населення обліковано в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб 185,7 тис осіб, серед них:
- 39,5 тис дітей,
- 7,0 тис осіб з інвалідністю,
- 46,0 тис пенсіонерів,
- З 24.02.2022 кількість внутрішньо переміщених осіб збільшилася на 129,2 тис осіб.
• За допомогою Програми «Прихисток» розміщено ВПО 6,3 тис осіб. Сума нарахувань за липень 2022 року складає 2,8 млн гривень.
• З 24.02.2022 статус безробітного отримали 1950 внутрішньо переміщених осіб, з них працевлаштовані 304 особи. Усього станом на 01.09.2022 за оперативними даними на обліку перебували 1226 безробітних, з них допомогу по безробіттю отримували 1048 ВПО. Сума нарахованої та виплаченої їм допомоги по безробіттю станом на 01.09.2022 становила 11,8 млн грн.
• Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 331 визначений порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. З початку дії даної постанови в області прийнято 248 позитивних рішень щодо надання компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за 560 осіб вищеназваної категорії. На рахунки роботодавців перераховано суму в розмірі 5 млн грн.
• Серед працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб є мешканці Пологівського, Мелітопольського, Василівського, Бердянського районів,але крім цього запорізькі роботодавці працевлаштували до себе переселенців з Маріуполя, Сєверодонецька та Херсону.
• Департаментом соціального захисту ЗОВА організовано переміщення (евакуацію) до інтернатних установ соціального захисту Львівської, Закарпатської, Тернопільської та Черкаської областей 97 осіб із стійкими психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, надання медичної допомоги, а також до дитячих будинків-інтернатів Львівської та Закарпатської областей 31 дитини з інвалідністю (ІІ - IV профіль).
• Протягом січня-серпня 2022 року до державної служби зайнятості Запорізької області за допомогою у працевлаштуванні звернулись 34,8 тис. осіб, з них статус безробітного отримали 20,5 тис. осіб, що на 10,4 % менше ніж у відповідному періоді минулого року.
• За сприяння служби зайнятості протягом зазначеного періоду працевлаштовані 6,3 тис осіб (у т.ч. 4 тис. осіб протягом березня-серпня 2022 року).
• Чисельність безробітних, що продовжували перебувати на обліку служби зайнятості станом на 01.09.2022 становила 17,8 тис. осіб. З них допомогу по безробіттю отримували 13,9 тис. осіб. Станом на 01.09.2022 в базі даних служби зайнятості налічувалось 700 вакансій. Середній розмір заробітної плати по запропонованих вакансіях становив 8727 грн, що майже на 15 % більше ніж на відповідну дату минулого року.
• В області продовжувалася реалізація Цільової програми соціальної підтримки населення Запорізької області «Назустріч людям» на 2020-2024 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 12.12.2019 № 135, зі змінами та доповненнями. Затверджений обсяг фінансування Програми «Назустріч людям» у 2022 році складає 55 641,0 тис. гривень.
• У рамках реалізації заходів Програми «Назустріч людям» станом на 01.09.2022:
- 2174 громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, надано адресну грошову допомогу відповідно до Порядку її надання (спрямовано 3 741,2 тис. грн);
- 395 громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, надано адресну грошову допомогу депутатами обласної ради відповідно до Порядку її надання (спрямовано 2 958,4 тис. грн);
- 161 особі, з числа членів сімей загиблих, надано щорічну адресну грошову допомогу в розмірі 1000 грн до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України (29 серпня), (спрямовано 161,0 тис. грн.);
- 141 особі, з числа постраждалих учасників Революції Гідності, військовослужбовців, які беруть (брали) безпосередню участь в АТО/ООС та сімей загиблих учасників Революції Гідності, військовослужбовців, які брали безпосередню участь у зазначеній операції, надано одноразову адресну грошову допомогу на компенсацію витрат, пов’язаних з розробленням документації із землеустрою для відведення земельної ділянки (спрямовано 588,4 тис. грн);
- 400 особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яким встановлено за безпосередню участь в зоні проведення АТО/ООС, надано щомісячну допомогу (спрямовано 1 957,0 тис. грн);
- 193 учасникам, які безпосередньо приймали участь у бойових діях Другої світової війни надано щорічну грошову допомогу у розмірі 1000 грн з нагоди відзначення Дня пам’яті, примирення та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (спрямовано 194,4 тис. грн);
- 1122 особам, з числа членів сімей загиблих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав та територіях проведення АТО/ООС, на Сході України, надано компенсацію вартості житлово-комунальних послуг та твердого палива і скрапленого газу у розмірі додаткової 50-відсоткової знижки в межах норм, передбачених чинним законодавством (спрямовано 807,1 тис. грн);
- 222 особам з інвалідністю і дітям з інвалідністю, які знаходяться на програмному гемодіалізі надано адресну грошову допомогу (раз на рік) в розмірі, що не перевищує 50 % прожиткового мінімуму на момент звернення для відповідної категорії громадян та особам з інвалідністю І групи підгрупи «А» у розмірі 100 % прожиткового мінімуму на момент звернення (спрямовано 222,7 тис. грн).
