Революційна допомога пацієнтам з високим ризиком раптової смерті вже є – світовий досвід застосовується у Запорізькій обласній клінічній лікарні. Кардіохірурги Костянтин Руденко та Вячеслав Осауленко провели два унікальних хірургічних втручання – операції Феррацці, які врятували життя двох чоловіків.
В Україні щороку фіксують понад 40 тисяч випадків раптової серцевої смерті (РСС). Вона часто настає поза лікарнею – на вулиці, в транспорті, вдома, на роботі чи навіть уві сні. 90 % пацієнтів не виживають, якщо допомога не надана протягом 4–6 хвилин після зупинки серця. Щоб врятувати людину від РСС, потрібно провести хірургічне втручання, яке називають «операція Феррацці».
– Постійно підвищений тиск, головний біль, запаморочення… Одного разу взагалі знепритомнів просто на вулиці. Після стентування ставало тільки гірше, а втрата свідомості повторювалася і вдома. Звернувся в Запорізьку обласну клінічну лікарню, тут лікарі швидко розібралися й сказали мені, що операція – єдиний шанс вижити. Я розумію, якщо не зробити її зараз – напад може повторитися. Тому довго не вагався. Я хочу жити і тому довірив своє життя саме цим лікарям, – розповів 53-річний пан Андрій.
Кожна історія – унікальна. Для одного пацієнта ця операція стала довгоочікуваним шансом, на який він чекав роками. Для іншого – несподіваним, але життєво необхідним рішенням у критичний момент.
– Я втратив свідомість дорогою на роботу. Добре, що був із дружиною. Одразу звернулись до кардіолога, а звідти вже в обласну. Після обстежень мене направили на консультацію до Костянтина Руденка. Його слова були вирішальними: операція – єдиний варіант. Наразі вже рік як я живу на таблетках, але гарантій ніхто не дає. Постійно думаю: а раптом знову знепритомнію? Ця операція – мій шанс повернутися до нормального життя, тому я тут, – поділився 69-річний пан Анатолій.
Операції обом пацієнтам блискуче виконали кардіохірурги ЗОКЛ – професор, заступник директора Нацiонального IССХ iм. М. Амосова НАМН Украïни Костянтин Руденко та кандидат медичних наук, завідувач відділення кардіохірургії Запорізької обласної клінічної лікарні Вячеслав Осауленко.
Автор революційної методики – італійський кардіохірург Паоло Феррацці. На честь нього і названо цей вид оперативного втручання. За його плечима більше 850 операцій такого типу. Костянтин Руденко протягом року переймав досвід італійського колеги. Операція Феррацці – це справжня хірургічна творчість.
– Ми дуже цінуємо сумісну роботу з Костянтином Руденком. Це не лише унікальний клінічний досвід, а й приклад ефективної командної взаємодії, що відповідає найвищим міжнародним стандартам кардіохірургії. Це можливість забезпечити проведення операцій світового рівня в умовах Запорізької обласної клінічної лікарні, – прокоментував завідувач відділення кардіохірургії ЗОКЛ Вячеслав Осауленко.
Кардіохірурги провели операції під звуки сирен, довівши, що навіть за 30 кілометрів від лінії фронту можливі медичні дива світового масштабу.
– Наш обов’язок як лікарів – піклуватися про пацієнтів, з любов’ю до своєї країни. Найкращий спосіб зробити внесок та підтримати Україну – це продовжувати робити те, що в мене добре виходить, – пояснив професор Костянтин Руденко.
Досвід унікальної командної роботи, мультидисциплінарний підхід та точне виконання операції нового покоління допомагають Запорізькій обласній клінічній лікарні підтримувати високий рівень медичних послуг.
– У нашій лікарні працюють фахівці, які навчались у найкращих світових клініках, а тепер передають знання колегам тут, в Україні. Ми не просто лікуємо – ми формуємо нову якість медичної системи. Запоріжжя має кардіохірургію, якою може пишатися вся країна. Ми доводимо, що не потрібно їхати за кордон, аби отримати найсучасніше лікування. Ми вже маємо його тут, – зазначив директор Запорізької обласної клінічної лікарні Ігор Шишка.
Між Запорізькою обласною клінічною лікарнею та Національним інститутом серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова підписано меморандум. Це створює надзвичайні можливості для розвитку кардіохірургії в регіоні.