16 релокованих громад. 60 тисяч жителів, що були змушені покинути свої домівки через військову агресію рф. Це – про Мелітопольський район. Про досягнення, плани та проблеми, які щодня доводиться вирішувати вимушеним переселенцям з Мелітопольщини, йшлося під час засідання учасників Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Воно відбулося в Запоріжжі за участі голови Офісу Конгресу Лілії Пашинної та голови Запорізької ОДА Івана Федорова.
За словами голови Мелітопольської райдержадміністрації Ігоря Судакова, ключовим напрямом роботи громад є допомога Збройним Силам України. За три попередні роки на підтримку ЗСУ виділено 859 млн грн.
– Від 30 до 60 % видатків місцевих бюджетів у 2024 році, а це майже пів мільярда гривень, спрямували на оборону. Продовжуємо підтримувати й ветеранів – створили підрозділи з ветеранської політики. Наразі в районі діють 27 місцевих програм допомоги ветеранам. Майже 37 млн грн вже виділено на підтримку ветеранів та членів їхніх родин. В планах – створення ветеранського простору. Ми зобов’язані забезпечити максимально комфортні умови для повернення наших Захисників та Захисниць до цивільного життя, – переконаний Ігор Судаков.
В громадах району вважають, що молодь – це майбутнє Мелітопольщини. Тому в Запоріжжі відкрито 2 молодіжних центри, в яких провели понад 400 зустрічей, майстер-класів, свят для майже 3 тисяч молодих людей.
– Організували ми й відпочинок для маленьких мелітопольців. У 2024 році 884 дитини відпочили в інших регіонах України, ще понад 200 дітей – за кордоном. Це 95 % задоволених запитів, які постійно зростають. Досягненням минулого року є створення Центру захисту і підтримки дітей та сімей, які виїхали з окупації. На його базі ми запустили лабораторію психологічної та психофізіологічної допомоги, – повідомив голова Мелітопольської РДА.
Ігор Судаков розповів членам Конгресу про оптимізацію закладів освіти та роботу релокованої до Запоріжжя багатопрофільної лікарні інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги. Поділився й планами на найближче майбутнє. Зокрема, в Запоріжжі планують створити хаб «ВетеранПро Мелітополь» та Громадський центр єдності та ідентичності.
Ігор Судаков звернув увагу й на виклики, які щоденно доводиться вирішувати вимушеним переселенцям. Основна проблема для них – забезпечення житлом. 95 % людей живуть в орендованих квартирах. Найбільш прийнятне для них рішення житлового питання – це отримання грошової допомоги або компенсації на купівлю житла.
– Хочу звернутися до Мінсоцполітики та Міністерства розвитку громад і територій. На жаль, в законодавчому полі виплата компенсації за житло, яке залишилося в тимчасовій окупації, наразі не передбачена. Ми, як ніхто, розуміємо, що таке вимушено покинути рідний дім. Є принципова різниця між тими громадянами, які вимушено покинули тимчасово окуповані території, і тими, які добровільно перемістилися зі стабільних регіонів до більш безпечних. Те що втратили одні, не зрівняти з тим, що втратили інші. Необхідно запровадити поняття «вимушено переміщена постраждала особа» і змінити підхід соціальної політики щодо цих абсолютно різних категорій. Наша спільна мета – не допустити масової міграції та іміграції вимушено переміщених українців, – зазначив Ігор Судаков.
Голова Офісу Конгресу місцевих і регіональних влад Лілія Пашина та голова ЗОДА Іван Федоров зазначили, що повноцінне вирішення житлового питання для ВПО – це справа майбутнього. Але вже зараз люди можуть отримувати соціальні виплати від держави на проживання. Також можна вносити дані до Міжнародного реєстру збитків, завданих рф, щоб у подальшому отримати компенсації.