Спорт, спілкування та відновлення. У Запоріжжі пройшло перше тренування з ампфутболу для ветеранів та цивільних, які втратили кінцівки. Спортсмени вже мають амбітні плани – створити професійну команду та взяти участь у всеукраїнських змаганнях «Ліга Дужих», ініційованих Українською асоціацією футболу.
Максим добровільно став до лав Збройних сил України у 2022 році. Він був сапером. Уже через рік, виконуючи бойове завдання, 29-річний чоловік отримав серйозне поранення – йому ампутували частину ноги. Однак ветеран не занепав духом і розпочав непростий шлях реабілітації.
– Мені встановили протез, і зараз я працюю інженером-електроніком на одному з металургійних підприємств Запоріжжя. У протезному центрі запропонували долучитися до тренувань з ампфутболу. Я подумав: а чому б і не спробувати, бо раніше любив грати у футбол, – поділився Максим.
На першому тренуванні гравцеві надали весь необхідний інвентар: спеціальні спортивні милиці та форму. Заняття пройшло на найбільшій футбольній арені міста.
– Тут дуже атмосферно. Від першого тренування тільки позитивні емоції. Будемо грати далі. Якщо все буде виходити, то я з радістю представлятиму нашу область на всеукраїнських змаганнях, – розповів про власні враження та плани Максим.
Серед спортсменів на полі – і гравець Харківського ампфутбольного клубу «Незламні» Олександр. Чоловік родом із Вільнянська, а в 2022 році став на захист України у складі Слобожанської бригади.
– У 2023 році під Кремінною вночі в посадці наступив на міну. Мені ампутували частину ноги. Реабілітація тривала чотири місяці. Після неї вирішив повернутися на службу до рідної бригади. Зараз я там на посаді інструктора з фізичної підготовки та спорту, – розповів Олександр.
Два місяці тому Захисник доєднався до новоствореної харківської команди з ампфутболу. За цей час він уже встиг взяти участь у всеукраїнських змаганнях «Ліга Дужих». Наразі чоловік у відпустці в Запоріжжі, і щоб не втрачати фізичну форму, прийшов на перше тренування Запорізького осередку з ампфутболу.
– Ампфутболом можна займатися в будь-якому куточку України. Це одна з особливостей цього виду спорту. Тут всі як одна сім’я. Якщо приїхав на реабілітацію або відпочинок у якесь місто, то можеш прийти на тренування до місцевої команди, й тебе з радістю приймуть. Сьогодні я не тільки потренувався, а й гарно провів час із хлопцями. Це класна реабілітація, хороший розвиток для власного здоров’я, – зауважив Олександр.
На першому тренуванні спортсмени познайомилися із тренером – Євгеном Чебатаєвим. Він протягом 27 років тренує запорізький дитячий футбольний клуб. Чоловік вирішив свої досвід та вміння передати ще й ветеранам та цивільним з ампутаціями. Для цього Євген Чебатаєв пройшов спеціальне навчання й сам почав грати на спортивних милицях.
– В ампфутболі діють інші правила, ніж у звичайному футболі. Тут коротші тайми – від 15 до 25 хвилин. Гравці не можуть торкатися м’яча ампутованою кінцівкою або милицею. Воротарі тут – люди з однією рукою. Багато нюансів, але головна особливість – це те, що ми переймаємося за кожного гравця. Тому при команді обов’язково будуть реабілітологи, масажисти, лікарі, – зазначив тренер з ампфутболу Євген Чебатаєв.
Розвитком ампфутболу в Україні опікується Українська асоціація футболу. За її ініціативи запрацював проєкт «Ліга Дужих». За ним УАФ створює осередки з ампфутболу в містах по всій країні, готує тренерів та забезпечує спортсменів необхідним реквізитом.
– «Ліга Дужих» була заснована у вересні 2024 року. Мета проєкту – об’єднати людей з ампутаціями навколо найпопулярнішої у світі грі. Уже в серпні плануємо провести чемпіонат України з ампфутболу. Сподіваємося, що й запорізька команда візьме в ньому участь, – зауважив менеджер із розвитку проєкту «Ліга Дужих» Української асоціації футболу Віталій Манько.
Уже 15 ветеранів та цивільних з ампутаціями кінцівок записалися на заняття з ампфутболу. Однак набір у тренувальну групу триває. Запорізька обласна асоціація футболу запрошує бажаючих долучитися до спортивної спільноти ампфутболу.
– Цей вид спорту – рівний для всіх. Тут не важливі вік, стать або попередній досвід гравця. Головне – це бажання, віра в себе та власні сили. Ми точно допоможемо кожному, – наголосив голова Запорізької асоціації футболу Микола Бєлий.
Крім ампфутболу, у Запорізькій області ветерани, ветеранки та члени їхніх родин можуть безоплатно займатися ще 23 видами спорту. У регіоні працює 35 спортивних майданчиків та секцій, на яких 36 тренерів готові проводити заняття та допомагати відновлюватися Захисникам і Захисницям.
– Для Запорізького регіону цей рік став найбільш результативним у створенні спортивної інфраструктури. На цьому шляху ветерани та члени їхніх родин – у центрі нашої уваги. Для них ми організовуємо змагання, координуємо роботу спортивних локацій, які надають послуги за державною програмою «Ветеранський спорт». Продовжимо формувати й професійні спортивні команди, до складу яких входитимуть ветерани та ветеранки. Вони представлятимуть нашу область на всеукраїнському та міжнародному рівнях, – підсумував заступник голови Запорізької ОДА Михайло Семікін.