• Враховуючи нагальні потреби регіону в додаткових заходах з соціальної підтримки соціально вразливих верств населення у період дії воєнного стану, Програма «Назустріч людям» доповнюється новими програмними заходами, а саме: витрати на поховання військовослужбовців; витрати, пов’язані з організацією роботу Центру допомоги (логістичний ХАБ), що розташований у виставковому центрі «Козак-Палац»; витрати на забезпечення продовольчої безпеки та попередження продовольчої кризи на території області (зберігання товарів продовольчого резерву).
• В області триває оздоровча кампанія деяких пільгових категорій населення. В умовах воєнного стану органами соціального захисту населення понад 190 осіб забезпечено послугами з санаторно-курортного лікування. Крім того, 57 осіб з інвалідністю отримали компенсацію за невикористану санаторно-курортному путівку на загальну суму 28,2 тис. гривень.
• Разом з тим, у 2022 році у Державному підприємстві України «Міжнародний дитячий центр «Артек» було забезпечено послугами оздоровлення та відпочинку 21 дитину.
• З метою надання комплексної допомоги особам, які у зв’язку з війною постраждали від насильства, у місті Запоріжжі з 1 липня 2022 року запрацював «Центр допомоги врятованим», який діє за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA). Зазначеним Центром надаються послуги соціально-психологічної підтримки, особам, постраждалим від війни і насильства, пов’язаного зі збройною агресією російської федерації на території Україні. Це перший в Україні подібний сервіс, де люди, котрі виїхали з зони активних бойових дій та/або тимчасово окупованих територій, в одному місці можуть отримати комплексну допомогу. У Центрі соціальні працівники, психологи та юристи безоплатно надають конфіденційну психологічну та правову допомогу.
Сфера освіти, новий навчальний рік
• Заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти області організовано розпочали 2022/2023 навчальний рік у дистанційному форматі з 01.09.2022.
• В м. Запоріжжя створено чотири освітні хаби, які допомагають евакуйованим з тимчасово окупованих територій педагогам здійснювати освітній процес.
• З метою збереження наукового та педагогічного потенціалу 3 заклади вищої, 13 закладів фахової передвищої, 17 закладів професійної (професійно-технічної) освіти області переміщено з тимчасово окупованої території до м. Запоріжжя.
• Завдяки згуртованій роботі облдержадміністрації та м. Запоріжжя організовано та вчасно відбувався процес замовлення й видачі документів про загальну середню освіту (8938 свідоцтв про повну загальну середню освіту та 15640 свідоцтв про базову середню освіту).
• З 24 лютого 2022 року, з початком збройної агресії російської федерації в Україні, та до сьогодні, в 103 закладах освіти, розташованих ум. Запоріжжя, отримали прихисток 94929 внутрішньо переміщених осіб з територій, які розташовані в районі проведення бойових дій або перебувають в тимчасовій окупації. Наразі в закладах освіти проживають 3037 ВПО (з них 696 дітей).
• В складних безпекових умовах проведено національне мультипредметне тестування: створено 5 основних та 2 резервних пунктів тестування в безпечних умовах в підвальних приміщеннях, які облаштовано технікою та відповідною інфраструктурою.
Система охорони здоров’я
• Галузь охорони здоров’я Запорізької області станом на 01.07.2022 представлена 122 закладами охорони здоров’я (у т.ч. 47 закладів первинного рівня надання медичної допомоги; 54 - надання спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги, які мають стаціонарні ліжка; 1 – надання екстреної медичної допомоги; 20 - інші заклади) та 3 медичними коледжами. На цей час 63 заклади охорони здоров’я знаходяться на тимчасово окупованій території, з них ЦПМСД – 26, санаторії – 3, диспансери – 1, АЗПСМ – 4, коледжі – 2, стоматології – 3, пологовий будинок – 1, однопрофільні ЗОЗ – 13, багатопрофільні ЗОЗ – 8, інші – 2.
• Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації проводилася робота щодо зарахування в інтернатуру випускників вищих медичних закладів. Зараховано 185 випускників вищих медичних навчальних закладів 2022 року та 20 лікарів-інтернів II та III років навчання з інших областей.
• Також, проводиться робота щодо зміни заочної бази інтернатури лікарям-інтернам II та III років навчання з тимчасово непідконтрольних територій Запорізької області. Станом на сьогодні 42 лікарям-інтернам змінено заочну базу інтернатури.
• Протягом квітня-серпня 2022 року Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації здійснювався розподіл гуманітарної та благодійної допомоги, отриманої від Міністерства охорони здоров’я України, ВООЗ, волонтерських та інших організацій. Для населення, в т.ч. ВПО, лікарські засоби видаються через створені мобільні пункти видачі гуманітарної допомоги у закладах охорони здоров’я, ХАБи.
