"Гаряча лінія" обласного штабу протидії коронавірусу0 800 503 508

Новини

На засіданні робочої групи розглянуто пропозиції щодо удосконалення адміністративно-територіального устрою Запорізької області

24 грудня 2019 - 22:34

В облдержадміністрації продовжується робота з удосконалення адміністративно-територіального устрою Запорізької області. Під керівництвом голови облдержадміністрації Віталія Туринка відбулось засідання обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо проєкту законодавчого акта про  удосконалення адміністративно-територіального устрою. Участь у заході взяли перший заступник голови облдержадміністрації Іван Федоров, заступники голови ОДА Володимир Тарасенко, Марина Кудерчук та Андрій Антонов, заступник голови обласної ради Єгор Семенков, народні депутати України, депутати обласної ради, члени робочої групи, громадськість.

– Децентралізація наближається до стадії завершення. Усім територіям, які упродовж п’яти років виявили бажання об’єднатися, ми допомагали з усіх можливих питань. Хто не виявив бажання об’єднатися добровільно – будуть об’єднані в адміністративному порядку за перспективним планом. Наше з вами завдання − сформувати своє бачення нового адміністративно-територіального устрою області. Ми розглянемо три варіанти моделей районного устрою Запорізької області. Межі нових районів пройдуть по межах об’єднаних громад. Маємо обрати найоптимальнішу, найбільш ефективну модель, яка задовольнить потреби та очікування мешканців області, – зазначив Віталій Туринок.

Керівниця апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко розповіла про хід реалізації нового етапу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Запорізькій області.

Так, Запорізька область – серед лідерів областей щодо впровадження реформи децентралізації. Наразі створено 60 об’єднаних територіальних громад, в які об'єдналися 214 місцевих рад. Площа території об’єднаних територіальних громад – 74,33 % від загальної площі території області. Всі райони області залучені до процесу об’єднання територіальних громад: чотири райони повністю покриті об'єднаними громадами (Більмацький, Великобілозерський, Оріхівський, Чернігівський), із них два – мають формат «1 район - 1 громада» (Великобілозерський та Чернігівський), в п’яти районах – не об’єдналися по одній місцевій раді (Веселівський, Кам’янсько-Дніпровський, Михайлівський, Розівський, Якимівський).

– Перед нами стоять нові завдання – реформування районного рівня. Основою для формування адміністративно-територіального устрою районного рівня є громади, сформовані відповідно до перспективного плану формування територій. Наразі перспективний план передбачає створення 76 спроможних територіальних громад. На попередньому засіданні нами були розглянуті варіанти моделей адміністративно-територіального устрою області, розроблені Мінрегіоном України та Управлінням містобудування та архітектури облдержадміністрації. Протягом поточного року моделі активно обговорювались та надавалися пропозиції. Загалом отримано 39 пропозицій,  16 з яких підтримують модель, розроблену Управлінням, – повідомила Зінаїда Бойко.

Начальник Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, головний архітектор Запорізької області Олександр Билим представив присутнім три варіанти моделей адміністративно-територіального устрою області, які розроблені відповідно до Методичних рекомендацій щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня. 

Принциповою особливістю в усіх трьох розроблених варіантах є те, що за основу формування районів беруться вже існуючі створені об'єднані територіальні громади та перспективні громади, визначені Перспективним планом.

Відповідно до першого варіанту змодельовано п’ять районів з адміністративними центрами у містах Запоріжжя, Бердянськ, Енергодар, Мелітополь та Токмак.

Другий варіант також передбачає п’ять районів з адміністративними центрами у містах Запоріжжя, Бердянськ, Енергодар, Мелітополь та м. Пологи.

В третьому варіанті пропонується шість районів з відповідними адміністративними центрами у містах Запоріжжя, Бердянськ, Енергодар, Мелітополь, Токмак та Пологи. 

В ході засідання члени робочої групи більшістю голосів підтримали третю модель адміністративно-територіального устрою області. Вона має рекомендаційний характер і в подальшому буде доопрацьована з урахуванням пропозицій та зауважень, що були озвучені під час заходу експертами, народними депутатами, представниками районних держадміністрацій та місцевого самоврядування, членами робочої групи. 

Пріоритетом у розробці рекомендацій робочою групою є інтереси кожної територіальної громади регіону. Основними критеріями для моделювання майбутніх районів є, зокрема, чисельність постійного населення (враховуючи особливості Запорізької області), зона доступності до можливого адміністративного центру та рівень розвитку його інфраструктури. Також необхідно враховувати умови для ефективної діяльності територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

Читайте також