Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Кабмін підтримав введення кримінальної відповідальності за примусову паспортизацію

19 вересня 2022 - 17:20

Уряд на своєму засіданні підтримав внесення на розгляд Верхової Ради України проєкту Закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації».

З 2014 року російська федерація здійснює незаконну паспортизацію населення України. В умовах збройної агресії такі дії є порушенням Міжнародного гуманітарного права.

Зокрема, стаття 45 Положення про закони та звичаї війни на суходолі, яке є додатком до ІV Гаазької конвенції від 18 жовтня 1907 року, забороняє примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику.

Разом з тим Міжнародне гуманітарне право не містить ефективних інструментів покарання за його порушення, тому росіяни не обтяжують себе його дотриманням.

Існуюча стаття 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни) також не є дієвим інструментом.

Росіяни та їхні посібники з 2014 року примусово роздали сотні тисяч паспортів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, не кажучи про український Крим.

Жодного судового вироку за такі злочини вони не отримали. Саме відчуття безкарності дозволяє їм поводити себе так зухвало.

Отже, проєкт закону про протидію російській паспортизації, що сьогодні підтримав Уряд, пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями: 111-3, 438-1, якими передбачена кримінальна відповідальність за:

1) набуття в умовах воєнного стану українським публічним службовцем громадянства держави-агресора за відсутності ознак державної зради;  

2) пропаганду, публічні заклики, поширення матеріалів із закликами щодо необхідності набуття громадянами України громадянства держави-агресора;  

3) вчинення дій щодо примушування громадян України до набуття громадянства держави-агресора, а також створення умов, за яких обсяг прав громадян України буде меншим, якщо вони не мають паспортних документів держави-агресора.

Крім того, пропонується внести супутні зміни в Кримінальний процесуальний кодекс і Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Наголосимо, що закон – у разі його ухвалення – не матиме зворотної сили. Тобто, він не розповсюджуватиметься на факти отримання українцями паспортів російської федерації до набрання цим законом чинності.

«Уряд підтримав. Тепер – слово за парламентом», – сказала віцепрем’єр Ірина Верещук під час презентації цього законопроєкту.

 

За матеріалами МТОТ

Читайте також

Звернення керуючого Запорізькою єпархією православної церкви України єпископа Фотія напередодні Великодня

Свято краси та грації, сили та швидкості: відбувся обласний фінал змагань «Пліч-о-пліч» з черліденгу та футзалу

«Талант на мільйон для ЗСУ»: запорізькі школярі об'єдналися у боротьбі за перемогу

Дізнайтеся про силу українського громадянського суспільства: новий онлайн-курс розкриває секрети нашої стійкості

Юні баскетболістки із Запоріжжя – чемпіонки України

СБУ встановила ще 6 правоохоронців-перевертнів, які займаються репресіями та фабрикують «докази» проти українців на тимчасово окупованих територіях

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Одного чоловіка поранено під час ворожої атаки на Запорізький район

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 795-го дня війни

Прилади нічного бачення (монокуляри та бінокуляри) постійно потрібні нашим захисникам.

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 335 разів ударили по Запорізькій області