Знищення Каховської ГЕС військами країни-агресорки відчутно вплинуло на екосистеми Національного заповідника «Хортиця». Про масштаби змін та актуальні обмеження щодо відвідування території заповідника розповіли під час брифінгу його співробітники.
Внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС оголилося приблизно 180 гектарів узбережжя Національного заповідника «Хортиця». Зникнення мережі озер та проток негативно вплинуло на екологію заповідника. Адже протягом семи десятиліть існування заплави сформувалися унікальні умови для функціонування водної екосистеми – з її рослинністю, організмами, рибними ресурсами.
– Після підриву дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року водосховище стрімко обміліло. За десять днів рівень води впав приблизно на 5 метрів. Це призвело до поступового осушення всієї Хортицької заплави. Натепер зі ста гектарів водного плеса у нас залишилося лише близько десяти гектарів – це так звані залишкові водойми. Це невеликі водойми, які фактично є калюжами, із залишками водних біоресурсів. Існування біоресурсів тепер залежить від атмосферних чинників. Поряд з цим ми спостерігаємо за трансформацією даних територій. А саме утворенням екосистем, які своїми параметрами повністю відтворюють вигляд даних ділянок до затоплення, – пояснив завідувач сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко.
Обміління Дніпра відкрило нові можливості для археологів та науковців.
– Щодо знахідок, їх було дійсно багато – декілька тисяч. Здебільшого це фрагменти кераміки доби бронзи, частково скіфського періоду та середньовіччя. Зараз всі ці матеріали обробляються і будуть цьогоріч викладені у звітах наших співробітників, – зазначив завідувач відділу охорони археологічних пам’яток та природи Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Кобалія.
Зміни ландшафту та екосистем заповідника спричинили низку обмежень. Ці обмеження пов’язані як з безпекою, так і з охороною культурної спадщини. Саме тому співробітники заповідника нагадують відвідувачам про правила поведінки на його території.
– Хотілося б знову нагадати про правила поведінки на території Національного заповідника «Хортиця». Наразі обмежено для відвідувань територію узбережжя острова та його лісові масиви. Дозволено пересування тільки асфальтованими шляхами і перебування біля туристичних комплексів. Ці обмеження, в тому числі, пов'язані з підривом Каховської ГЕС. Адже після обміління Дніпра на нових ділянках можуть розташовуватися артефакти, які потребують охорони від так званих «чорних археологів». Також на цих територіях часто знаходять вибухонебезпечні предмети, – зазначила заступниця директора з наукової роботи Національного заповідника «Хортиця» Світлана Охріменко.
Світлана Охріменко зауважила, що цього року вже зафіксовано щонайменше 3 випадки, коли люди намагалися потрапити на новоутворені мілини та острови в руслі Дніпра і були відрізані від берега. Евакуація потребує чималих зусиль, тож не слід наражати себе на небезпеку.