• Добігає до завершення реалізація планів заходів, спрямованих на підготовку закладів охорони здоров’я до опалювального періоду. Згідно до будівельних норм всі заклади, які мають операційні, палати інтенсивної терапії, пологові відділення тощо, обладнанні на 100 % резервними автоматичними джерелами електроживлення.
• У зв'язку з проведенням бойових дій та можливим зменшенням або перебоями подачі природного газу та електроенергії, заклади охорони здоров’я зосереджують зусилля на теплозабезпеченні приміщень, а саме перехід на модульні котельні на альтернативних видах палива та додатковою установкою дизельних генераторів. На цей час закладами охорони здоров’я отримано від міжнародних донорів та введено в експлуатацію 20 генераторів.
• З метою забезпечення мешканців Запорізької області та осіб, постраждалих в умовах воєнного стану, безперервною медичною допомогою, за кошти обласного бюджету проведено закупівлю двох комп’ютерних томографів на загальну суму 25 345 тис. грн, а саме:
- для КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР – придбано 32-зрізовий комп’ютерний томограф вартістю 14 520 тис. грн;
- для КНП «Міська лікарня № 9» ЗМР придбано 16-зрізовий комп’ютерний томограф вартістю 10 825 тис. грн.
• За кошти Державного бюджету України отримано:
- ендоскопічний інструмент – 2 комплекти для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР і КНП «ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» ММР;
- електрохірургічний апарат – 1 од. для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- монітор пацієнт (з аксесуарами) Efficia CM-12 (includingaccessories) у кількості 25 од. для: КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР – 12 од; КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР – 4 од.; КНП «Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» ЗОР – 2 од.; КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР – 2 од.; КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня» ЗОР – 3 од.; КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР – 2 од.;
- капнограф у комплекті з одноразовим адаптером РА TIENT MONITOR. EMMA MONITOR. FULL-ALARM. mmHg у кількості 8 од. для: КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР – 4 од., КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР – 2 од., КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР – 1 од., КНП «Міська лікарня № 9» ЗМР – 1 од;
- апарат наркозно-дихальний WATO EX-65Pro у кількості 1 од. та інфузійні насоси BeneFusion VP3 у кількості 2 од. для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- апарат рентгенівський діагностичний пересувний Mobile X-ray, MobileEye700 та у кількості 2 од. для для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- апарат ультразвукової діагностики з набором датчиків у кількості 12 од. для: КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР, КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР, КНП «Обласний медичний центр репродукції людини» ЗОР, КНП «Обласний перинатальний центр», ЗОР КНП «Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» ЗОР, КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР, КНП «Міська лікарня № 9» ЗМР, КНП «Міська дитяча лікарня № 5» ЗМР, КНП «Пологовий будинок № 3» ЗМР, КНП «Пологовий будинок № 4» ЗМР, КНП «Гуляйпільська міська лікарня» Гуляйпільської МР, КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району.
• За кошти, що надійшли на рахунок для задоволення потреб охорони здоров’я безоплатно передані:
- рентгенівська установка з С-аркою, призначена для використання під час досліджень та хірургічних втручань, у тому числі в кардіології та судинній хірургії (Система флюороскопічна рентгенівська загального призначення пересувна цифрова Carmex RK FP) – 1 од. для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- рентгенівська установка з С-аркою (з генератором 2,3 кВт) з рентгенівським столом і набором рентгензахісного одягу – 1 од. для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- електромеханічний операційний стіл, поліуретановий матрац (OM-6N) у кількості 2 од. для КНП «МЛ № 2» ЗМР та КНП «МЛ № 3» ЗМР;
- стіл операційний OT80.20NK у кількості 1 од. для КНП «ЗОКЛ» ЗОР;
- апарат штучної вентиляції легень універсального NKV-550 U у кількості 1 од. для КНП «ЗОКДЛ» ЗОР;
- апарат штучної вентиляції легень HAMILTON-C3 у кількості 1 од. для КНП «ОПЦ» ЗОР;
- наркозна станцiяCaelusLite з газовим модулем VСV-Man, Spont, HLM, РСV у кількості 5 од. для КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР;
- модульний монітор пацієнта Q5 у кількості 5 од. для КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР;
- апарат наркозно-дихальний Carestation 620, TM «GE» у кількості 1 од. для КНП «МДЛ № 5» ЗМР;
- обладнання для анестезії та реанімації (у складі: апарат для анестезії S7100, монітор пацієнта мультипараметровий BRIGHTFIELD HEALTHCARE V12i) у кількості 2 од. для КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР;
- наркозно-дихальний апарат CaelusLite у кількості 3 од. для КНП «МЛ № 9» ЗМР;
- автомобіль спеціалізований санітарний екстреної (швидкої) медичної допомоги «СКС» на базі автомобіля VOLKSWAGEN CRAFTER (4х4, неброньований), тип С, СКС-VWGL3H3-ШМДС у кількості 1 од. для КНП «ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР;
- спеціалізований автомобіль швидкої медичної допомоги на базі CITROEN JUMPER, тип С (4х2, неброньований) у кількості 5 од. для КНП «ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР.
