Сказ, африканська чума свиней та ящур. Про ситуацію щодо захворюваності та заходи профілактики цих вірусних захворювань тварин розповів в. о. заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Віталій Д’яков під час брифінгу в медіацентрі ЗОДА. Ситуація із захворюваністю на сказ у Запорізькій області Епізоотична ситуація зі сказом в Запорізькій області залишається складною, але контрольованою. – За 4 місяці 2025 року зафіксовано 10 випадків сказу серед тварин – у п’яти котів та п’яти собак. Для порівняння: за аналогічний період 2024 року було 39 випадків сказу. Тож ситуація покращується, – констатував Віталій Д’яков. Таких результатів вдалося досягти завдяки проведенню необхідних ветеринарно-профілактичних заходів, зокрема й пероральній імунізації диких м’ясоїдних тварин. – Імунізація проводилася відповідно до методичних настанов за межами населених пунктів – на полях і в лісомисливських господарствах. Під час весняної кампанії в процесі розкладання пероральної вакцини було залучено 29 бригад. Оброблено підконтрольну Україні територію Запорізької області площею понад 1868 квадратних кілометрів. При цьому розповсюджено 46 707 принад, тобто 25 принад на квадратний кілометр, – розповів спікер. За словами Віталія Д’якова, сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварини і людини. Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння слини зараженої тварини на слизові оболонки. – Єдиним способом захистити себе та своїх домашніх улюбленців від сказу є щорічне щеплення тварин. Вакцина проти сказу є безкоштовною і доступною в усіх державних лікарнях ветеринарної медицини. Тож кожен власник тварин може звернутися до цих установ для вакцинації, – зазначив представник Держпродспоживслужби. Африканська чума свиней: заходи профілактики Ще одне вірусне захворювання, яке вражає диких та домашніх свиней, – африканська чума свиней (АЧС). «Африканка» не передається людям. З початку року в області не зареєстровано жодного випадку АЧС. Проте слід дотримуватися певних засторог, адже це захворювання з високою летальністю. Воно призводить до значних економічних втрат. Джерела зараження – як прямий контакт, так і опосередковані фактори: корми, транспорт, персонал, птахи, гризуни, харчові відходи. Щоб запобігти занесенню вірусу до господарств, потрібно:
- утримувати свиней у закритих приміщеннях;
- уникати контактів з іншими тваринами;
- не згодовувати неперевірені харчові відходи;
- не купувати тварин без документів.
Ідентифікація тварин
В Держспоживслужбі наголошують: ідентифікація та реєстрація тварин – ключовий механізм контролю поширення хвороб.
– Звертаємося як до фізичних, так і до юридичних осіб: якщо ви придбали за межами свого господарства якусь тварину, вона повинна зайти з ветеринарними та з ідентифікаційними документами. Тобто мати ветеринарне свідоцтво форми 1 та ветеринарну картку про переміщення тварини, – наголосив Віталій Д’яков.
Ризик ящуру
В Україні останній випадок ящуру фіксувався у 1988 році. З 1992 року Україна має статус країни, вільної від ящуру без вакцинації. Цьогоріч у деяких державах ЄС зареєстровано спалахи ящуру. У зв’язку з цим Держпродспоживслужба впроваджує посилений контроль і закликає власників сільськогосподарських тварин бути максимально уважними до стану їхнього здоров’я.
Ящур небезпечний не тільки для тварин, але й для людей.
– Люди заражаються ящуром в більшості випадків при споживанні зараженого молока. Тому радимо купувати і вживати молоко промислового виробництва. Якщо ви купуєте молоко на ринках, слід піддавати його кип’ятінню або пастеризації, тобто підігріву. Високі температури вбивають вірус, – зазначив Віталій Д’яков.