З 20 березня 2025 року діє оновлений порядок виплати пенсій для внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або за кордоном. Уряд ухвалив відповідну постанову. Про це повідомив заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Сергій Кам’янченко під час брифінгу в медіацентрі при ЗОВА.
Уряд України ухвалив Постанову № 299 та вніс зміни в чинний порядок проведення пенсійних виплат.
– Одним із головних пунктів цієї Постанови є те, що зареєстровані до 24 лютого 2022 року внутрішньо переміщені особи відтепер можуть отримувати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України. Раніше це можна було зробити виключно в Ощадбанку. Крім того, ця категорія громадян була змушена проходити ідентифікацію раз на пів року. Тепер вони мають це робити, як й інші вимушено переміщені особи, раз на рік, – зазначив заступник начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області Сергій Кам’янченко.
Відтепер всі пенсіонери, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях, мають раз на рік проходити фізичну ідентифікацію в органах Пенсійного фонду України. Робити це слід до 31 грудня кожного року.
– Також людина з тимчасово окупованих територій повинна раз на пів року користуватися своїм банківським пенсійним рахунком за умови, що за цей термін вона не проходила фізичну ідентифікацію. В іншому випадку їй буде припинено нарахування пенсії та соціальних виплат. Такі вимоги встановлені, щоб Пенсійний фонд України мав підтвердження, що людина жива й кошти зі своєї картки отримує саме вона, – пояснив Сергій Кам’янченко.
Пройти фізичну ідентифікацію людина може в декілька способів. Зокрема, онлайн через електронний кабінет Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис».
– Якщо пенсіонер зайде до свого особистого кабінету в такий спосіб, то дані про її ідентифікацію надійдуть до органів Пенсійного фонду протягом декількох хвилин. Також із 2023 року доступна ідентифікація за допомогою відеоконференції. Запит на неї можна зробити через відкриту сторінку порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, – зауважив спікер.
Пенсіонери, які перебувають за кордоном, можуть пройти ідентифікацію в дипломатичній установі. Консул України надасть документ, що людина є живою й самостійно звернулася до установи.
– Ці документи слід надіслати замовним листом поштою до органів Пенсійного фонду України або подати через вебпортал електронних послуг ПФУ із використанням кваліфікованого електронного підпису. Пенсіонери, які повернулися до України, можуть ідентифікуватися особисто у будь-якому відділенні ПФУ або банку, де відкрито пенсійний рахунок, – повідомив Сергій Кам’янченко.
Якщо людина не пройде ідентифікацію у визначений термін, їй буде призупинено нарахування пенсії.
– Крім того, громадяни на тимчасово окупованих територіях і ті, хто з них виїхали, зобов’язані підтвердити неотримання пенсії від країни-агресорки. Заяву про це в довільній формі слід подати до Пенсійного фонду України разом із документами на призначення, поновлення чи продовження виплат, – підсумував заступник начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області Сергій Кам’янченко.