• Станом на 01.07.2022 стаціонарна допомога населенню Запорізької області надається у 54 закладах охорони здоров'я на 10 676 ліжках цілодобового перебування хворих.
• З 24.02.2022 у закладах охорони здоров’я Запорізької області, які знаходяться на підконтрольній території, стаціонарно проліковано постраждалих від російської агресії – 564, з них дітей – 38; амбулаторно – 202.
• Станом на 01.09.2022, на підконтрольній Україні території Запорізької області, для надання стаціонарної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19 виділено 12 закладів охорони здоров’я, із загальною кількістю ліжок – 840. Всі ліжка забезпечені киснем, з них 759 – централізованою подачею, 81 – кисневими концентраторами. Загальна кількість ліжок інтенсивної/реанімаційної терапії - 134, апаратів ШВЛ - 129.
• За оперативними даними закладів охорони здоров’я станом на 07.09.2022 надано 40962 медичних послуг внутрішньо переміщеним особам.
• Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації, в умовах військового стану проводиться постійний моніторинг стану медичного обслуговування вагітних жінок та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб. Так, станом на 07.09.2022, по закладам охорони здоров’я які розташовані на підконтрольній території:
- кількість вагітних, взятих на облік в жіночих консультаціях з числа ВПО - 645, з них, жінок із групи високого ризику – 191.
- кількість дітей, взятих під медичний супровід з числа ВПО – 6225, в т.ч. з аутизмом – 53, з цукровим діабетом – 28, з ДЦП – 11, з ревматоїдним артритом – 5, орфанними захворюваннями – 5. Отримали амбулаторне лікування – 2430, стаціонарне – 297.
Захист дітей
• Починаючи з 24.02.2022 Служба у справах облдержадміністрації здійснювала координацію роботи з проведення евакуації (в інші області України та за кордон) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, моніторинг місця перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених, батьківського піклування, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. У зв’язку з тим, що органи опіки та піклування 55 територіальних громад області наразі не здійснюють своєї діяльності, Службою справах дітей Запорізької обласної військової адміністрації надавались погодження для виїзду за межі України дітей з прийомних, опікунських, патронатних сімей, дитячих будинків сімейного типу, а також батьківських дітей у супроводі родичів.
• За сприяння Служби у безпечні регіони України та за її межі евакуйовано (переміщено): 366 сімей опікунів/піклувальників в яких 598 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування); 59 прийомних сімей (129 дітей), 33 дитячих будинків сімейного типу (231 дитина); 3 сім’ї патронатних вихователів з 5 дітьми.
• Усиновлено 35 дітей, у тому числі: 29 дітей усиновлено громадянами України, 10 дітей -іноземними громадянами.
• Службами у справах дітей області, в тому числі й Службою у справах дітей облдержадміністрації, погоджено довіреності батьків/інших законних представників на перетин кордону України 125 дітей у супроводі родичів/знайомих. Відповідно до наказів служб у справах дітей 178 дітей, які без батьків /інших законних представників прибули з тимчасово окупованих територій/територій, де ведуться активні бойові дії, тимчасово влаштована до сімей родичів/знайомих. В тому числі, 1 дитині надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування у зв'язку із загибеллю батьків внаслідок бойових дій, дитину влаштовано під опіку.
• Здійснено організаційні заходи щодо евакуації 728 дітей, які цілодобово перебували в інституційних закладах, у тому числі, створених громадськими та релігійними організаціями
• Всього з початку воєнної агресії рф виявлено 217 дітей, які прибули до обласного центру без супроводу дорослих, з них: 178 дітей тимчасово влаштовано в сім’ї родичів, знайомих, 39 дітей до Запорізького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Також на території області виявлено 96 дітей, які залишилися без батьківського піклування, встановлено статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування 67 дітям. Вжито заходів щодо влаштування дітей в сім’ї опікунів піклувальників, тимчасового влаштування в сім’ї родичів, знайомих. Взято на облік 93 дитини, які опинилися у складних життєвих обставинах в зв’язку з проживанням в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, насильством в сім’ї тощо.
• У штатному режимі працює комунальний заклад «Запорізький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, наразі в центрі перебуває 28 дітей.
Промисловий сектор
• Запорізька область залишається важливим промисловим регіоном України із значним виробничим потенціалом. До початку російської агресії в області діяло 2 281 промислове підприємство, з яких 17 великих та 230 середніх.
• З початком воєнних дій на більшій частині промислових підприємств області була зупинена виробнича діяльність. Продовжували працювати лише деякі підприємства, у тому числі оборонно-промисловий комплекс, АТ «Мотор Січ». З квітня поточного року, не зважаючи на низку проблем пов’язаних з логістичними обмеженнями, зупинкою виробництв споживачів продукції та постачальників сировини вдалося відновити роботу більшості великих та середніх підприємств, які знаходяться на не окупованій території Запорізької області. При цьому, завантаженість виробничих потужностей складає близько 40-50 %.
