Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Уперше за останні 10 років коштом обласного бюджету видано книги місцевих авторів

2 березня 2018 - 15:29

Сьогодні в облдержадміністрації відбулася презентація книг запорізьких авторів. В урочистому заході взяли участь заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін, керуючий справами виконавчого апарату облради Володимир Подорожко, в. о. директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Лєван Шишинашвілі, народний депутат України 1-го скликання Олександр Білоусенко, директор видавництва «Дике Поле» Олександр Лазутін, голова обласної організації Національної спілки письменників України Олександр Медко, а також автори видань.

Це перший такий масштабний проект для області у галузі книговидання. За останні десять років обласною владою вперше виділено кошти на видання книг запорізьких письменників та поетів. У рамках «Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2016-2020 роки» Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю у 2017 році на ці цілі було виділено 320 тис. грн.

Наразі випущено 11 книг загальним накладом 2000 тисячі примірників. Усі книги видані українською мовою.

- Це насправді значна подія для запорізької спільноти. Через брак коштів досить тривалий час, понад 10 років, коштом обласного бюджету не видавалися книги. Незважаючи на велику кількість літераторів та письменників у Запорізькому краї, їх твори не мали змоги друкуватися. Минулого року ми зрушили цю ситуацію з місця та розпочали процес виділення коштів для видання нових книг. Матеріали для друку було відібрати досить важко, бо його накопичилось досить багато. Було представлено близько 30 рукописів. І всі вони заслуговують на друк, наразі видано було 11 книг. Проте цей процес не закінчується. На книговидання на цей рік з обласного бюджету передбачено майже 400 тис. грн. Ініціатива книговидання  розпочата у кожного року ми будемо лише нарощувати темпи. Вже є задум цього року створити та видати перший том хрестоматії, щоб запоріжці знали не тільки своїх письменників, а й вивчали свою історію та не забували своє коріння, - відзначив під час заходу Едуард Гугнін.

За словами Володимира Подорожка, 11 видань запорізьких письменників українською мовою для читацької спільноти запоріжців – це значний вклад у розвиток сучасного суспільства та культури взагалі.

- Наразі світ побачили 11 книг, проте на цьому ми зупинятися не будемо. Сподіваємось, що кожен запорізький автор знайде для себе свій літературний п’єдестал, а влада буде підтримувати творчі доробки митців, - запевнив Володимир Подорожко.

Як зазначив виконуючий обов’язки директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Лєван Шишинашвілі, завдяки спільній взаємодії митців та облдержадміністрації у Запорізькому регіоні відновлюється книговидання. За досить короткий термін були відібрані та надруковані матеріали, що багато років чекали свого часу.

- Впевнений, що це лише перший крок. Перший, але вдалий. Нам вдалося переконати багатьох у необхідності відродження бюджетного книговидання в області. Процес був складний, було багато суперечок, але все подолано, необхідний досвід набуто і відтепер нам буде простіше рухатися вперед. Зазначу, що це досить унікальний досвід, адже мало  областей можуть похвалитися виданням книг місцевих авторів у таких форматах. Немає сумніву, що наші доробки посядуть гідне місце в бібліотечних фондах області та знайдуть свого читача, - зазначив Лєван Шишинашвілі.

Як наголосив Олександр Білоусенко, влада приходить до розуміння  того, що митців треба підтримувати не лише на словах. Бо видання сучасних книг – це перспектива розвитку суспільства та нації.

За словами голови обласної організації Національної спілки письменників України Олександра Медка, тривала досить складна робота, проте є кінцевий результат,  коли читач тримає книгу в руках. Це копітка і продуктивна робота митців та влади.

- Дуже символічно, що завтра відзначається Всесвітній день письменника, а сьогодні ми маємо нові книги, які багато років не друкувалися. Обласна влада дає можливість реалізувати письменникам свою творчість, ми отримали потужну підтримку та розуміння, - подякував Олександр Медко.

 Олександр Лазутін розповів, що за 23 роки існування видавництва «Дике Поле» було надруковано багато видань. Проте 11 книг за кілька місяців  у видавництві друкували вперше.

- Попри те, що ми працювали просто в шаленому темпі, отриманий результат вартий цієї наполегливої праці. Наразі вийшла ціла серія нових книг, видання єднають цілі літературні покоління на Запоріжжі, стають сучасним культурним ланцюгом єднання для українців. Книги досить різні за темами та стилем, є як поезія, так і проза. Тепер запорізька громадськість матиме можливість ближче познайомитися з письменниками рідного краю, - зазначив Олександр Лазутін.

Видання розраховані як на школярів, так і на дорослих читачів, усі охочі можуть ознайомитися з прозою та поезією сучасників, дізнатися щось більше про рідний край, історію, наблизитися до літературного мистецтва.

Найближчим часом до шкіл та бібліотек надійдуть видання: «Письменники Запорізького краю (кінець ХХ початок ХХІ століття). Антологія прози і поезії»; Василь Діденко «Вибрані поезії. Спогади сучасності»; Олександр Медко «ХОРА»; Вікторія Сироватко «Віддам в хороші руки»; Збірка віршів, Микола Білокопитов «Смішно живемо»; Проза, Костянтин Сушко «Terra Grata» (Земля бажана), Проза, Любов Геньба «На гостинах у долі»; Поезія, проза, Юрій Єршов-Холодний «Народе необачний»;  Вірші, Олег Гончаренко «Нова братина»; Вірші, Ольга Стадніченко «У свічаді слова: література, письменник, час»; Літературні дослідження, Юрик Полян-Пилип «Тільки Сталін на стіні». Фольклор  епохи соціалізму.

Автори також розповіли про окремі книги. Зокрема, виділена книга «Письменники Запорізького краю (кінець ХХ початок ХХІ століття). Антологія прози і поезії». Її видано накладом 500 примірників, до неї увійшли вибрані твори 37 письменників Запорізької області, членів Національної спілки письменників України, життєвий і творчий шлях яких тісно пов’язаний із Запорізьким краєм.

Ще одне значне досягнення – видання ілюстрованої енциклопедії «Запорізька область». Високохудожній фоліант містить цікаву науково виважену інформацію про природу, історію нашого краю, сучасну культуру, архітектуру, розкриває туристичний та інвестиційний потенціал області. Книга проілюстрована великою кількістю колоритних фотографій та буде цікава як для жителів області, так і для гостей. Фундаментальна праця – так можна охарактеризувати фотоальбом «Запорізький край», виданий у 2017 році за сприяння Запорізької обласної державної адміністрації та Запорізької обласної ради. Це книга про запоріжців, про покоління трудівників,  нащадків славетного запорозького козацтва у світлинах відомих фотомитців. Саме такі доробки вигідно презентують наш край перед високими гостями. Обидва ці видання – це іміджева презентаційна продукція, що має на меті високо представити Запорізьку область. 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також