Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Національний банк робить наступний крок у межах політики оптимізації готівкового обігу України

3 вересня 2020 - 10:30

З 1 жовтня 2020 року монети номіналом 25 копійок перестануть бути платіжним засобом та будуть вилучені з обігу. Тобто ними не можна буде розраховуватися за товари чи послуги. Окремо НБУ планує вилучати банкноти старих зразків, що були введені в обіг до 2003 року. Вони перестануть бути платіжним засобом в Україні та будуть вилучені з обігу з 01 жовтня 2020 року.

Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти застарілі монети і банкноти упродовж наступних трьох років. Так, упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2021 року включно – в усіх відділеннях українських банків. Упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2023 року включно – у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль, ПУМБ).

Також з 1 жовтня 2020 року Національний банк активніше вилучатиме з обігу паперові банкноти номіналом 1 і 2 гривні та монет 1 гривня 1996 року золотистого кольору. Однак, на відміну від 25 копійок та старих банкнот, введених у обіг до 2003 року, вони поки що залишаться у готівковому обігу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися. Але ті банкноти і монети, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться. Натомість вони замінюватимуться відповідними номіналами обігових монет зразка 2018 року сріблястого кольору.

Вилучення з обігу монет дрібних номіналів має свої переваги:

•      Спрощення та зручність розрахунків готівкою. Банкноти старого зразку, введені у обіг до 2003 року, вже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається менше 2% від загальної кількості банкнот, а їх вилучення не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.

•      Позитивний економічний ефект. Витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться.

•      Підвищення якості готівки в обігу. Для Національного банку важливо, щоб національна валюта, яка перебуває в обігу, була надійною та якісною. Українці мають бути впевнені, що готівка, отримана у торговельній мережі, касі банку або в його банкоматах, є абсолютно платіжною та придатною до обігу.

У перспективі банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. Так він наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот. Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними.

Вилучені з обігу монети та банкноти будуть утилізовані Національним банком шляхом знищення на них мотивів зображень на спеціальному обладнанні, а метал піде на переплавку. Банкноти будуть утилізовані у повністю автоматичному режимі: поріжуться на дрібні частини (шредінг), відновити які неможливо, після чого ця здрібнена маса утилізується на полігонах твердих побутових відходів.

Варто зауважити, що для полегшення готівкових розрахунків в Україні можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам, що діють в Україні з 2018 року.

 

За матеріалами НБУ

Читайте також

Я вважаю, що кожен чоловік може себе знайти в Збройних Силах, – майбутній військовослужбовець

Будівництво підземної школи в Біленьківській громаді Запорізького району дозволить забезпечити офлайн-навчанням усіх учнів громади

Як ветеранам і цивільним порозумітися: новий інформаційний проєкт

Запорізьких експортерів запрошують на віртуальну виставку в Йорданії

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 291 раз ударили по Запорізькій області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 803-го дня війни

Звернення керуючого Запорізькою єпархією Православної церкви України єпископа Фотія напередодні поминальних днів

«Повернення ветерана на робоче місце»: роботодавцям розповіли про працевлаштування та перенавчання

Обласна влада продовжує підтримувати наших військових

Працівники облдержадміністрації долучилися до Всеукраїнської акції «За чисте довкілля»

Іван Федоров про першу мобілізацію рф на окупованій частині Запорізької області