Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Від початку року – два випадки захворювання на ботулізм: запоріжців попереджають про небезпечну хворобу

28 квітня 2025 - 18:00

У Запорізькій області від початку року зафіксували два випадки захворювання на ботулізм. Один із них стосувався зараження через косметологічну процедуру. Про ризики хвороби розповіли під час брифінгу заступник генерального директора з питань профілактики інфекційних хвороб Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Мащак та медична директорка обласної інфекційної клінічної лікарні Ольга Андрієнко.

Лікарі розповідають: цьогоріч перший випадок зараження стався через вживання в’яленої риби. Другий – внаслідок косметологічної процедури. Останній призвів до госпіталізації 58-річної жінки після ін’єкції ботоксу на дому.

– Через шість днів після введення препарату, в склад якого входив ботулотоксин, у жінки розвинулась хвороба. Спочатку з’явився птоз – обвисання шкіри повік. Наступного дня з’явилося порушення зору, а пізніше почалося порушення мови. І вже коли з’явилося порушення ковтання, тобто жінка не змогла ковтати навіть рідку їжу, вона звернулась за медичною допомогою. Тоді вона була госпіталізована до обласної інфекційної лікарні, – розповідає медична директорка КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Ольга Андрієнко.

На момент госпіталізації стан пацієнтки був тяжким. Через порушення функції ковтання протягом семи діб жінка отримувала харчування виключно через зонд. У лікарні їй ввели ботулінічний антитоксин, після чого почався процес одужання. 

– На третій-четвертий день вона вже змогла ковтати воду. На 9-10 день ми прибрали зонд повністю і жінка почала їсти самостійно. З’явився голос, покращився зір. Вона була виписана на 15 день перебування у стаціонарі. Проте у неї залишився птоз – обвисання шкіри повік. Варто зазначити, що цей дефект буде усуватися ще довго – від місяця до трьох, або навіть буде потребувати хірургічної корекції, – зазначила Ольга Андрієнко.  

Медики зазначають: це перший випадок ятрогенного ботулізму в Запорізькій області. Він виникає внаслідок введення ботулотоксину під час медичних або косметичних процедур (наприклад, ін’єкцій ботоксу). Це рідкісний, але небезпечний стан, який вимагає негайної медичної допомоги. Відтак лікарі закликають запоріжців бути обережними щодо вибору місця та фахівця при проведенні подібних процедур.

– Сама процедура введення ботоксу представляє собою штучне введення в організм людини синтезованих продуктів життєдіяльності ботулізму. При певних обставинах це може спричинити розвиток захворювання. Це може відбуватися при порушеннях дози введення препарату, умов його зберігання, техніки введення. Я би хотів звернутися до усіх жінок. Ми знаємо класичний вислів про те, що краса вимагає жертв. Проте вона не вимагає людських жертвоприношень. Навіть коли ви вирішили застосувати відповідну процедуру з введенням ботоксу, обов’язково робіть це в цивілізованих умовах, а не на дому. Необхідно, щоб процедуру проводили люди з медичними навичками і щоби це був препарат гарантованої якості, – зазначив заступник генерального директора з питань профілактики інфекційних хвороб Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Мащак.

Фахівець також нагадав, що слід бути обережними й під час вживання їжі, аби не заразитися хворобою у звичайний спосіб. 


 

Читайте також

Дружина військового створила власну справу і навчає людей рятувати життя

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 01.05.2025

45-річний чоловік отримав поранення внаслідок ворожої атаки по Василівському району.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1162-го дня війни

Події квітня в об’єктиві фотожурналістів ОДА: завжди оперативно та неупереджено

У Запоріжжі встановили ще одну когенераційну установку за підтримки GIZ

Вступна кампанія-2025: учасники бойових дій можуть скористатися пільгами при вступі до закладів освіти

Запорізька область впроваджує нову філософію ветеранської політики

Свобода руху тих, хто захищав свободу України: у Запоріжжі ветеранам безоплатно встановили спортивні протези

Проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» допоміг прифронтовій Михайлівській громаді знайти партнерів

Світ має знати: на онлайн-платформі «Свідок» запоріжці можуть поділитися свідченнями та спогадами про війну

Допомога сім’ям із тяжкохворими дітьми