Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Як отримати пенсію ВПО, біженцям та людям з ТОТ: роз’яснення від Пенсійного фонду

30 жовтня 2024 - 18:15

Люди з тимчасово окупованих територій, внутрішні переселенці та українці, що виїхали за кордон, можуть звернутись до Пенсійного фонду для нарахування пенсій. Як це зробити та від чого залежить розмір пенсійної виплати? На ці та інші актуальні «пенсійні» питання відповіла заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Вікторія Терещенко під час брифінгу в медіацентрі при ЗОВА.

В Україні отримати пенсію можна за віком, вислугою років, по інвалідності чи втраті годувальника.

Вихід на пенсію за віком

Вийти на пенсію можна в 60, 63 та 65 років у залежності від набутого людиною страхового стажу. Тобто років, протягом яких громадянин офіційно працював та сплачував хоча б мінімальний страховий внесок кожного місяця. Цей стаж обчислюють органи Пенсійного фонду України. 

– Зараз вийти на пенсію в 60 років можуть люди, які мають 31 рік страхового стажу. Однак з 2028 року ця норма зміниться і становитиме 35 років. Щоб почати отримувати пенсію в 63 роки, наразі потрібно мати 21-31 рік стажу, а з 2028 року – від 25 до 35, – повідомила заступниця начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області Вікторія Терещенко. 

За її словами, ті люди, які не мають достатньо стажу для виходу на пенсію в 63 роки, можуть це зробити в 65. Для цього необхідно мати мінімум 15 років страхового стажу. 

Ранній вихід на пенсію 

– З 2028 року люди, які мають 40 років страхового стажу, можуть вийти на пенсію незалежно від пенсійного віку. Громадяни, які працювали на важких та шкідливих роботах, мають пільги при виході на пенсію, – зауважила Вікторія Терещенко.

Більш ранній вихід на пенсію доступний учасникам бойових дій, членам сім’ї загиблого військовослужбовця, багатодітним жінкам тощо. Пенсії по інвалідності та втраті годувальника не прив’язані до віку, але мають вимоги до страхового стажу. Однак вони менші, ніж для пенсій за віком. 

Онлайн- та офлайн-звернення до ПФУ

На вебпорталі Пенсійного фонду України можна зробити онлайн-звернення для призначення пенсії, її перерахунку, дізнатись власний страховий стаж або ймовірний розмір пенсії. Для цього потрібно увійти до особистого кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

– Будь-які звернення можна зробити й особисто в сервісних центрах фонду без прив’язки до місця проживання чи реєстрації громадянина, – пояснила заступниця начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області Вікторія Терещенко.

Призначення пенсії для осіб за кордоном 

Якщо людина перебуває за кордоном, вона може авторизуватись на вебпорталі ПФУ і подати заяву на призначення пенсії з необхідними для цього документами. Також відправити необхідні документи можна поштою. У такому разі до пакету документів слід додати копії довідок, зокрема про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію з місця тимчасового проживання. Ці документи повинен засвідчити дипломатичний представник або нотаріус.

Пенсії для громадян на тимчасово окупованих територіях та ВПО

– Люди, які проживають на тимчасово окупованій території України і не можуть вчасно надати документи для призначення пенсії, мають звернутися до Пенсійного фонду протягом воєнного стану та трьох місяців після його завершення. Їм пенсія буде призначатись з часу набуття пенсійного віку, – наголосила Вікторія Терещенко.

Деякі внутрішньо переміщені особи мають проблеми з підтвердженням трудового стажу до 2000 року. У них може бути відсутня трудова книжка або немає необхідних записів у ній. У такому разі можна надати документи від роботодавця. Наприклад, довідки про заробітну плату, архівні записи, договори та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Крім того, підтвердити стаж можна показаннями двох свідків.

 

Читайте також

«Здорова їжа Запоріжжя»: у регіоні стартував проєкт, який покращить знання школярів про здорове харчування

У Запоріжжі учасники платформи «Діалог влади та бізнесу» обговорили можливості для розвитку стартапів та інноваційних проєктів

У Запоріжжі учасники платформи «Діалог влади та бізнесу» обговорили можливості для розвитку стартапів та інноваційних проєктів

Початок травня – під звуки вибухів: ворожий удар по Запоріжжю

Ворожа атака на Запоріжжя: до лікарень міста продовжують звертатися постраждалі

Сонячна енергетика – новий крок до енергонезалежності Запорізької області

У звʼязку з технічними проблемами 02.05.2025 тимчасово не працюють скриньки електронної пошти для подачі звернень громадян та запитів на публічну інформацію

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 01.05.2025

«Це найменше, що ми можемо зробити в пам’ять про тих, кого забрала війна», – запоріжці про хвилину мовчання

29 людей дістали поранень внаслідок ворожої атаки по Запоріжжю

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1163-го дня війни

У Запоріжжі встановили ще одну когенераційну установку за підтримки GIZ