Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

На станції «Гайчур» у пам’ять про депортованих селян встановлять пам’ятний знак

4 березня 2019 - 10:31

До 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років у Тернуватській селищній раді за участі заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, представників Новомиколаївської та Гуляйпільської райдержадміністрацій відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті жертв сталінських репресій 1930-х років.

Про трагедію на залізничній станції «Гайчур» у травні 1931 року розповів відомий краєзнавець, член Національної спілки журналістів України Іван Кушніренко. Разом із істориком Володимиром Жилинським, який, на жаль, вже пішов із життя, вони зібрали та видали спогади очевидців тих подій П.Міщенка, М.Духонченка та А.Богословської.

На станцію силоміць звезли сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне та Цвіткове. Серед них – учасники Української революції 1917-1921 років, селянського повстанського руху,  розкуркулені селяни та їхні родини, включно із немовлятами та стариками.  Виселення до Сибіру було помстою комуністичної влади за спротив колективізації, небажання українців йти у колгоспне рабство.

Людей били та вантажили у товарні вагони, багато хто помер у дорозі через голод, антисанітарію та нестачу води.  Ешелоном лунали стогін та крики. Жертвами депортації стали родини Міщенків, Духонченків, Морозова, Хохотви, Тилика, Пахаря, Глушка, Галчинського та інших наших земляків.  Їхні нащадки досі живуть на Гуляйпільщині та Новомиколаївщині.

Кінцевим пунктом страшного шляху було м. Богословськ (нині – Карпінськ) у Свердловській області Російської Федерації. Після двох тижнів перебування у концтаборі, який обладнали на центральній площі міста, частину «спецпоселенців» відправили до сел. Галка у глухій тайзі, а інших – зігнали на хутір Тимофіївський або до шахт. Більшість депортованих загинули від каторжної праці та нелюдських умов життя.

Ініціативу обласної влади про вшанування жертв більшовицького терору підтримали селищний голова Олександр Бабанін та начальник станції Олександр Середа. Біля вокзалу планують встановити пам’ятний знак, провести благоустрій території та висадити вишневий сад у пам’ять про загиблих.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Запоріжжя вшанувало загиблих Героїв: 82 нових дзвіночки зʼявилися на «Дереві пам’яті»

Герої в нашій пам’яті назавжди: в Запоріжжі встановили меморіальну дошку на честь загиблого воїна

Соціальні виплати по-новому: з липня 2025 року – через Пенсійний фонд

Запорізькі ветерани вибороли командну першість на регіональному етапі «Ігор ветеранів – 2025»

Життєстійкість без бар’єрів: досвід нового центру у Запоріжжі

Надбання тисячоліть: в Україні відзначають День Української Державності

5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 15.07.2025

Загалом упродовж доби окупанти завдали 492 удари по 10 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1237-го дня війни

Приватизація у Запоріжжі: за зниженою навпіл ціною у центрі міста продається об’єкт незавершеного будівництва

Безпечні канікули: як захистити дітей влітку – поради від лікарів- епідеміологів