• Завдяки відновленню діяльності промислового комплексу вдалося забезпечити налагодження економічного становища, надходження до бюджетів усіх рівнів, робочими місцями та доходами мешканців області.
• Крім того, підприємствами у значній мірі надається допомога цивільному населенню, яке постраждало від воєнних дій шляхом їх прихистку у соціальних об’єктів, працевлаштування переміщених з окупованих територій осіб, проведення волонтерської роботи та участі у зведенні оборони Запорізького краю.
• Також, промислові підприємства активно приймають участь у виконанні евакуаційних та військових заходів, наданні гуманітарної допомоги, послуг з транспортного та технічного забезпечення та інших завдань і замовлень органів державної влади та органів військового управління в умовах воєнного стану.
Агропромисловий сектор
• Через близькість проведення бойових дій робота аграріїв підконтрольної території області була ускладнена, або й зовсім неможлива. Незважаючи на це, сільгосптоваровиробники в 2,6 рази збільшили площі посівів ярого ячменю в 4.7 рази ярої пшениці.
• В дуже складних умовах провели збирання врожаю. Ранні зернові та зернобобові культури скошені на площі 121 тис. га, валовий збір склав 307 тис. тонн при урожайності 25,4 ц/га. Крім того скошено 25 тис. га озимого та ярого ріпаку, намолочено 50 тис. тонн з середньою урожайністю 19,7 центнера з гектара.
• Підконтрольна територія області повністю буде забезпечена продовольчим зерном для виробництва хліба, борошна та круп.
• На цей час сільгосптоваровиробники проводять підготовку ґрунту та посів озимого ріпаку, якого вже посіяно 1300 га та озимих зернових культур під врожай 2023 року.
• Підприємства харчової та переробної промисловості Запорізької області, які залишились на підконтрольній території, у повному обсязі забезпечують продовольчу безпеку регіону, зокрема, задовольняють потребу населення м. Запоріжжя, тимчасово переміщених осіб з окупованих територій, деякі громади Дніпропетровської, Донецької, Харківської областей хлібом та хлібобулочними виробами, борошном, молочними, м’ясними та рибними продуктами, кондитерськими виробами, у тому числі борошняними тривалого зберігання.
• Крім того, населення територіальних громад області безкоштовно забезпечувалося продовольчими товарами, які закуплено за державні кошти, зокрема, хлібом, цукром, олією соняшниковою рафінованою, макаронними виробами, крупою ячною, рисом та м’ясними консервами.
Економічний розвиток, продовольча безпека
• Задля забезпечення продовольчої безпеки (особливо це питання було надкритичним у перші дні війни) владою організовано оперативну комунікацію з представниками бізнесу, насамперед торговельними мережами області, підприємствами, які володіють складськими приміщеннями зі спеціальними умовами зберігання (морозильними камерами) для зберігання сформованого облдержадміністрацією продуктового резерву.
• Серед результатів:
- 100 % заповнення складів продуктами харчування та товарами першої необхідності, а також їх наявність у максимально можливому обсязі у залах торгових магазинів мереж області;
- активна взаємодія місцевих товаровиробників з торговельними мережами для своєчасного поповнення їх запасів, більш повного представлення їх продукції на полицях магазинів торговельних мереж.
• Урядом активно вживаються заходи з підтримки бізнесу в складних умовах воєнного часу.
• Зокрема, передбачено компенсацію роботодавцям витрат на заробітну плату працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб у розмірі 6,5 тис. грн за кожного такого працівника протягом двох місяців. Такий порядок діятиме ще 30 днів після завершення воєнного стану.
• Передбачено створення умов для забезпечення безкоштовного переїзду до місця тимчасового переміщення підприємств із постраждалих внаслідок бойових дій територій, а також надання всебічної допомоги (у підборі відповідних площ для розміщення виробництва; з переміщення та розселення персоналу; у підборі працівників у місці дислокації після переїзду тощо).
• Для бізнесу розширено можливості програми «Доступні кредити 5-7-9%».Також Уряд затвердив 6 програм безповоротної грантової підтримки малого і середнього бізнесу під назвою «єРобота» із загальним обсягом фінансування –16 млрд грн.
• Разом із цим запроваджено низку податкових преференцій для бізнесу. З метою дерегуляції запроваджено скасування на період воєнного стану усіх видів перевірок бізнесу (окрім тих, що стосуються перевірки цін на соціально значущі товари; декларативну систему відкриття бізнесу через Портал Дія).
• 22 серпня Урядом схвалено законопроєкт (№ 7689) про скорочення п’ятої частини від усього Переліку документів дозвільного характеру. Після його прийняття буде скасовано 17 дозволів, які наразі є неактуальними та не містять ризиків (загроз) для життя громадян та забезпечення безпеки держави.
