Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Майже 40% онкологічних захворювань можливо попередити: в Запоріжжі впроваджують проєкт онкоскринінгів

17 жовтня 2024 - 14:40

В Запорізькій області стартував пілотний проєкт профілактики онкологічних захворювань. Про конкретні дослідження та плани з розвитку онкологічних скринінгів представники медичної галузі розповіли під час брифінгу в медіацентрі при Запорізькій ОВА.

– Стартував дуже важливий для нашого регіону проєкт – профілактика онкологічних захворювань. Враховуючи його складність та специфічність, до нього буде залучено Запорізький державний медико-фармацевтичний університет, – розповів головний лікар Запорізької обласної клінічної лікарні Ігор Шишка.

В ЗДМФУ працює оновлена кафедра онкології.

– Онкологічні захворювання – це дуже складна проблема. Пошуком способів лікування займаються фахівці багатьох напрямів науки. Викладати цей предмет студентам та інтернам важко. Це потребує ретельної підготовки фахівців та викладачів. Оновлена кафедра виконує свої завдання та функціонує на базі обласної лікарні, – пояснив ректор Запорізького державного медико-фармацевтичного університету Юрій Колесник.

Очолює оновлену кафедру професор Олексій Ковальов. В центрі його наукових інтересів – не тільки сама хвороба, але й фактори ризику. Саме тому лікар наполягає на необхідності регулярних скринінгів. Вони дозволяють виявити хворобу на ранніх стадіях.

– Війна – серйозний виклик для Україна. Бойові дії високої інтенсивності обов’язково вплинуть на здоров’я людей. Досвід минулих війн свідчить, що після завершення конфлікту різко зростає кількість онкологічних захворювань. Така ж ситуація може виникнути і в Україні. Однак майже 40% випадків раку можна попередити. Цього можливо досягти завдяки первинній профілактиці та ранній діагностиці, – зазначив завідувач кафедри онкології Запорізького державного медико-фармацевтичного університету Олексій Ковальов.

На думку фахівця, населенню мають бути доступні скринінги шийки матки, товстої кишки, легенів, передміхурової та молочної залоз. Один з таких пілотних проєктів наразі реалізують на базі центру первинної медико-санітарної допомоги № 2.

– Для популяризації доступності скринінгів ми визначили пілотний центр. В ньому ми перевіримо діяльність алгоритму, виявимо всі можливі помилки та усунемо їх. Отриманий досвід ми інтегруємо на всі центри первинної медико-санітарної допомоги Запоріжжя, – розповіла директорка Департаменту з питань охорони здоров'я та медичного забезпечення Запорізької міської ради Анна Дуб.

Наразі визначено чотири основні категорії досліджень. Зокрема, скринінг передміхурової залози, шийки матки, молочної залози та легенів. Створено алгоритм лікування – починаючи з сімейного лікаря та закінчуючи вузькопрофільним спеціалістом.

– Я переконаний, що при такій синергії науки та практики проєкт буде реалізований не тільки в пілотному варіанті. З часом за належної підтримки він зможе розповсюдитись за межі регіону. Він докорінним чином змінить якість життя наших жителів, – підсумував Ігор Шишка.

 


 

Читайте також

Оренда державного майна: на аукціон виставлена частина адміністративної будівлі у Новомиколаївці загальною площею 91,2 м²

«Голоси дітей та освітян»: в Запоріжжі обговорили труднощі та досягнення в освіті в умовах війни

Жахлива ніч в Запоріжжі: внаслідок ворожої атаки «шахедів» зруйновані будинки, поранені люди

Обираючи правду: як російська пропаганда зробила «День перемоги» найголовнішим святом

Прості поради допоможуть українцям «залишити гроші для себе»: стартувала інформаційна кампанія щодо енергоефективності

Обираючи правду: чому Україна вшановує пам'ять 8-го, а не 9 травня

Рівно на хвилину життя в місті завмирає: о 9:00 хвилиною мовчання в Запоріжжі вшановують загиблих під час війни українців

Чотири людини поранені внаслідок ворожої атаки на Запоріжжя.

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 07.05.2025

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1168-го дня війни

«Ми хочемо, щоб люди жили у звичних умовах, а не в закритих установах», – міністерка соціальної політики Оксана Жолнович

День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війни – 2025: не святкуємо, а вшановуємо