У Кушугумській громаді Запорізького району – справжнє нашестя сарани. Вперше за десятки років регіон зіштовхнувся з такою кількістю шкідника: хмари комах прийшли з території висохлого Каховського водосховища. Про перебіг боротьби із сараною розповіли представники Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області під час брифінгу в медіацентрі при ЗОВА.
Триває війна. Більша частина водосховища залишається недоступною. Саме тому без природного водного бар’єру та сприятливих температурних умов сарана на території активно розмножувалася, а потім рушила у найближчі села.
Першими тривожний сигнал подали органи місцевого самоврядування та жителі Кушугумської громади. Як розповіла під час брифінгу заступник начальника управління -начальник відділу управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Людмила Кир’ян, ситуація розвивається стрімко.
– У зв’язку з активізацією сезонної фази розвитку сарани, виявлено осередок єгипетської сарани на території Кушугумської територіальної громади Запорізького району чисельністю 40–50 екземплярів на метр квадратний, подекуди – до 80 екземплярів, що значно перевищує економічний поріг шкодочинності, – пояснила Людмила Кирʼян.
Начальник відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Ольга Іртюга додала, що регіон потерпає від двох видів сарани одночасно.
– У нас наразі зафіксовано два види саранових – це сарана перелітна і сарана єгипетська. Обидва вогнища відродження шкідників знаходились на території Каховського водосховища, саме тому у нас не було фізичної можливості обстежити прибережну територію, – розповіла Ольга Іртюга.
Погодні умови останніх років – посухи та спека лише погіршують ситуацію, створивши ідеальні умови для масового розмноження шкідника.
– Збільшення чисельності сарани спостерігається після 1–2 посушливих років, які характеризуються підвищеними температурами та зменшенням кількості опадів, що ми й спостерігаємо цього року. Також відсутність обробітку ґрунту, у зв’язку з тимчасовою окупацією деяких територій області, спонукали до появи сарани, – пояснила Людмила Кир’ян.
Усі громади попереджені про загрозу, розроблено перелік необхідних дій. Обробки територій розпочалися в місцях спільного користування та на вулицях з дотриманням усіх санітарних норм. Застосовуються лише дозволені в Україні інсектициди.
– Обробки необхідно проводити в тиху, безвітряну погоду, вранці або ввечері, препаратами, дозволеними в Україні. Під час проведення заходів важливо суворо дотримуватися санітарних правил, регламентів застосування препаратів і заходів з охорони праці, – наголосила спікерка.
Ситуація наразі під контролем фахівців – здійснюється постійний моніторинг розповсюдження сарани та обстеження полів разом із представниками громад. На території кількох населених пунктів вже запроваджено особливий режим захисту рослин, щоб ефективніше здійснювати заходи з боротьби зі шкідниками.