Фінансові питання
• В перші дні війни за рахунок зменшення видатків на виконання непріоритетних заходів регіональних програм на суму 183.5 млн грн. було створено резерв коштів, з якого протягом 6 місяців надавалася фінансова підтримка військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України, підрозділам територіальної оборони, Національної поліції України, Служби безпеки України та іншим. Завдяки цьому усі рішення Ради оборони Запорізької області щодо виділення коштів на потреби оборони регіону та гуманітарні заходи виконуються оперативно.
• Своєчасно здійснювалося фінансування видатків закладів та установ обласного підпорядкування на заробітну плату, соціальні виплати та інші захищені статті видатків.
• Незважаючи на те, що більшість територіальних громад області мають проблеми з виконанням місцевих бюджетів, кожного місяця вирішується питання щодо фінансування заробітної плати працівників бюджетних установ, які залишилися на тимчасово окупованій території. З квітня по серпень цього року з обласного бюджету надано додаткову дотацію місцевим бюджетам на виплату заробітної плати в сумі 50,9 млн грн.
• Налагоджена робота з місцевими фінансовими органами та військовими адміністраціями щодо збереження та відновлення особистих електронних ключів та печаток, внесення змін до місцевих бюджетів в умовах воєнного стану, блокування/відновлення фінансування окремих бюджетних установ області, за діяльністю яких тимчасово втрачений контроль або наявні ознаки колабораційної діяльності з боку керівництва закладу.
Сфера ЖКГ
• На сьогодні на підконтрольних територіях області завершується планова підготовка об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери до роботи в осінньо-зимовий період 2022/2023 року. Рівень підготовки перевищує 80 %.
• Підготовлено 83 % котелень (170 з 207), 86 % теплових мереж – (660 км з 766 км), 86 % (48 з 52) центральних теплових пунктів. Замінено 90 % від запланованих теплових мереж (12,9 з 14,3 км). Завершити підготовку планується до 01.10.2022.
• Мінрегіоном України для виробників теплової енергії Запорізької області затверджено необхідні обсяги газу для надання послуг протягом опалювального сезону 2022/2023 року.
• На сьогодні населені пункти, які знаходяться на підконтрольній території без електропостачання, забезпечуються електрогенератори, які залучаються у тому числі за допомогою міжнародних донорів та волонтерів. З обласного бюджету виділено кошти (3,7 млн грн.) на будівництво повітряної лінії 10 кВ для відновлення електроживлення населених пунктів Воздвижівської громади Пологівського району, плануємо виділити кошти для забезпечення резервного електроживлення селища Комишуваха Запорізького району. Всі роботи планується завершити до початку опалювального сезону.
• На сьогодні у містах Запоріжжя та Вільнянськ, які мають централізоване опалення, розроблено заходи з організації роботи системи теплопостачання в умовах зменшення обсягів природного газу в опалювальний період, які передбачають запровадження різних заходів в залежності від відсотка зменшення обсягів постачання природного газу або його повної відсутності.
• В цілому по області особлива увага приділяється створенню централізованих пунктів обігріву, в першу чергу це бюджетні заклади, які опалюються твердим паливом. Створюються збільшені запаси палива та проводиться робота щодо забезпечення таких пунктів генераторами на випадок відсутності електроенергії.
• Для виконання першочергових аварійно-ремонтних робіт на об’єктах, які пошкоджені внаслідок бойових дій, сформовано реєстр будівельних матеріалів (65 найменувань на загальну кошторисну вартість 108,972 млн. грн).
• На сьогодні для здійснення аварійно-ремонтних робіт у підконтрольних населених пунктах Запорізької області за рахунок резервного фонду державного бюджету придбано будівельні матеріали на суму 10 млн. грн. (плита OSB – 3870 од.; дошка обрізна, гідроізоляційна плівка, лист оцинкований, профнастил, інше), які будуть направлені на найбільш постраждалі громади. Крім того, допомогу у вигляді будівельних матеріалів отримано від Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, від Представництва Норвезької Ради у справах біженців України
• Загалом будівельні матеріали отримали 14 громад, 2 підприємства і 1 учбовий заклад.
Відновлення об’єктів інфраструктури
• З початку повномасштабного вторгнення рф обласною військовою адміністрацією щоденно проводиться збір та фіксація зруйнованих та пошкоджених об’єктів внаслідок збройної агресії рф. Станом на 09.09.2022 року в області було зафіксовано 4290 зруйнованих об’єктів соціально-культурної сфери, житлового фонду, громадських будівель та споруд, об’єктів критичної інфраструктури та життєзабезпечення населення.
• Станом на теперішній час в області відновлено 1124 об’єкти:
- Багатоповерхові будинки – 79
- Приватні будинки – 21
- Школи – 1
- Дитячі садочки – 1
- Об’єкти життєзабезпечення (газо -, електро -, водопостачання) - 1022
• З метою збору даних щодо завданих пошкоджень та руйнувань внаслідок збройної агресії рф створена оглядова мапа, на якій постійно поновлюється інформація про зруйновані об’єкти інфраструктури Запорізької області, що дозволить місцевій владі об’єктивно оцінювати ситуацію з пошкодженими об’єктами соціальної та критичної інфраструктури та приймати ефективні рішення щодо планування відновлення і розвитку регіону та кожної громади.
