Протягом останніх років у Запорізькій області спостерігалася невисока захворюваність на вірусний гепатит А. Проте експерти попереджають про спалах цієї хвороби в столиці. Які ознаки гепатиту А та як уберегтися від хвороби, розповіла під час брифінгу фахівчиня Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Надія Юрцева.
Спалах вірусного гепатиту А нещодавно зареєстрували в Солом’янському районі Києва.
– Зокрема, з 10 по 19 травня захворіло 65 людей, в тому числі 31 дитина. Зараження, ймовірно, могло відбутися через питну воду або харчові продукти, – зазначила лікарка-епідеміолог відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб Запорізького обласного ЦКПХ Надія Юрцева.
Фахівчиня підкреслює, що хвороба є дуже заразною. Адже механізм її передачі такий же, як при гострих кишкових інфекціях.
– Зараження може статися при вживанні води та їжі, забрудненої вірусами, або через побутовий контакт. Бувають обмежені харчові спалахи, пов’язані, як правило, з тим, що в приготуванні та роздачі їжі беруть участь хворі співробітники. Масові спалахи можуть виникати в районах, де каналізаційна та водопровідна системи не відповідають сучасним вимогам, – сказала Надія Юрцева.
У більшості людей вірусний гепатит А може протікати безсимптомно. Першими його ознаками можуть стати загальна слабкість, нездужання, м’язові болі, біль у правому підребер'ї та збільшення печінки. Явні ознаки цього захворювання – поява темної сечі, знебарвленого калу, пожовтіння слизових оболонок, склер та шкіри.
Аби уникнути зараження, фахівчиня закликала виконувати прості настанови:
-
дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки з милом перед споживанням їжі та після туалету;
-
вживати якісну і безпечну воду, а якщо такої можливості немає – кип’ятити воду щонайменше 5 хвилин;
-
не використовувати для побутових потреб воду з відкритих джерел;
-
ретельно мити овочі, фрукти, зелень;
-
при купанні у відкритих водоймах не заковтувати воду тощо.
Надія Юрцева також нагадала, що один із дієвих способів захиститися від хвороби – щеплення. Вакцина вводиться дітям починаючи з 1-2 років, а курс вакцинації складається з двох доз.