П'ятнадцятого травня відбулася п’ятнадцята зустріч у рамках Ради з питань співробітництва між ЄС та Україною.
Учасники зустрічі взяли до уваги те, що Україна знову підтвердила свою відданість зовнішньополітичному курсу, заснованому на європейській інтеграції. Також учасники засідання нагадали про наміри обох сторін – України та ЄС – підняти свої договірні відносини до рівня політичної асоціації та економічної інтеграції.
У зв’язку із цим ЄС взяв до уваги нове зобов’язання України щодо поступу у процесі впровадження положень Порядку денного асоціації – спільного інструменту, що має підготувати набуття чинності Угоди про асоціацію, включаючи глибоку та всеохопну зону вільної торгівлі. Обидві сторони привітали парафування тексту Угоди про асоціацію, що відбулося 30 березня поточного року і завершило п’ятирічний період переговорів. Рада із питань співробітництва ухвалила два звіти щодо впровадження Порядку денного асоціації, взявши на себе зобов’язання з надання першочергової уваги пришвидшенню його реалізації.
З огляду на останні події, ЄС висловив своє рішуче занепокоєння з приводу ситуації з верховенством права в Україні. Також Брюссель нагадав про заяви, виголошені лідерами ЄС, щодо кримінального переслідування членів колишнього уряду – Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, Валерія Іващенка та інших. ЄС ще раз закликав Україну надати роз’яснення інформації про поводження з Тимошенко 20-го квітня, а також дозволити омбудсмену та іншим уповноваженим незалежним особам вільно виконувати свої обов’язки. ЄС наголосив: застосування вибіркового правосуддя – систематична проблема України, що може бути усунена лише за допомогою проведення всеохопної реформи.
Учасники зустрічі також обговорили низку міжнародних та регіональних проблем, особливо дії обох сторін у відповідь на всесвітню економічну кризу. У цьому контексті обидві сторони підкреслили важливість підтримки такої моделі економічного управління, яка передбачала би застосування багатостороннього підходу на основі чіткої системи правил. Також Рада з питань співробітництва висловила надію щодо зміцнення Східного партнерства у період, що залишився до саміту ініціативи, запланованого на 2013 рік. Окрім того, обидві сторони обговорили умови співпраці, що здійснюються на двосторонній та багатосторонній основах. Учасники зустрічі також звернули увагу на той факт, що укладання Угоди про асоціацію (включаючи глибоку та всеохопну зону вільної торгівлі) між ЄС та Україною слугуватиме позитивним прикладом для усіх країн-учасниць Східного партнерства.
Окрім того, учасники зустрічі підкреслили важливість зміцнення співпраці у зовнішній політиці, а також безпековій та оборонній сферах. Також було розглянуто багато міжнародних проблем, серед яких – ситуація у Білорусі. Рада з питань співробітництва привітала прогрес України, досягнутий у впровадженні положень Плану дій з лібералізації візового режиму; вона взяла до уваги спільні висновки засідання міністрів юстиції та внутрішніх справ ЄС та України у 2011 році, а також інших зустрічей на рівні старших посадових осіб.
Учасники засідання також звернулися до питання розвитку двосторонніх відносин у середньостроковій перспективі. У цьому контексті ЄС наголосив: відданість України духу політичної асоціації визначатиметься передусім її відповіддю на проблему вибіркового правосуддя, проведенням широкої судової реформи, забезпеченням вільних та справедливих парламентських виборів у жовтні цього року, а також пришвидшенням реформ, визначених у Порядку денному асоціації. Європейська сторона закликає українську зосередитися передусім на реформах у сферах кримінального судочинства та свободи об’єднань; також не слід забувати про систематичні структурні реформи, що мають бути здійснені у прозорий спосіб із залученням усіх зацікавлених сторін. Також ЄС взяв до уваги зобов’язання України щодо поліпшення бізнес-клімату в країні. Окрім того, обидві сторони підкреслили важливість енергетичної реформи, особливо у контексті реструктурування НАК Нафтогаз, беручи до уваги нещодавню законодавчу діяльність у цій сфері. Рада з питань співробітництва також привітала намагання міжнародної спільноти подолати наслідки Чорнобильської катастрофи та підготувати об’єкти ЧАЕС до повного виводу з експлуатації.
Європейський Союз на засіданні Ради був представлений Міністром закордонних справ Данії (країни-голови ЄС) Віллі Сьовндалом; Україна – Прем’єр-міністром Миколою Азаровим.
За матеріалами Представництва Європейського союзу в Україні, http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/press_corner/all_news/news/2012/2012_05_16_2_uk.htm