• Продовжується робота щодо укладення охоронних договорів, укладено 10 охоронних договорів, 2 – знаходяться на підписанні у балансоутримувачів, 3 – в процесі укладення.
Транспорт та зв'язок
• З початку війни Запорізькою обласною військовою адміністрацією за підтримки Укрзалізниці у рамках евакуаційних заходів було перевезено 154 тис. пасажирів залізничним транспортом.
• Незважаючи на складні умови в умовах воєнного стану, забезпечується задоволення потреб промислових підприємств у доставці сировини та промислової продукції. Щодоби залізничним транспортом перевозиться 6 тис. т (або 100 вагонів) вантажів.
• Відновлено обслуговування приміських автобусних маршрутів загального користування. Наразі працює 60 внутрішньообласних автобусних маршрутів на підконтрольній території Запорізької області.
• АТ «Укрпошта» попри всі складнощі, викликані воєнним станом, до кінця липня 2022 року забезпечувала виплату і доставку пенсій і грошової допомоги по всій території області, у тому числі на непідконтрольних територіях.
• В порівнянні з квітнем-травнем 2022 року на сьогодні стабілізувалася ситуація з продажем пального на АЗС на території Запорізької області. На ринку присутні усі види палива в достатньому обсязі.
• Попри відключення та розукомплектування обладнання оператори мобільного зв'язку до останнього намагалися забезпечити зв’язок на непідконтрольних територіях області. Зокрема, за ініціативи ОДА у вересні цього року було відновлено зв'язок на території м. Енергодар.
Розв’язання екологічних проблем
• Департаментом захисту довкілля ЗОВА проведено аналіз змін якості повітря у період воєнного стану. Метою роботи стала оцінка рівня забрудненості атмосфери та аналіз рівня якості повітря у м. Запоріжжя за I півріччя 2022 року у порівнянні з аналогічними періодами 2020 та 2021 років. У результаті проведеної роботи було встановлено, залежність обсягів виробничих потужностей коливанням вмісту пріоритетних забруднюючих речовин у атмосфері.
• Зазначений аналіз направлено до Запорізької міської ради та може бути підставою для прийняття рішення щодо розробки плану поліпшення атмосферного повітря на території міста.
• З метою визначення шкоди та збитків, завданих земельному фонду області, внаслідок збройної агресії російської федерації видано розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено обласний склад комісії з визначення шкоди та збитків, завданих земельному фонду Запорізької області. Комісією розпочато роботу.
• З метою забезпечення безпеки громадян, відповідними розпорядженнями на час воєнного стану заборонена навігація на водних об’єктах області, рибальство, полювання, перебування у лісах.
• Під час проведення нерестової кампанії у весняно-літній період 2022 року, з урахуванням воєнного стану та певних обмежень з пересування в нічний період, здійснено координацію щодо взаємодії правоохоронних, рибоохоронних та природоохоронних органів.
• Для забезпечення населення дровами у осінньо-зимовий період, спільно з представниками обласного управління лісового та мисливського господарства та спеціалізованого державного підприємства «Херсонлісзахист» проведено обстеження лісових насаджень, які підлягають вибірковим санітарним рубкам.
Співпраця з громадськістю
• З початку повномасштабної агресії рф влада, благодійні та громадські організації, окремі волонтери об’єдналися задля вирішення складних проблем та допомоги тисячам громадян. У перші дні війни найактуальнішими стали питання дозволів на перетин державного кордону для доставки гуманітарної допомоги та забезпечення амуніцією наших військових. Зокрема, військова адміністрація сприяла у перевезенні вантажів військового призначення, що здійснювалось волонтерськими організаціями з-за кордону та по території України. Спільними зусиллями волонтерів та влади вдалося доставити необхідний автотранспорт та одяг для наших захисників. Зокрема вони отримали тепловізори, рюкзаки, довгоміри, шоломи, бронежилети та багато іншого військового приладдя. Робота триває й донині.
• На сьогодні Запорізькою обласною військовою адміністрацією надано право виїзду за межі України для здійснення гуманітарних перевезень більш ніж 300 волонтерам.
• В цілому за час військової агресії рф до Запорізької обласної військової адміністрації звернулися понад 94 різноманітних громадських об’єднань, благодійних організацій та фондів з проханням посприяти в їх поточній діяльності по наближенню нашої перемоги над ворогом. До здійснення гуманітарних місій долучались не лише волонтерські, але й релігійні та міжнародні організації.
Сфера культури
• Ведеться робота з викоренення з суспільного простору радянських ідеологем. Проаналізовано список пам’яток та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з увічненням пам’яті перемоги над нацизмом у ІІ Світовій війні, російською історією та культурою, з метою виявлення символів російсько-імперського та радянського минулого.
