Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

На станції «Гайчур» у пам’ять про депортованих селян встановлять пам’ятний знак

4 березня 2019 - 10:31

До 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років у Тернуватській селищній раді за участі заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, представників Новомиколаївської та Гуляйпільської райдержадміністрацій відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті жертв сталінських репресій 1930-х років.

Про трагедію на залізничній станції «Гайчур» у травні 1931 року розповів відомий краєзнавець, член Національної спілки журналістів України Іван Кушніренко. Разом із істориком Володимиром Жилинським, який, на жаль, вже пішов із життя, вони зібрали та видали спогади очевидців тих подій П.Міщенка, М.Духонченка та А.Богословської.

На станцію силоміць звезли сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне та Цвіткове. Серед них – учасники Української революції 1917-1921 років, селянського повстанського руху,  розкуркулені селяни та їхні родини, включно із немовлятами та стариками.  Виселення до Сибіру було помстою комуністичної влади за спротив колективізації, небажання українців йти у колгоспне рабство.

Людей били та вантажили у товарні вагони, багато хто помер у дорозі через голод, антисанітарію та нестачу води.  Ешелоном лунали стогін та крики. Жертвами депортації стали родини Міщенків, Духонченків, Морозова, Хохотви, Тилика, Пахаря, Глушка, Галчинського та інших наших земляків.  Їхні нащадки досі живуть на Гуляйпільщині та Новомиколаївщині.

Кінцевим пунктом страшного шляху було м. Богословськ (нині – Карпінськ) у Свердловській області Російської Федерації. Після двох тижнів перебування у концтаборі, який обладнали на центральній площі міста, частину «спецпоселенців» відправили до сел. Галка у глухій тайзі, а інших – зігнали на хутір Тимофіївський або до шахт. Більшість депортованих загинули від каторжної праці та нелюдських умов життя.

Ініціативу обласної влади про вшанування жертв більшовицького терору підтримали селищний голова Олександр Бабанін та начальник станції Олександр Середа. Біля вокзалу планують встановити пам’ятний знак, провести благоустрій території та висадити вишневий сад у пам’ять про загиблих.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

«Шлях молоді до ЄС»: у Запоріжжі відбувся масштабний захід до Дня Європи

Здорова їжа – здорова нація: у Запоріжжі стартувала комунікаційна кампанія

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 11.05.2025

Впродовж доби окупанти завдали 364 удари по 11 населених пунктах Запорізької області

Платформа «Ти як?» – провідник крізь складні часи

У Запоріжжі добігає кінця будівництво ще однієї «підземної» школи

Єдність та співпраця: Степногірська громада налагоджує партнерські зв’язки з Радивилівською громадою на Рівненщині

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 10.05.2025

Впродовж доби окупанти завдали 284 удари по 13 населених пунктах Запорізької області

Порядок виплати пенсій змінено: кого торкнуться нововведення та як уникнути призупинення виплат

У Запоріжжі до Дня матері погасили нову марку «Я живу тобою…»

Зелений вектор бізнесу: учасники платформи «Діалог влади та бізнесу» в Запоріжжі говорили про енергоефективність та екологічну відповідальність