• Направлено до Міністерства культури та інформаційної політики подання щодо вилучення з реєстру, зняття з обліку та переміщення таких 52 пам’яток історії та монументального мистецтва м. Запоріжжя. Нині ця робота триває. Підготовлено та направлено на голів РВА та ОТГ методичні матеріали з питань перейменування об’єктів топоніміки населених пунктів, які пов’язані з державою-агресором чи історією російської імперії та СРСР.
• На початку війни створено Центр допомоги для осіб, які переміщуються із зони бойових дій. На базі ДП «Запорізький державний цирк» за ініціативи Запорізької обласної військової адміністрації з 01.03.2022 року було створено Центр для прийому осіб, які переміщуються із зони бойових дій. У центрі працював медичний пункт, було забезпечено харчування переселенців, облаштовано сидячі місця та спальні місця прямо на арені для відпочинку стомлених і виснажених важким переїздом людей.
• Враховуючи зростання кількості вимушених переселенців та з метою налагодження більш ефективної комунікації з 23.03.2022 Центр перемістився у приміщення Виставкового Центру «Козак - Палац». Це був перший приклад ефективної взаємодії органів державної влади, відповідального бізнесу та волонтерів у сфері надавання гуманітарної допомоги. У центрі облаштовано медичний пункт, надається консультації з питань працевлаштування, отримання статусу ВПО, психологічна допомога, забезпечено харчування переселенців, за потреби надаються місця для постійного проживання.
• Фактично Центр є певним соціально орієнтованим хабом, де комплексно вирішуються нагальні проблеми переселенців: здійснюється консультативно-роз’яснювальна робота, надається медична та психологічна допомога, переселенці мають змогу отримати одяг, засоби гігієни, продукти харчування, гарячі обіди тощо.
• За період свого існування Центром надана допомога десяткам тисяч вимушених переселенців з тимчасово окупованих районів Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганських областей. Станом на 07.09.2022 Центром було зареєстровано 74 926 чол., з них 17 442 дітей.
• З метою координації зусиль та більш ефективного надання гуманітарної допомоги у м. Запоріжжі також створено окремі центри допомоги для мешканців Бердянського, Мелітопольського, Василівського, Пологівського районів.
• Підтримка ВПО та військовослужбовців культурною спільнотою. Департаментом культури та інформаційної політики ведеться щоденний моніторинг стану закладів культури на території області. Забезпечено стабільне фінансування всіх обласних комунальних закладів. Обласними комунальними закладами культури забезпечено працевлаштування 14 ВПО із Донецької, Запорізької областей, переміщено на територію обласного центру КЗ «Мелітопольський фаховий коледж культури і мистецтва» Запорізької обласної ради, забезпечено вступну кампанію КЗ «Мелітопольський фаховий коледж культури і мистецтва» та
• Обласними театрами та філармонією забезпечено проведення концертних програм для ВПО та військовослужбовців, що знаходилися на лікуванні у Запорізькому військовому шпиталі, ігрових програми для дітей ВПО, які розміщувалися у закладах міста. В рамках проєкту «Поетична сцена» артистами театрів виконувалися вірші, які виставлені на офіційних сайтах та у інтернет-мережі Facebook. На офіційних сайтах забезпечено онлайн-трансляції тематичних концертів до державних свят та вистав з діючого репертуару.
• За цей період проведено 230 концертів та вистав для більш як 20,0 тис. ВПО та військовослужбовців. Також поряд з основним видом діяльності театри та філармонія здійснювали активну діяльність щодо підтримки військовослужбовців: пошито понад 700 Державних Прапорів України, 312 спальників, 412 дощовиків, 3904 балаклав, 400 од. постільної білизни, 7677 од. та 48 упаковок спідньої білизни, 500 жовто-блакитних опізнавальних пов’язок на руку для тер оборони, 256 маскувальних шапок-кікімор, передано 1700 літрів узвару, виготовлено 100 тисяч пиріжків, передано транспортні засоби, 12 ящиків «Коктейлів», закуплено бронежилети 34 комплекти, понад 500 тис. грн. коштів перераховано на потреби ЗСУ.
• Активну роботу проводять бібліотеки. За зазначений період кількість читачів обласних бібліотек поповнилася на 6096 чол., відвідування 38163 чол., видано 141782 екз. ЗОУНБ ініційовано Всеукраїнську акцію «Книги для нескорених» (зібрано понад 1500 екз. книг для знищених бібліотек області).У бібліотечних закладах відкрито простори для ВПО, бібліотечні хаби, працюють онлайн-клуби англійської, німецької мов. Бібліотеки стали територіями спілкування, взаємодії та розвитку де працюють психологи з військовослужбовцям та їх дітьми, ВПО, жінки з дітьми тощо.
• Департаментом спільно з музеями області та Національним заповідником «Хортиця» здійснено евакуацію культурних цінностей в більш безпечні місця, визначені Міністерством культури та інформаційної політики України:
- Національний заповідник «Хортиця» - 1377 предметів;
- обласний художній музей – 909 предметів;
- обласний краєзнавчий музей – 19523 предмети;
- Гуляйпільський, Вільнянський, Токмацький – 222 предмети;
- Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека - 835 цінних видань.